https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OBÝVAČKA A KUCHYŇA V ZNAMENÍ GLAMOUR

4.11.2018 │ Denná časť bytu alebo domu na čele s obývacou izbou a v dnešnej dobe aj s kuchyňou plnia spoločenskú funkciu, sú dejiskom spoločne strávených chvíľ s rodinou či s návštevou, prezentujú naše bývanie hosťom v najväčšej miere. V podaní glamouru sa rozhodne stanú stredobodom pozornosti a skvelými hostiteľmi. 

Glamour v sebe spája eleganciu, šarm, luxus, dramatickosť až výstrednosť. Hranica medzi ním a gýčom je veľmi tenká, preto je pomoc kvalitného architekta alebo interiérového dizajnéra viac ako vítaná. Pri riešení interiéru treba brať do úvahy každý jeden prvok, jeho detailné prepracovanie a zároveň mať na mysli ucelený výsledok.

Od podlahy po strop 

Podlaha je pevným základom každého interiéru. V glamoure sa najčastejšie stretávame s masívnou drevenou podlahou alebo s dlažbou z mramoru, žuly alebo bridlice. Alternatívou môže byť aj keramická dlažba či glazovaný gres v imitácii kameňa. V oboch prípadoch je podlaha doplnená o jednofarebný kusový koberec väčších rozmerov tak, aby obsiahol celú plochu pod sedacou súpravou a konferenčným stolíkom. Podlaha je len jednou plochou, ktorá nám vymedzuje priestor, preto nezabúdajte venovať čas ani úprave stien a stropu. Tak ako pri podlahe, aj pri stenách si nájde uplatnenie kameň alebo drevo v podobe obkladu, v matnom či v leštenom prevedení. Miera použitia obkladu a jeho kombinovanie s ďalšími materiálmi závisí však aj od veľkosti miestnosti. Pri menších priestoroch platí „menej je viac“, prípadne siahnite po tapetách v metalických odtieňoch, s ornamentmi alebo v imitácii kože. Obklady a tapety môžete kombinovať s omietkou. Tá sa objaví najmä na strope, na ktorý sa pri riešení interiéru zvykne zabúdať. 

V exteriéri vám celkový vzhľad domu dotvára strecha a v interiéri zase strop. Atypické riešenie podhľadu sadrokartónom vám umožní inštaláciu bodového osvetlenia alebo doplnkového LED osvetlenia. V kombinácii s krištáľovým lustrom dosiahnete pravú atmosféru glamouru. Ak ponecháte v podhľade úzky priestor nad okenným otvorom, naskytne sa elegantná možnosť vloženia garniže na záclonu či záves.

Tón v tóne
 
V glamour interiéri sa vyskytuje mnoho výrazných prvkov, materiálov a dekorácií, preto sa uprednostňuje neutrálna farebnosť – od bielej cez sivú po čiernu s akcentom striebornej alebo od bielej cez béžovú po tmavo hnedú s akcentom zlatej a podobne. Úplná eliminácia ďalších farieb nie je pravidlom. Veľmi dobre vynikne napríklad tmavo modrá či fi alová farba, aplikovaná pomocou čalúnenia sedacích nábytkov, prípadne dekoračných vankúšov. Vhodným poťahom je v tomto prípade zamat.
 
Nábytok a doplnky
 
Aj pri tomto štýle platí známe heslo „sedačka je dominantou obývačky“, preto by mala spĺňať všetky požiadavky kvality, komfortu a dizajnu. Ak sa pri dlažbe, obklade alebo pri ďalšom nábytku objavuje mnoho lesklých plôch, koženú sedačku prenechajte pracovni a obývačke doprajte pohodlnú, ale elegantnú látkovú sedačku. Kreslá môžu byť z odlišnej série. Dôležité je, aby svojim dizajnom a farebnosťou ladili s celkovým vzhľadom interiéru. Nízky, ale výrazný konferenčný stolík, príručné stolíky či príborník by nemali chýbať. V glamour obývačke tvoria okrem iného aj funkciu výstavných podstavcov pre stolné lampy, mosadzné svietniky, podnosy, sklenené misy, rámy na fotografi e či vázy s bohatými kyticami kvetov.

"Mramor alebo ónyx vidieť v glamour interiéroch v mnohých podobách. Môžete ich využiť ako obklady stien, pri konferenčných stolíkoch, barových pultoch či kuchynských ostrovoch."

Lesk kuchynskej linky
 
Kuchyňa nadobudla za posledné roky nový rozmer. Už nie je priestorom, ktorý je potrebné pred návštevou skrývať, práve naopak. Tam, kde to bolo možné, steny deliace kuchynskú časť a obývaciu izbu ustúpili, nahradili ich posuvné systémy, čiastočne ich predelilo kozubové teleso, alebo sa z nich stala jedna miestnosť rozdelená do zón len pomocou nábytku. Svoje opodstatnenie si tu našiel v súčasnosti veľmi obľúbený barový pult či kuchynský ostrov. Glamour štýl podporuje nielen tieto kuchynské prvky, ale aj jeden z aktuálnych trendov v kuchynských linkách, akými sú vysokolesklé materiály, čisté línie, bezúchytové systémy alebo zapustené úchyty. Vysoký lesk je presne to, čo si glamour vyžaduje. Pokiaľ je vaša kuchyňa prepojená s obývacou izbou, voľte farebnosť v ich vzájomnom súlade. Preferovaná je hlavne biela, šedá či čierna farba v kombinácii so sklom alebo s brúseným hliníkom. Čistý a elegantný dizajn podporíte vstavanými spotrebičmi a sklenenou kuchynskou zástenou, kde môžete zabudovať LED osvetlenie s funkčnou, ale aj s estetickou hodnotou. Kedysi nemysliteľné je už dnes faktom a digestor posunul svoju hranicu ako v rámci funkčnosti, tak aj v rámci dizajnu. Využite túto príležitosť a dovoľte mu, aby bol šperkom zdobiacim vašu kuchyňu. 
 
 
TIP OD DIZAJNÉRKY MARIANNY LUKOVICSOVEJ
"Pre glamour štýl je charakteristický lesk a pôvab, pôsobí veľmi draho a luxusne, no nemusí to byť len o vysokých investíciách, ale o vkusne zariadenom interiéri s prímesou ligotavých doplnkov a starožitných prvkov. Niekoľko dekoračných vankúšikov v rôznych farebných odtieňoch, prípadne s aplikovanými kryštálmi Swarovski, umiestnených na veľkej pohodlnej sedačke hneď dodá interiéru nádych glamouru. Doplňte priestor závesmi z ťažkých, ale jemných textílii ako je napríklad zamat a brokát, alebo môžete použiť aj niečo ľahšie ako je satén či hodváb, samozrejme, v súlade s ostatnými doplnkami. Okrem toho dbajte aj na správny výber nábytku a nezabúdajte na krištáľové lustre, ktoré dostali vďaka súčasným dizajnérom nový vzhľad a sú v dnešnej dobe veľmi "IN".
 
AUTOR: BK
FOTO: ARCHIV REDAKCIE A FIRIEM