https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Gabióny
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Drôtené koše plnené kamením

Starostlivosť a ochrana o naše okolie je behom na dlhé trate, a preto ako sa hovorí netreba zaspať na vavrínoch. Obľúbeným stavebným prvkom v stavebníctve a architektúre sa čoraz častejšie stávajú gabióny. Sú vhodnou alternatívou veľkých betónových konštrukcií.

Určite ste sa už s nimi stretli. Drôtokamenný prvok alebo inak povedané „klietka“. Gabióny sú stavebné prvky z drôtenej siete vyplnené kamením a zeminou, ktoré sú nenáročné na udžiavanie. Prvok je tvorený do  hranolovitého alebo valcovitého tvaru. Novodobé gabióny sa vyvinuli z pletených prútených košov plnených kamením, ktoré sa už v stredoveku využívali na budovanie obranných opevnení.

Gabióny

Ako si vybrať?

Pri stavbe z  gabiónov sa treba rozhodnúť akú gabiónovú sieť použijeme. Máme dva základné typy gabiónov. Pri výbere je dôležité brať do úvahy samotný účel stavby. Pletené gabióny sú vyrobené z drôtenej siete so šesťuholníkovými očkami tzv. hexagonálna sieť. Pre vysokú pevnosť konštrukcie sa pri pletení  jeden drôt vždy obtočí dvakrát. Najčastejšie používaný priemer drôtu je 2,7 mm. Veľkosť šesťhranných očiek je 80x100 mm. Uplatnenie pletených gabiónov je pri stavbe oporných múrov, úprave brehov riek alebo vodných nádrží.

Gabióny

Druhou možnosťou sú gabióny zo zváraných panelov vyrobené z drôtu s priemerom 4 mm. Drôt je povrchovo upravený hrubou vrstvou trvácnej zliatiny zinku a hliníka. Oko sieti je 10x10 cm. V prípade menšej veľkosti kamennej výplne má oko 10x5 cm. Vďaka veľkej variabilite sú tieto gabióny  vhodné pri atypických konštrukciách. 

Gabióny

 

Autor: Lucia Tlumačová

Foto: James Bird landscaping, www.susancohangardens.com 

Celý článok nájdete v najnovšom vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE (september/ október 2013)