"Dizajnéri môžu byť skutočnými intelektuálmi budúcnosti."
Formaldehyd – riziko nového domova
Práve ste sa nasťahovali do nového bytu alebo ste úspešne zavŕšili rekonštrukciu? Nový šatník, posteľ, nočné stolíky, podlahy, koberce alebo záclony. Všetko vonia novotou a vy sa tešíte, že ste všetky peripetie spojené s novým bývaním zvládli. Ste si však istí, že ste si do bezpečia vášho domova nedoniesli neželaného podnájomníka?
Nové bývanie sľubuje nové začiatky. Možno aj preto je vôňa čerstvo nasťahovaného nábytku pre mnohých príjemná, podmanivá, vzbudzuje dôveru a vyvoláva pocit čistoty. Ale je to naozaj tak? Pokiaľ ste váš nový nábytok kupovali od neznámeho výrobcu, neoverili ste si jeho emisnú triedu alebo ste skrátka uprednostnili drevotriesku pred masívom, radšej zadržte dych. Možno vdychujete nebezpečný formaldehyd!
Hlavným zdrojom formaldehydu je práve nábytok z drevotriesky. Na jeho výrobu sa totiž spotrebuje veľké množstvo močovinovo-formaldehydovej živice, ktorá dokáže do ovzdušia uvoľňovať formaldehyd aj počas mnohých rokov. Ďalším zdrojom tejto látky môže byť textil a odev s nekrčivou úpravou, používanie farieb, lakov, kozmetiky, dezinfekčných prostriedkov obsahujúcich fenol a formalín. Formaldehyd sa uvoľňuje do ovzdušia aj fajčením tabaku a spaľovaním plynov v plynových spotrebičoch. Koncentrácia formaldehydu v interiéri závisí od viacerých faktorov. Ak máte svoj domov zariadený novým drevotrieskovým nábytkom, podlahovými krytinami, rôznymi dekoráciami a vetráte len veľmi zriedka, potom možno predpokladať, že ste vystavení vyššej koncentrácii formaldehydu.
„Koncentrácie formaldehydu v interiéroch budov sú rôzne počas dňa v závislosti na zmene teploty a vlhkosti vzduchu ako aj sezónneho roka. Vyššie koncentrácie formaldehydu sú pri vyšších teplotách a pri vyššej relatívnej vlhkosti vzduchu a počas letných mesiacov,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Slotová, PhD. z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Ak máte doma nový nábytok z drevotriesky, pričom ste ho zakúpili vo vykurovacej sezóne, kedy sa nevetrá tak často, s vysokou pravdepodobnosťou je u vás koncentrácia formaldehydu zvýšená, možno prekračuje aj najvyššie prípustné hodnoty z hľadiska ochrany zdravia. „Za zdraviu škodlivé koncentrácie sa považujú koncentrácie, ktoré sú vyššie ako 0,1 mg/m3 24 hodín,“ hovorí Slotová.
Formaldehyd je pre ľudí vysoko toxický, nezávisle od spôsobu vystavenia - pri vdýchnutí, požití aj pri styku s pokožkou. Mám mnohé nežiaduce zdravotné účinky a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikuje ako možný karcinogén. Pri vdychovaní môže vyvolať podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocit pálenia v hrdle zhoršuje priebeh alergií či astmy. pri trvaní expozície 30 minút a 0,06 mg/m3. Aj keď je formaldehyd prakticky všade okolo nás a nemožno sa mu úplne vyhnúť, existujú odporúčania, ako sa nevystaviť pôsobeniu vysokých koncentrácií tejto nebezpečnej látky.
Ako sa brániť?
• V interiéroch používajte čo najviac prírodných materiálov.
• Nové oblečenie niekoľkokrát pred prvým použitím preperte v horúcej vode.
• Pri nákupe sa informujte o emisnej triede, zložení výrobku, certifikáte výrobku, mať rešpekt pred nápadne lacnými výrobkami a výrobkami neznámeho výrobcu,
• Novovybudované priestory a rekonštruované priestory nevyužívajte hneď po ich dokončení, nezdržiavajte sa v interiéroch počas používania malieb, náterov, lakov,
• Nevybavujte detskú izbu novým nábytkom tesne pred narodením sa dieťaťa,
• Formaldehyd z prostredia pomáhajú odstraňovať aj niektoré kvety: azalka, chamaedóra, banánovník, brečtan popínavý, zelenec chochlatý, črepníková gerbera, fikus, paprade, chryzantéma, svokrin jazyk, lopatkovec
• Pravidelne a intenzívne vetrajte.
(AM) 13.5.2014
Zdroj: TS PRime time
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov