https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Sezóna po celý rok

Je skvelé, keď máte priestor, v ktorm môžete po celý rok stráviť príjemné chvíle v tesnom spojení s prírodou. No nielen to, zimná záhrada je ďalšou izbou vášho domu, ktorá má celoročné využitie.

Zimná záhrada slúži navyše ako tepelý nárazník medzi vnútorným a vonkajším prostredím, znižuje tepelné straty a tiež umožňuje pasívne využívanie prichádzajúceho slnečného žiarenia. Zimná záhrada ja aj domovom pre všetky kvety, ktoré nemôžete nechať cez zimu v záhrade.

 

Funkcia

Ak si chcete vybudovať zimnú záhradu, zvážte, na aký účel ju budete hlavne využívať. Či bude slúžiť ako rozšírenie obývacej izby, alebo najmä ako skleník či herňa pre vaše ratolesti, alebo čokoľvek iné. Vopred si to ujasnite. Ak má byť hlavne obytným priestorom, zamyslite sa, či aj potom bude ešte stále dostatočne presvetlený tiež interiér domu. Takisto je dôležité, v akom mieste bude zimná záhrada napojená na dom. Jednak z architektonického hľadiska, ale tiež kvôli izolačnej funkcii. Odborníci vám poradia ohľadne požiadaviek na tepelnú a zvukovú izoláciu. Ak si chcete zimnú záhradu dobudovať dodatočne, potrebujete na to stavebné povolenie. Plocha 15m² je zvačajne ideálna veľkosť na obytnú zimnú záhradu.

Konštrukcia

Keď máte predstavu, kde a akú zimnú záhradu umietsnite, musíte sa tiež rozhodnúť, z akého materiálu bude vybudovaná - z dreva, plastu, hliníka alebo len zo skla

Dobrá klíma

Ak chete používať zimnú záhradu po celý rok, teplotné rozdiely a vlhkosť vzduchu medzi v nútorným a vonkajším prestorom musia byť vyvážené. Zle postavená zimná záhrada môže - okrem škody na dome - tiež spôsobiť také nepríjemnosti, ako sú neznesiteľné teplov lete, vydýchaný vzduch alebo kondenzácia vodnej pary na oknách.

Ochrana proti slnku

Ak je potrebná ochrana proti slnku, je potrebné rozhodnúť sa, či zvolíte exterirový, alebo interiérový typ tienenia. To znamená, na ktorej strane bude tienenie namontované. Vonkajšie tienenie je všeobecne účinnejšie a takisto poskytuje potrebné súkromie.

V izbách zo skla

Aby ste sa vyhli energetickým stratám klaďte dôraz na zasklenie a na špeciálne tepelnoizolačné sklo, ktoré zabezpečí, že len málo z teplého vzduchu uniká z miestnosti von. slnečné svetlo sa dostane  zvonku dnu, ale nie naopak.

Celý článok a ďalšie rady nájdete v magazíne TRENDY BÝVANIE/ september - október 2012

Autor: Martina Kolláriková

Foto: WEINOR