https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SCHODISKO AKO OZDOBA INTERIÉRU? 6 INŠPIRÁCIÍ, KTORÉ VÁS PRESVEDČIA!

06.09.2018 │ Má dramatickú schopnosť premeniť interiér a dodať mu vertikálnu dynamiku. Vyzdvihuje individualitu priestoru a môže sa stať ohniskom domácnosti s umeleckou hodnotou. Krotí dispozičnú voľnosť vysokých stropov a otvorených priestorov a pritom predstavuje bezpečné prepojenie podlažia s výškovou úrovňou, ktorou je ako galéria či vložené pódium. Týmto tajomným prvkom s množstvom pôsobivých vlastností je schodisko. Nechajte sa aj vy uniesť jeho temperamentom.

Minimalistické, priamočiare, dvoj či viacramenné s medzipodestami, zakrivené, samonosné, točité, oceľové, sklenené, drevené, medené či hliníkové. Dizajnéri experimentujú s rôznymi povrchovými úpravami, netradičným zábradlím a geometrickým tvarovaním, ktoré zo schodiska robí naozaj skulpturálny predmet interiéru. S rozmanitosti variácií sa vám zatočí hlava. Schodisko v priestore si však vyžaduje dômyselne zváženie estetických a štrukturálnych dôsledkov. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých schodísk, ktoré nás uchvátili svojim prevedením – materiálovým či tvarovým.

↓ 1. S podmanivou balustrádou 

V podstatnej miere sa na celkovom dojme schodiska podieľa jeho balustráda. Dizajnéri jej priznali zaujímavé podoby a zábradlie dnes bežne suplujú zvislé tyče a oceľové laná či rôzne horizontálne prvky, ktoré s výškovým priestorom nádherne komunikujú a podtrhujú jeho voľnosť a vertikálnu dominanciu. Okrem dizajnérskych kreácii sú veľmi atraktívnym detailom zábradlia so sklenenou či kovovou výplňou, ktoré tvoria pôsobivú súhru.

↓ 2. Dekoračný sklad

Minimalizmus priamočiareho schodiska originálne pozdvihne akýkoľvek drevený obklad aplikovaný na bočnej strane schodiska. Vytvára príťažlivý dizajn ukrývajúci funkčný potenciál, ktorý vám poskytuje nespočetné možnosti realizácie praktických zákutí v útrobách schodiska. Úložný priestor pod schodiskom nie je však žiadnou novinkou. Najnovšie trendy funkčnosti tohto miesta dodávajú dekoračnú povahu a pod schodiskom si tak jednoducho vytvoríte štýlovú knižnicu, kútik na čítanie či dokonca sklad pre bicykle.

↓ 3. Betón style

Nevzhľadné a nevkusné? Také sa môžu zdať na prvý pohľad schody z betónu. Betónový schodiskový monolit však v miestnosti nádherne vyplní vertikálnu priestorovú voľnosť a váš domov obohatí o zaujímavý kúsok udávajúci zariadenie interiéru. Výborne spolupracuje s drevom ale aj rôznymi obkladmi, preto jeho surovosť ľahko zjemníte vhodnou kombináciou materiálov. 

↓ 4. Prísne krehké

Hoci je sklo spájané často s minimalistickou architektúrou a dizajnom, jeho transparentný charakter a éterická estetika maximalizuje svoje využitie aj v iných štýloch. Vzdušné a priestranné línie otvorených priestorov sklené schodisko ešte viac vyzdvihne a celkový interiér odeje do harmónie. Navyše v spojení s kovovými či liatinovými detailmi vznikne kombinácia, ktorá sa zaručene prejaví na impozantnom výsledku. 

↓ 5. Umelecká jednoliatosť 

Sériu monolitných schodísk zastupuje aj celodrevené prevedenie. Rovnako ako betón či sklo, tak aj masívne drevo má v interiéri silné slovo. Jeho fascinujúci vzhľad a štruktúra sa premieta do nádherných línii a tvarov schodiska, ktoré vhodným dispozičným umiestnením vytvorí v priestore magickú atmosféru.

↓ 6. Levituje

Ohromujúce schodisko, ktoré sa zdanlivo vznáša zastupuje modernú líniu chodísk v impozantnom prevedení. Samotné stupnice sú z jednej strany votknuté do steny bez potreby akejkoľvek podpornej konštrukcie. Odkryté medzery medzi nimi vytvárajú priezory, vďaka čomu pôsobia vzdušne a v obklopení betónových stien dávajú interiéru ten správny ráz. 

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE