https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REKUPERÁCIA: ČERSTVÝ VZDUCH BEZ TEPELNÝCH STRÁT

08.08.2018 │ Dostatok sviežeho vzduchu a zároveň príjemnú klímu v dome môžeme mať aj bez zbytočného plytvania energiou. Ako na to? Pomôže rekuperácia a zelené energie....

Konštrukcie a materiály nových domov, ktoré boli postavené v energetickej triede A1, majú už samé o sebe iné vlastnosti ako sme boli zvyknutí pri starších domoch. Kedysi sme považovali za prirodzené, že vďaka netesnostiam v rámoch okien a infiltrácii cez prievzdušné materiály stien, je zabezpečená kontinuálna výmena vzduchu a samozrejmosťou bolo aj denné vetranie cez otvorené okná. Pri nových, energeticky hospodárnych domoch už nič z toho neplatí. Nielenže sa priame vetranie neodporúča kvôli nekontrolovateľným únikom tepla, ale z dôvodu vysokej tesnosti stien, by už výmena vzduchu infiltráciou a krátkodobým vetraním cez okná, nebola dostatočná. Nevyhnutný je preto ventilačný systém, ktorý zabezpečuje požadovanú výmenu vzduchu ako aj jeho filtráciu. Tepelné straty pri výmene vzduchu pritom eliminuje rekuperácia, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou vzduchotechniky v nízkoenergetických domoch. 

REKUPERÁCIA ŠETRÍ ENERGIU 

Rekuperátor je vlastne výmenník tepla, v ktorom sa vyrovnáva teplota odvádzaného a privádzaného vzduchu. V prípade, že je vonku chladno, použitý vzduch, ktorý potrebujeme vymeniť, odovzdá svoje teplo čerstvému vzduchu. Naopak, pokiaľ je vonku teplejšie, privádzaný vzduch sa pred tým, než sa rozvedie do obytných miestností v rekuperátore trochu ochladí. Hoci rekuperácia nemôže v plnej miere nahradiť vykurovanie ani klimatizáciu, dokáže prinášať významné úspory, pretože každý stupeň, o ktorý treba teplotu vzduchu zvyšovať alebo znižovať , znamená ďalšiu spotrebu energie.

KONTAKT S EXTERIÉROM 

Mnohým ľuďom nie je riadené vetranie sympatické kvôli „zákazu“ otvárania okien. Myslia si, že zostanú vo svojom dome izolovaní od vonkajšieho prostredia. Toho sa však netreba obávať – okná vám nikto otvárať nebráni. Vo väčšine prípadov sme zvyknutí otvárať okná len ak je v miestnosti zlý vzduch. V dome s riadeným vetraním však na to zabudnete, lebo nebudete pociťovať potrebu otvárať ich. Je pravdou, že riadené vetranie funguje najefektívnejšie vtedy, keď sú okná zavreté. No to je dôležité najmä v období extrémnych teplôt – v zime a v lete, kedy rekuperácia zamedzí úniku tepla alebo naopak predchádza prehrievaniu. V prechodnom období – na jar a v jeseni, keď je vonku približne rovnaká teplota ako dnu, nepredstavujú otvorené okná či dvere z energetického hľadiska žiaden problém.

TEPELNÉ ČERPADLÁ – NA KÚRENIE AJ NA CHLADENIE 

Aj keď pri nízkoenergetickom alebo pasívnom dome by mala byť potreba klimatizácie minimalizovaná, stále tropickejšie letá nás presviedčajú o tom, že sa bez nej celkom nezaobídeme. V prípade, že zelenú energiu dodáva domu tepelné čerpadlo, môžeme ho využiť aj na ochladzovanie vzduchu vo vnútri budovy namiesto klimatizácie. Vzhľadom na to, že tepelné čerpadlá fungujú rovnakým spôsobom ako chladničky, je ich schopnosť odčerpávať teplo prirodzená. Rozhodujúci je iba smer prečerpávania tepelnej energie – pri vykurovaní z exteriéru do interiéru a pri chladení z interiéru do exteriéru. Schopnosť reverzného chodu má väčšina tepelných čerpadiel, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Najprirodzenejšie je ich využitie pri systémoch vzduch – vzduch , ktoré pri reverznom chode fungujú ako klasická klimatizácia. Prostredníctvom chladného kvapalného média je však možné rovnako dobre využívať na ochladzovanie interiéru aj systémy vzduch – voda alebo zem – voda. Pri systémoch voda – voda reverzný chod obvykle ani nie je nutné využívať, pretože voda z hlbokých studní, s teplotou okolo 10 °C, je už sama o sebe dosť studená a môže sa na chladenie použiť priamo.

KLIMATIZUJTE ENERGIOU ZO SLNKA 

V prípade, že dom nedisponuje tepelným čerpadlom, pomocnú ruku podá aj solárna energia. Elektrina vyrobená v domácej fotovoltickej elektrárni je nie len ekologická, ale i lacnejšia. Navyše, fotovoltika funguje najefektívnejšie práve v čase najsilnejšieho slnečného žiarenia, keď je aj najviac potrebná klimatizácia. Pokiaľ ide o výber klimatizačného zariadenia, pre rodinné domy sú jednoznačnou voľbou splitové klímy, ktoré sa skladajú z vnútornej a vonkajšej jednotky. V prípade multisplitových zariadení je možné na jednu vonkajšiu jednotku napojiť až 7 vnútorných jednotiek. Vnútorné jednotky sa vyrábajú ako nástenné, podstropné alebo parapetné. Vonkajšie jednotky môžu byť uložené na streche, lodžii, terase alebo priamo na obvodovej stene budovy. Klimatizačné zariadenia fungujú na rovnakom princípe ako tepelné čerpadlá a v prípade modelov, ktoré umožňujú reverzný chod, môžu poslúžiť aj na prikúrenie v prechodnom období.

ZDRAVŠIE BÝVANIE

Okrem priaznivého vplyvu na mesačné náklady, má neustály prívod čerstvého vzduchu priaznivý dopad predovšetkým na úroveň zdravosti bývania.„Čoraz silnejším dôvodom na inštaláciu je však zhoršujúca sa kvalita vonkajšieho ovzdušia, teda zvýšený počet prachových častíc, ktoré sa bežným vetraním oknami dostávajú do interiéru,“ uvádza Ing. Rastislav Petrus zo spoločnosti COMAIR Slovensko. „Približne 30% súčasnej výstavby môžeme podľa kritérií svetovej zdravotníckej organizácie označiť ako nezdravé. Pri pobyte v nich môžeme trpieť takzvaným syndrómom nezdravých budov, teda malátnosťou, bolesťou hlavy, zvýšenou mierou stresu. Kritériá pre toto nelichotivé označenie spĺňajú predovšetkým budovy, v ktorých neexistuje súlad medzi vykurovaním a klimatizáciou a dochádza v nich k nedostatočnému vetraniu,“ dopĺňa Ing. Petrus. Najviac pozitíva filtrácie privádzaného vzduchu oceňujú alergici a ľudia s respiračnými ochoreniami, ktorým tento spôsob vetrania napomáha vytvoriť optimálne podmienky vzduchu, v ktorých sa znižuje miera častíc spôsobujúcich dráždenie slizníc.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV FIRIEM