https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DOPRAJTE ČAS VÝBERU OKIEN

 Architektúru a štýl vášho domu jednoznačne dotvárajú okná. Nejedná sa len o prvok estetický, ale vystupujú ako dôležitý faktor vytvárania priestoru vášho bývania. Či už o tom premýšľate, alebo nie, okná sú pomyselnou bránou medzi interiérom a exteriérom a zároveň tieto priestory vzájomne prepájajú.

Ak uvažujete o zmene svojich súčasných okien alebo plánujete výstavbu svojho nového domova, určite nepodceňujte výber okien, pretože majú veľký vplyv na celkovú atmosféru priestoru a svojou kvalitou priamoúmerne zvyšujú hodnotu vášho domova. Z architektonického hľadiska môžu byť dominantou alebo akcentom domu. Pokiaľ sú okná v súlade so štýlom stavby, váš dom sa stane skvostom pre oči. Staviate dom v meste, na vidieku alebo v rekreačnej oblasti? Dizajn okien by mal korešpondovať s typom vášho bývania a jeho prostredím. V súčasnosti sú možnosti nekonečné – v ponuke je množstvo systémov, materiálov, tvarov, farieb. V neposlednom rade myslite na kvalitu a inovatívne riešenia, ktoré zabezpečujú úsporu energie, zvukovú a tepelnú izoláciu, bezpečnosť, či jednoduchú starostlivosť a údržbu.

ZÁLEŽÍ NA MIESTNOSTI

Vo vašom projekte bývania sa rieši dispozičné riešenie, ktoré na základe vašich požiadaviek spracuje architekt alebo projektant. Jedným z hlavných aspektov riešenia dispozície je orientácia na svetové strany. Je dôležité, aby boli izby umiestnené podľa ich funkcie na konkrétne svetové strany z dôvodu ich presvetlenia resp. dostatočného prísunu denného svetla. Napríklad obývacia izba sa orientuje väčšinou na juh alebo na juhozápad, kde je prísun denného svetla najdlhší. Svoju úlohu pri preslnení priestoru zohrávajú okná a teda hlavne ich presklená časť. Logicky platí – čím väčšia plocha, tým viac svetla. Pri spomínaných obývacích izbách alebo aj pri jedálňach, atď. sa v poslednom čase navrhujú veľké presklené okná, ktoré sú zároveň posuvnými dverami vedúcimi na terasu alebo sú pevnými presklenými plochami siahajúcimi od podlahy až po strop.

Aby ste však neboli ako v skleníku, zbytočne to nepreháňajte s veľkými preskleniami, alebo využite širokú ponuku tieniacich prvkov, ktoré už kráčajú ruka v ruke s dizajnom. V miestnostiach ako je komora alebo kúpeľňa postačujú menšie okná. Záleží aj na vašom okolí. Ak sú vo vašej tesnej blízkosti existujúce domy, zvoľte umiestnenie, veľkosť a typ okien zachovávajúci vaše súkromie. Môže nastať situácia, kde budú vnútorné priestory dispozície málo osvetlené a vy si budete priať vniesť do nich svetlo. Existuje viacero spôsobov ako do nich dostať prirodzené svetlo – napríklad pomocou svetlovodov alebo svetlíkov. Vďaka komunikácii a spolupráci s architektom a odborníkom v danej oblasti môžete dosiahnuť veľmi zaujímavé a kvalitné riešenia.

VETRANIE

Ďalšou funkciou okien je prirodzené vetranie, cirkulácia vzduchu a jeho výmena. Kovanie drží pohromade pohyblivé časti okna, umiestnené po obvode rámu krídla a pohybujú sa uzatváracími bodmi, pričom poskytujú rôzne možnosti otvárania – napríklad otváravé, sklopné, výklopné, posuvné okná alebo ich kombinácie. Pri domoch sa najčastejšie používajú okná so sklopno-otváravou polohou a okná fi xné. V prípade fi xných okien v miestnosti ich treba kombinovať s oknami, ktoré sa dajú otvárať kvôli vetraniu. Takáto možnosť prirodzeného vetrania je ideálna. Samozrejme pri výškových stavbách s presklenou fasádou, otváranie okien nie je možné a preto je vetranie riešené iným spôsobom ako prirodzeným. Či už túžite po modernom dome, ktorý má presklené okná a dvere od podlahy k stropu alebo ste zástancom tradičného štýlu, rešpektujte a podporte architektúru svojho bývania. Pri výbere vhodných okien nezabúdajte ani na detaily. Štýl, materiál a farbu rámov okien okrem iného zosúlaďte s exteriérovými dverami a garážovou bránou. Stavte na kvalitu a premyslenosť. Vašou odmenou bude pozitívny a komfortný priestor.

AUTOR: BK
FOTO: ARCHIV REDAKCIE

"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie