https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ROMANTIKA POETICKÝCH VEČEROV A NOCÍ V PROVENSÁLSKEJ SPÁLNI

Spálňa v provensálskom štýle

Spálňa je miestom, ktoré musí byť v dokonalej symbióze s našimi najnáročnejšími požiadavkami. Sem chodíme oddychovať, snívať o krásnych dňoch so svojou rodinou a načerpávať sily do ďalších náročných pracovných týždňov v zamestnaní. Ako si urobiť z miesta na odpočinok dokonalý útulný priestor? V kurze sú krásne spálne v provensálskom vintage štýle – tie nikdy nesklamú.

V spálni sa začína, ale aj končí každý náš deň. Potrebujeme sa v nej cítiť naozaj ako doma – a aj napriek tomu mnoho ľudí tento priestor zanedbáva a nevenuje mu dostatočnú pozornosť. Pritom postarať sa o to, aby spálňa žiarila príjemnou atmosférou, nie je až také náročné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jednoduchým, nenáročným, ale zároveň plne funkčným riešením je vintage dizajn s nádychom provensálskych vôní.

Hrejivý štýl Provance

Práve provensálsky štýl je v dnešnej pretechnizovanej modernej dobe mimoriadne obľúbený. Dôvod je veľmi prostý, za všetko hovorí jeho jednoduchosť a minimalistický pôvab. Dôraz je vždy kladený na drobné detaily v naoko chudobne pôsobiacom interiéri. Lenže zdanie v tomto prípade klame – ako celok pôsobí miestnosť v provensálskom štýle útulne, hrejivo a príjemne. Provensálsky štýl charakterizuje jeho jednoduchosť a čistota. Spálňa v tomto dizajne vynikne vďaka svetlým odtieňom farieb použitých na stenách, ešte viac bude umocnená v ich kombinácii s čisto prírodnými materiálmi – či už ide o nábytok alebo podlahy v izbe. Na to, aby interiér vyžaroval pocity pohodlia a pohody, by mala byť jeho jedinečnosť zvýraznená práve kombináciou prírodných materiálov. Ako šperky sa potom budú vynímať doplnky umiestnené na vhodnom a viditeľnom mieste (vázy, obrazy, starožitnosti a podobne).

 

Posteľ plná romantiky

Dominantným prvkom každej spálne je posteľ. Pri jej výbere môžete vsadiť na overenú klasiku v podobe ťažkých masívnych materiálov, drevo pôsobí upokojujúco a mimoriadne esteticky. Vhodnou voľbou môže byť veľká posteľ s vysokým čalúneným čelom, ktorá je pre provensálsky štýl a vintage dizajn ako stvorená. Postele v provensálskom štýle sa vyznačujú romantickým pôvabom. Vystihujú ich jemné krivky v jednoduchom a nadčasovom štýle. V mnohých prípadoch ich obohacuje okrasná rezba na čele, prípadne na iných dominantných a viditeľných častiach masívnej konštrukcie.

Pokiaľ chcete vsadiť na naozaj originálny kúsok, vyhľadajte domáceho stolára, ktorý z vašej postele z masívneho bukového dreva urobí vlastnými rukami muzeálny kúsok. Najväčší efekt, ktorý do vašej spálne vďaka posteli prinesie dušu, je patinovanie – takto opracované čelo postele v kombinácii s čalunením bude tým správnym šperkom vo vašom oddychovom priestore. Pri výbere vhodnej postele myslite nielen na estetické prvky, ale aj na ich praktickú stránku. Vyberajte svedomito, postele nekupujete každý mesiac. Vopred si preto premyslite, či potrebujete výškovo nastaviteľný rošt. Dbajte aj na to, či vyberiete posteľ s úložným alebo odkladacím priestorom. V obytných priestoroch (menšie byty) sa totiž každý odkladací priestor hodí ako soľ. Naopak, pokiaľ máte dosť šatníkových priestorov, kde uchovávate svoje veci, potom si pokojne môžete dovoliť aj extravagantný kúsok v podobe postele na vysokých nohách. Na takej sa budete cítiť ako správni francúzski aristokrati, ktorí si vychutnávajú každú chvíľu svojho života plnými dúškami – v spálni nevynímajúc. Pri výbere posteľnej bielizne sa orientujte na tradičné farby a elementy – veľmi neexperimentujte. Čisto bavlnené biele obliečky s jednoduchým motívom ľudovej kultúry sú tou správnou voľbou.

S farbami nepreháňajte

Biela farba je vo všeobecnosti tou najtypickejšou farbou pre tento štýl. Pôsobí príjemne a upokojujúco, navyše sa dá dokonale zladiť so širokou paletou ďalších farieb. Možnosti sú neobmedzené. Nie nadarmo sa hovorí staré známe a otrepané pravidlo, že dobre zariadený interiér by nemal obsahovať viac než tri farby. Zároveň najväčšiu plochu by mala zaberať neutrálna farba – v prípade provensálskeho štýlu biela. Nádherne rozjasní priestory a vnesie do interiéru vašej spálne tú správnu atmosféru. Ak vám klasická farba nestačí, máte tu ďalšiu možnosť. Áno, tušíte správne – ďalšou alternatívou sú tapety. Ich ponuka na trhu je prakticky neobmedzená, dajte si však pozor, aby ste prekombinovanými vzormi neskĺzli z krásy do gýčovitosti a nevkusu.

Intímne osvetlenie

Provensálsko – to je v prvom rade slnko a omamná vôňa šíriaca sa z levanduľových polí. Kombinácia týchto dvoch aspektov hádam v každom človeku vyvolá predstavy čarovných romantických večerov a nocí, pri ktorých sa z každého problému razom stanú nepodstatné malichernosti. Aká by to bola romantika bez intímneho svetla a vďaka nemu aj tej správnej provensálskej nostalgie? Nepotrebujete čarovať – ako hlavný zdroj svetla použite klasické závesné svietidlo v strede miestnosti. Zvoľte také, ktoré má kovové či textilné tienidlo a ten správny efekt je na svete. Neváhajte siahnuť ani po dodatočných stojanových svietidlách – spálňa síce je primárne určená na spánok a oddych, nikto vám však nemôže zakázať vziať si do kresla k posteli hrejivú deku a hrubú knižku. Práve vtedy potrebujete k svojmu intímnemu priestoru aj intímne svetlo. Presvetlenie spálne môžete dosiahnuť už pri návrhu okien pre túto miestnosť. Vďaka vysokým a veľkým francúzskym oknám máte izbu dokonale presvetlenú a vyhriatu od slnka celý deň. Aby ste si počas večerov a nocí zachovali súkromie, praktickou a zároveň estetickou alternatívou sú dlhé bavlnené závesy. Budú šperkom vo vašej spálni.

Voňavá spálňa opantá zmysly

Tak ako sme už písali, celok charakterizujú aj tie najmenšie detaily, bez ktorých by aj ten najšpecifickejší priestor pôsobil fádne a nevýrazne. Pre spálňu v provensálskom vintage štýle sú doplnky obzvlášť dôležité. Skúste si predstaviť Provensálsko bez vôní a priameho zmyslového zážitku – je to skrátka niečo nepredstaviteľné. Preto využite všetky dostupné možnosti – nakúpte dlho voňajúce bylinkové mydlá a prevoňajte si celý priestor tak, aby ste sa pri každodennom zaspávaní cítili ako v siedmom provensálskom nebi. Alternatívou by mohli byť aj živé rastliny (bylinky). Dávajte však pozor, aby nenarobili viac škody ako úžitku. Živá levanduľa je síce krásna a omamná, ale v črepníku na okne vašej spálne vám jej prenikavá vôňa iba ublíži. Spojením všetkých týchto drobností dosiahnete správny a želaný výsledok. Ak ste si Provensálsko a jeho špecifiká zamilovali, preneste si ho aj k sebe domov, do útulnej spálne. Nie je nič krajšie, ako zaspávať príjemne unavený v obklopení tej pravej francúzskej atmosféry.

AUTOR: MB
FOTO: HOOK FURNITURE, BEDSIANA, ARCHÍV REDAKCIE