https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JOZEF TUČNÝ: "MOJA PRÁCA JE MÔJ NAJMILŠÍ KONÍČEK."

15.11.2018 │ Jozef Tučný je interiérový dizajnér s viac ako desaťročnými skúsenosťami. Od roku 2010 vedie vlastnú dizajnovú spoločnosť JTD - Jozef Tučný Interior Design a za sebou má mnoho projektov, od rezidencií, reštaurácií až po komerčné priestory.  Prezradil nám ako tvorí, ako si nájsť dizajnéra a kde hľadať tie správne inšpirácie.

Ako si nájsť toho správneho dizajnéra?

Cesty k hľadaniu správneho dizajnéra respektíve interiérového štúdia vedia byt veľmi spletité a hmlisté. Bežný smrteľník,  ktorý sa snaží dopátrať k vhodnému výberu profesionála cez vyhľadávače či sociálne siete sa dokáže veľmi rýchlo “zamotať” a stratiť prehľad. Nedokáže posúdiť úroveň kvality. Dôležité je si ujasniť, či hľadáte len spracovateľa vášho návrhu, alebo potrebujete komplexné riešenie vášho interiéru aj s manažmentom a realizáciou na kľúč. Kvalitný interiérista by mal mať nielen teoretické vedomosti a zručnosti, ale aj bohaté skúsenosti s realizáciou interiéru, aby vám dokázal odovzdať reálne a užitočné informácie, potrebné pri výbere správnych materiálov a riešení. Najbezpečnejšou formou správneho výberu, je podľa môjho názoru, dobré odporučenie od spokojného zákazníka - známeho, ktorému dôverujete a viete sa presvedčiť o výsledku práce aj “naživo”.  

Ake sluzby poskytujete?

Hlavným portfóliom je poskytovanie profesionálnych komplexných služieb v oblasti komerčných a rezidenčných interiérov, od návrhu interiéru, cez poradenské služby a výbery materiálov, až po zabezpečenie realizácie na kľuč. K celkovému balíku služieb patria pri komerčných interiéroch aj vytvárania korporátnych identít a grafi cké práce a pri rezidenčných projektoch fi nálne detailné dekorovanie priestoru. 

Kde končí práca architekta a kde začína práca dizajnéra?

Veľmi tenká línia predeľuje, ale zároveň aj spája, funkciu architekta stavby a interiérového dizajnéra. V niektorých prípadoch je to ta istá osoba, keď si architekt “trúfne” aj na samotný interiér alebo to je vyslovene požiadavka investora. Častejším pravidlom sa však stáva, že od určitého štádia hrubej stavby nastupuje a dopĺňa stavbu aj interiérový dizajnér a preberá “štafetu” od architekta. Je ideálne, keď medzi nimi funguje pozitívna spolupráca a nie konkurenčný boj a tvrdohlavé presadzovanie vlastných názorov. Primárnym cieľom každej navrhovanej stavby a jej interiéru musí byť v prvom rade spokojnosť investora.

Beriete so sebou klienta kvôli inšpiráciám napríklad na zahraničné výstavy?

Áno, boli už aj situácie, keď som spolupracoval s investormi, ktorí so mnou zdieľali nadšenie pre dizajn a absolvovali sme spolu niektorý z dizajnových veľtrhov. Veľmi obľúbené podujatie je Salone del Mobili v Miláne, kde si okrem výnimočného dizajnu užij ete aj nezameniteľný taliansky temperament a gastronómiu. V rámci Slovenska stojí za spomenutie MODDOM v Bratislave a Nábytok a Bývanie v Nitre.

Kde sa inšpirujete vy osobne?

Keďže moja práca je zároveň môj najmilší koníček, trávim popri svojej rodinke inšpiráciou a dizajnom takmer všetok voľný čas. Zdroje sú všade okolo mňa – rád listujem katalógy, magazíny, navštevujem blogy, výstavy, umelecké podujatia a taktiež hudba mi často pomáha pri hľadaní inšpirácií.

Aký štýl a aké materiály pri svojej práci preferujete?

Mám veľmi rád čistú modernu s nádychom luxusu a elegancie. S tým súvisia kvalitné a trvácne materiály ako drevo, mramor, sklo a koža. Mám slabosť pre zamatové a perleťové látky, hodvábne koberce. Rád používam odlesky chrómu a tmavých zrkadiel a tiež bronz, meď alebo mosadz.

Interiérový dizajnér Jozef Tučný 

Jozef Tučný začal s prácou dizajnéra v roku 2002. Prvé dva roky v tejto profesii popisuje ako náročné a plné sklamania. V roku 2004 sa však stretol s dizajnovou skupinou MOBILIA ARTICA Budapest. Nasledovalo založenie tvorivej interiérovej dizajnovej skupiny ARTICA Design, v ktorej pôsobil ako kreatívny riaditeľ až do roku 2010, kedy založil vlastnú spoločnosť JDT - Jozef Tučný Interior Design, ktorá sa venuje navrhovaniu a realizácií profesionálne navrhnutých súkromných i komerčných interiérov.

AUTOR:JZ
FOTO: GABOR KANOVITS