https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KÚPEĽŇA, KTORÁ VÁS ZAHREJE

21.11.2018 │ V  týchto chladných a sychravých dňoch uprednostňujeme pred pobytom vonku radšej aktivity v pohodlí domova, pri ktorých nám bude príjemne teplo. Hrejivý pocit možno docieliť nielen pri horúcom čaji a pod teplou prikrývkou, ale aj v kúpeľni, a to vďaka prvkom z prírodných materiálov. Tie dokážu vyčariť upokojujúcu atmosféru a harmonickú energiu pre vaše telo a dušu. Prvky z prírody nie sú prioritne určené do priestorov horských chaletov či zrubov, ale vhodne zvolenými doplnkami a ich kombináciou dokážete vytvoriť minimalistickú modernú kúpeľňu s tradičnou eleganciou. Cítiť sa pritom môžete ako na dovolenke v horách.

Drevo vo vani 

Drevené korytá, kade či sudy už nie sú viac prežitkom, ktorý využívali v minulosti naši predkovia pri osobnej hygiene. V  súčasnosti sa stali symbolom luxusu, ktorý prekročil prah modernej kúpeľne. Kúpeľ v takejto vani je zárukou harmonického oddychu, pretože voda v nej vďaka drevenému materiálu rýchlo nevychladne a je veľmi príjemná na dotyk. Vďaka súčasným technológiám v povrchových úpravách majú tieto vane rovnaké užívateľské vlastnosti ako akrylátové či smaltované vane. Okrem toho, že drevené vane očaria dizajnom a ergonómiou tvarov, poskytujú oproti vaniam z iných materiálov výhodu v tom, že v prípade poškodenia sa dajú jednoducho opraviť. Taktiež sú ekologicky spoľahlivé, pretože ich povrch sa napúšťa špeciálnym voskom a nemaľujú sa žiadnou farbou. Drevená vaňa ponúka dokonalú kvalitu a zaručuje bezproblémové používanie po dlhú dobu aj v náročných podmienkach akou je kúpeľňa. Antibakteriálna zložka s molekulami striebra zabezpečí, že na povrchu materiálu sa neusadia žiadne plesne ani baktérie. Zákazník okrem spomínaných funkčných výhod získa v neposlednom rade i originálny estetický mobiliár, ktorý vďaka manufaktúrnej výrobe možno považovať za umelecké dielo s narastajúcou hodnotou. 

Drevené umývadlo 

Pokiaľ ešte nie ste odhodlaní si zadovážiť drevenú vaňu, skúste interiér kúpeľne oživiť dreveným umývadlom. V súčasnosti sú v ponuke rozmanité tvary s matným i lesklým povrchom, ktoré dodajú priestoru netradičný vzhľad vďaka elegantnému dizajnu. Organické prevedenie umývadla dokonca vnesie do priestoru kúsok exotiky. Aby ste dosiahli jednotné vybavenie kúpeľne, nemusíte siahať len po drevených doplnkoch a dekoráciách. Výborne sa k drevenému umývadlu hodia rôznorodé materiály. V kombinácii s mramorom, kameňom, sklom či chrómom dosiahnete kontrastný pôvab.

Materiál a údržba 

Drevené vane a umývadlá si nevyžadujú žiadny špeciálny prístup a údržbu. Podobne ako pri klasickom sanitárnom zariadení sa o ne môžete starať pomocou tradičných čistiacich prostriedkov, pretože unikátne vlastnosti antibakteriálneho povrchu takýchto vaní a umývadiel zabezpečujú dokonalú odolnosť voči vriacej vode a kyselinám až do 30% koncentrácie. Kvôli citlivosti dreva na teplotu býva nepriateľom drevenej vane UV žiarenie, preto by sa mala v priestore umiestniť tak, aby na ňu nedopadal priamy slnečný svit, ktorý by ju v prípade prehriatia mohol poškodiť v dôsledku vysušenia či vyblednutia. Táto požiadavka sa však netýka teploty vody, preto si pokojne doprajte horúci kúpeľ bez obáv. 

Drevené sanitárne zariadenie možno v podstate zhotoviť z akéhokoľvek dreva, dôležitá je jeho tvrdosť. Kvôli vysokej koncentrácii vlhkosti v kúpeľni sú najideálnejšie produkty vyrobené z tropických drevín, ktorým voda neuškodí ani pri dlhodobom pôsobení vďaka ich vysokej hustote. Exotický teak, céder či mahagon sú v našich podmienkach nahrádzané tuzemskými drevinami ako orech, dub, buk či červený smrek. Keďže v prípade takýchto vaní a umývadiel nejde o sériovú výrobu, samotný tvoriaci proces sa vyznačuje precíznou remeselnou prácou podobnou sochárstvu, ktorej výsledkom sú naozaj originálne produkty do vašej domácností. Možnosti opracovania dreva poskytujú skutočne veľkú variabilitu tvarov, štýlov a veľkosti, ktoré sa dokonale prispôsobia rozmerom vašej miestnosti pri zachovaní aktuálnych trendov. 

Sprchovací kút 

Masívny vzhľad celodrevenej vane sa prejavuje aj vo veľkej hmotnosti, preto si pred deinitívnym rozhodnutím zaobstarať takéto zariadenie dôsledne overte technické a statické parametre kúpeľne. Vhodným kompromisom do menších alebo panelákových kúpeľní môže byť obloženie tradičnej vane drevom. Ak ste podľahli čaru dreva, ale dispozícia priestoru vám neumožňuje vlastniť vaňu, siahnite po alternatíve, ktorá vyvoláva rovnako podmanivý dojem. Technologický pokrok a remeselná zručnosť umožňuje v súčasnosti zhotoviť už aj drevený sprchovací kút tvorený drevenými vodeodolnými panelmi, na ktorých je umiestnená sprcha, masážne hlavice či trysky.

Drevo na obkladoch a dlažbách

Drevo ako teplo pôsobiaci materiál je v súčasnosti veľmi žiadaný materiál v domácnostiach, ktorý sa vyskytuje už aj pri podlahách v kúpeľni. Vďaka kvalitnej impregnácii včelím voskom dosahujú rovnaké vlastnosti a parametre ako keramické obklady, pretože sa na ich výrobu využívajú tvarovo a rozmerovo stabilné dreviny poskytujúce odolnosť proti biologickým činiteľom. Alternatívu k týmto podlahovým krytinám predstavuje termodrevo vytvárané technologickým procesom zahrievania, čím drevo pri zachovaní pôvodnej štruktúry získava nižšiu nasiakavosť a vyššiu tvrdosť. Oproti drevenej dlažbe je aj cenovo prístupnejšie. Výrobcovia keramických obkladov a sanitárneho zariadenia nedávno predstavili trendy na rok 2016, ktoré charakterizujú obklady a dlažby s motívmi imitujúcimi kresbu dreva, kameňa či mramoru. Ak túžite po energii a hrejivom dotyku prírodných materiálov, no máte obavy z organických predmetov, vaše požiadavky splnia práve rektiikované obklady so vzorom dreva či kameňa. Pre svoj prirodzený vzhľad a funkčnosť sú čoraz častejšie vyhľadávaným typom obkladov a dlažieb.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE