https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Princíp ferrofluid scales tienenia (English)
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Nové unikátne pohľady na tienidlá okien

1. 7. 2014 / Autor: MD, Velux

Víťazi súťaže VIDA menia pohľad na tienenie strešných okien. Medzinárodná študentská súťaž VELUX International Design Awards pozná svojich víťazov. Dva víťazné návrhy a päť čestných uznaní predstavili a ocenili 22. mája na slávnostnom odovzdávaní cien v Akadémii dizajnu v holandskom meste Eindhoven. Prvú cenu získala študentka Hyunjeong Kim z Univerzity umení v Berlíne za netradičný projekt rolety "Ferro Fluid Scales". Druhú cenu získali študentky Iris van den Brink a Anneloes de Koff z holandskej  technickej univerzity v Delfte za ​​projekt s názvom "The Swipe".

Cena VELUX International Design Award (VIDA) bola založená s cieľom ponúknuť ambicióznym študentom dizajnu z celej Európy príležitosť posunúť ďalej hranice v oblasti navrhovania roliet prostredníctvom prieniku dizajnu a technológie. Skupina VELUX vyzvala študentov, aby priniesli nové pohľady na vývoj roliet na strešné okná a pokúsili sa tak získať historicky prvú cenu v medzinárodnej súťaži. Do súťaže prihlásili svoje projekty účastníci z viac ako 20 európskych krajín. Odborná porota posudzovala práce podľa týchto kritérií: inovácia, vyššia kvalita života, udržateľnosť a trhový potenciál.

"Strešné okná ako zdroj denného svetla, čerstvého vzduchu a atraktívneho výhľadu obohacujú náš život a vytvárajú lepšie prostredie pre bývanie, prácu i detské hry. Som presvedčený, že všetci účastníci súťaže získali neoceniteľnú skúsenosť od prvej inšpirácie až po realizáciu a od návrhu až po prototyp. Veľa kreatívnych prístupov a riešení od študentov je pre nás na druhej strane veľmi inšpirujúce,” uviedol na slávnostnom odovzdávaní cien Kent Holm, riaditeľ oddelenia roliet a žalúzií skupiny VELUX.

 

Magnetická príťažlivosť na strešných oknách

Hlavnú výhru vo výške 6.000 € si odniesla Hyunjeong Kim za komplexné a inovatívne riešenie pre strešné okná. Projekt „Ferro Fluid Scales" má jasnú víziu a predstavuje vysokú úroveň inovácií. Víťazka prvého ročníka súťaže Hyunjeong Kim dúfa, že jej táto významná cena pomôže v kariére. Inšpiráciou pre projekt mladej študentky z nemeckej univerzity sa stala kvapalina ferrofluid, ktorá v prirodzenom stave vyzerá ako obyčajná čierna voda. Vložením do magnetických polí však zhustne. Hyunjeong Kim vložila kvapalinu spolu s druhou priehľadnou suspenziou do čírych sklenených lamiel. Týmto spôsobom sa ľahko môže zvyšovať a znižovať intenzita magnetického poľa a tak regulovať  množstvo svetla prepusteného roletou.

"Preskúmala som veľa materiálov na zrealizovanie  môjho nápadu. Nakoniec som objavila kvapalinu ferrofluid. Hlavnou myšlienkou návrhu je, že základom funkcie rolety nie je jej fyzický pohyb, ale postupná zmena vlastností ferrofluidu v tenkých sklenených paneloch alebo lamelách. Pridala som elektromagnetickú jednotku, ktorá umožňuje ľahkú reguláciu napätia pre zvýšenie alebo zníženie množstva prenikajúceho slnečného žiarenia," hovorí o svojom projekte Hyunjeong Kim.

Hyunjeong Kim

Ďalšie možnosti ako narábať so žaluziami na princípe Ferrofluid Scales 

 

Rolety s postupným zatieňovaním a estetickým efektom

Druhá výhra vo výške 2.500 € putovala za Iris van den Brink a Anneoles de Koff z technickej  univerzity v holandskom Delfte. Inovatívne riešenie spočíva v ľahkom nastavení roliet, ktoré pomocou aplikácie pre mobilné telefóny umožňuje regulovať optimálne množstvo svetla podľa potrieb užívateľa.Okrem krásneho estetického efektu je náš projekt i ľahko realizovateľný, pretože je jednoduchý. Všetky diely použité v konštrukcii sú štandardné, čo zaručuje nízke výrobné náklady. Zdá sa nám, že toto presne odpovedá vízii skupiny VELUX, ktorá chce sprístupniť pekný dizajn všetkým,vysvetlili autorky projekt.

Iris van den Brink a Anneoles de Koff

 

Čestné uznania pre ďalšie inšpiratívne projekty

Ďalším piatim tímom boli za ich projekty udelené čestné uznania. Na slávnostnom udelení cien predviedli prototypy svojich projektov všetci finalisti, ktorí prišli zo škôl dizajnu v Nemecku, Holandsku, Španielsku, Poľsku a Maďarsku. Medzi projektmi ocenenými čestným uznaním bolo veľa zaujímavých riešení. Boli sme svedkami uplatnenia úžasných nových technológií, ktoré napríklad využívajú denné svetlo ako zdroj energie v noci, tiež udržateľných a zároveň technicky vyspelých riešení silne inšpirovaných prírodou, uviedol Peter Zec, jeden z porotcov súťaže a zakladateľ prestížnej ceny Red Dot design award z Nemecka.

Prihlásené projekty do súťaže ďalej hodnotilo duo návrhárov GamFratesi - Stine Gam z Dánska a Enrico Fratesi z Talianska a Petra Blaisse, holandská návrhárka a architektka.

Viac informácií nájdete na www.velux.sk

Zdroj: TS Velux

Princíp ferrofluid scales tienenia (English)