https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NEDOVOĽTE, ABY VÁS SNEH ZASKOČIL!

27.11.2018 │ Poloha Slovenska v miernom klimatickom pásme spôsobila, že zima sa za posledné roky vyznačuje veľkou premenlivosťou, a preto nás niekedy prekvapí vianočný odmäk a inokedy zas silné mrazy a snehová kalamita. Boj so snehom je vtedy dlhý a úmorný, preto nenechávajte nič na náhodu a dostatočne sa pripravte. Vybavte sa vhodnými pomôckami, ktoré neurobia zo snehu v záhrade vášho nepriateľa!

Klasické náradie nadovšetko

Všetko závisí od typu napadnutého snehu, no bez užitočných pomôcok sa počas zimy určite nezaobídete. V prípade prašného snehu si vystačíte aj s klasickou metlou, pri tuhších zimách však budete musieť sortiment náradia rozhodne rozšíriť. Uplatnenie tu paradoxne nájde jesenné náradie, konkrétne fúkač lístia. Prúdom vzduchu pohodlne do strán odfúkne sneh a za jeho pomoci odhrniete prístupovú cestu. To nebude však také jednoduché, ak do vašej záhrady zavíta ťažký mokrý snehový nános. Vtedy nazbierajte silu a odhodlanie a do odhŕňania sa pustite ručne pomocou lopaty. V tejto situácii sa spoľahnite na ľahké plastové varianty so širokým rebrovaním, ktoré vám výrazne uľahčia vyklápanie snehu. Obzrite sa tiež po výrobkoch so zvýšenými bočnými hranami, aby vám sneh z lopaty nevypadával. V tomto smere bude veľmi praktickým nástrojom zhrňovač snehu. Funguje na princípe lopaty a oproti nej je vybavený teleskopickým rámom, vďaka čomu si jeho výšku ľahko prispôsobíte svojej postave. Zhrňovače disponujú pracovnou šírkou od 70 cm, čo vám umožní naraz odpratať pomerne veľké množstvo snehu. Nahrnutý sneh sa navyše z lopaty neodhadzuje, ale odhrnie na požadované miesto a nenáročným pohybom vyklopí, prípadne vysype. O jeden úkon menej oceníte určite po troch dňoch hustého sneženia. Samotné vysýpanie ešte uľahčuje dodatočný úchyt umiestnený v strede rámu.

Nenahraditeľní mechanickí pomocníci

Ak disponujete veľkým pozemkom v okolí domu alebo každodenná práca so snehom vás stojí veľkú časovú investíciu, rozhodne siahnite po mechanických nástrojoch, ktoré ušetria váš čas aj energiu. Užitočným pomocníkom sú v tomto smere snežné frézy, ktoré odpracú sneh 20x rýchlejšie ako lopata. Je potrebné sa však zorientovať v širokej ponuke, preto sa pri výbere riaďte niekoľkými základnými pravidlami:

  1. Frézu primárne vyberajte podľa veľkosti a robustnosti konštrukcie stroja
  2. Dbajte tiež na šírku plochy, z ktorej budete sneh odpratávať
  3. V prípade členitého horského terénu zohľadňujte aj výkon motora
  4. V závislosti od terénu voľte kolesá alebo pásy

Keďže fréza je primárne určená na použitie v extrémnych poveternostných podmienkach, musí tomu zodpovedať aj robustnosť jej konštrukcie, ktorá zabráni poškodeniu stroja pri náraze na prekážku pod snehom. Adekvátnu odolnosť by mal byť schopný zabezpečiť vysoko pevný bunker, ktorý sa nepoškodí ani pri nájazde do silno zľadovatelého snehu. Taktiež by sa jeho hrana nemala prehnúť pod váhou 100 kg muža.

Výkonnosť a ergonómia predstavujú vlastnosti, ktoré sú hlavným ukazovateľom kvality snežnej frézy. Tomu musí preto zodpovedať nielen konštrukcia, ale aj výkon motora, aby dokázala pracovať nárazovo  a rýchlo odpratať veľké množstvo snehu. Na pracovný výkon v ťažkých podmienkach sú stavané benzínové frézy, ktoré disponujú efektívnymi spaľovacími motormi schopnými udržať otáčky.  Vtedy oceníte ľahšiu obratnosť stroja, ktorú pri cúvaní a zatáčaní zabezpečuje systém „wheel free“. Ak snehová nádielka nebýva vo vašej oblasti bohatá a sporadicky potrebujete odhrnúť snežný poprašok z priedomia, postačí vám elektrická snehová fréza. Má tichý chod a manipuláciu vďaka nepatrnej konštrukcii zvládne každý. Myslite tiež na to, že frézu budete používať pri silnom vetre a mraze. Podmienkou optimálneho použitia frézy je preto adekvátna prístupnosť ovládacích prvkov a ich jednoduchá obsluha z miesta riadenia stroja. Elektrický štartér, vyhrievané rukoväte a svetlomet pri práci za šera sú už len bonusom, ktorý závisí od vášho rozpočtu a požiadaviek.

TIP: Ak vlastníte traktor alebo trávnikový rider, na zimu ho neodkladajte a zo sezónneho náradia urobte celoročné. Pomocou dostupných komponentov je na ne možné pripevniť rotačnú kefu, pluh či frézu a odhŕňanie vám tak pôjde od ruky. Navyše ušetríte náklady na zaobstaranie ďalšieho stroja.

Nezabudnite na starostlivosť o strechu

Pri výdatnej snehovej nádielke sa masa snehu objaví nielen vo vašej záhrade, ale v rovnakom množstve aj na streche domu. Tak ako tento sneh odstránite z chodníkov a príjazdovej cesty, rovnakú údržbu zabezpečte aj streche. Aby ste predišli jej poškodeniu alebo nežiaducemu zosunu na chodník pod strechou, zabezpečte ju sneholamom – doplnkovým systémom na zachytávanie snehu zväčša umiestnenú v odkvapovej časti strechy. Zásah do už zhotovenej strešnej krytiny nie je jednoduchý, no v prípade snehovej kalamity jeho služby určite oceníte. V tomto smere sa ako vhodná alternatíva javia tiež tzv. snežné hrable, s ktorými pohodlne sneh stiahnete zo strechy.

AUTOR: PG
FOTO: Gardena, Husquarna, Mountfield