Hotel Color

LETNÁ KUCHYŇA - EXKLUZÍVNA DOMINANTA VAŠEJ ZÁHRADY

19.07.2018 │ Kým v tropickejších zemepisných šírkach je letná kuchyňa prirodzenou súčasťou kultúry domáceho stolovania a hoci nie je novodobým fenoménom, u nás si tento trend len postupne razí cestu do domácností, jednak pre náročnejšie klimatické podmienky a menej letných dní, ktoré by nám dovoľovali využívať naplno potenciál tohto osobitého priestoru. Varenie na čerstvom vzduchu však prináša bývaniu v dome nový rozmer a povyšuje záhradné aktivity na exkluzívnu úroveň.

KUCHYNSKÝ OSTROVČEK

Ostrov v bežnej kuchyni je jedinečným prvkom, ktorý rozširuje pracovnú plochu a súčasne mení povahu dispozície priestoru. Rovnako originálny potenciál získa aj na ploche vašej letnej kuchyne. Bude šikovným pomocníkom pri príprave jedál a tiež praktickým úložisko pre všetko vybavenie kuchyne. Jedna strana tohto prvku pritom môže byť sčasti vyvýšená či vysunutá a slúžiť ako jedálenský stôl pre vašich hostí. Kým vy budete na protiľahlej časti pripravovať gastronomické pochúťky umožňuje vám to byť s nimi neustále v kontakte. Vzájomne rozhovory budú v tejto netradičnej pozícii zaujímavejšie a ozvláštnia vaše bežné stretnutia. Ostrov v letnej kuchyni má teda aj interaktívnu funkciu, no predovšetkým je jeho úlohou zabezpečiť podmienky pre pohodlné servírovanie a prípravu pokrmov. Využitie ostrova je v interiéri podmienené veľkosťou priestoru, v prípade exteriéru nedostatok miesta môže vyriešiť práve kuchynský ostrovček, ktorý bude súčasne umývacím, varným aj prípravným centrom, okolo ktorého bude smerovať sedenie a ostatné doplnky.

BAROVÁ INŠPIRÁCIA

K letnej pohode a dobrému jedlu neodmysliteľne patria osviežujúce drinky a nápoje, ktoré si žiadajú prípravu v letnej kuchyni. Do jej návrhu preto zapracujte aj štýlový barový stôl, ktorý dodá vašim posedeniam punc originality. Môže byť pritom súčasťou ostrovčeka či jednej z vysunutej časti kuchynskej linky, ktorú doplníte o vyvýšený pult a barové sedenie. V ponuke záhradného nábytku sú dnes aj exteriérové varianty takéhoto druhu sedenia s priznaným originálnym dizajnom, ktorý celkovo vyzdvihne línie kuchyne. Pre potreby príjemného posedenia je vhodnou voľbou aj mini vinotéka či chladiaci bar. Aby vám boli kedykoľvek k dispozícii, zabudujte ich v priestoroch ostrovčeka či spodnej časti kuchynskej linky.

JEDÁLEŇ A OBÝVAČKA NA ZÁHRADNÝ SPÔSOB

Interiérovým trendom sú otvorené priestory, ktoré pomocou plynulých prechodov spájajú kuchyňu do jedného celku s jedálňou a obývačkou. Rovnaký zámer možno uplatniť aj v exteriéri a letnú kuchyňu pokojne nechať susediť s miestom na stolovanie a záhradné sedenie. Vnesiete tak náladu interiéru do priestoru vašej záhrady, čo ešte umocní pôžitok z chvíľ strávených vonku. Na tomto dojme sa bude výrazne podieľať aj záhradný nábytok, ktorého moderný dizajn sa v súčasnosti inšpiruje prvkami, čo pretavuje do štýlových sedacích súprav a jedálenských zostáv. Vy aj vaši hostia tak rozhodne ocenia kombináciu pohodlia domova s dynamikou prostredia záhrady podporenou atmosférou letných dní a romantických večerov.

ZELENÁ OÁZA

Okolité prostredie záhrady nemusí byť len kulisou vašej kuchyne. Pokojne sa ňou obklopte priamo v jej priestore či už v podobe kvitnúcich rastlín alebo aromatických kuchynských byliniek, ktoré budú príjemným dekoračným, ale aj praktickým doplnkom. Kvetinovú atmosféru v nej ešte doladí rôzna listová zelenina, ktorú môžete pestovať tiež v črepníkoch či závesných nádobách, vďaka čomu budete mať pri varení potrebné koreniny a ingrediencie vždy po ruke bez zbytočného odbiehania do záhrady. Netradičnú náladu do kuchyne vnesie vertikálna vegetačná stena, ktorá predstavuje jedinečný prvok záhradného umenia a v exteriéri okrem estetickej funkcie môže plniť aj úlohu clony chrániacej kuchyňu pred vetrom alebo zvedavými pohľadmi susedov.

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie