Hotel Color

NÁDHERNE PRAKTICKÁ OBÝVAČKA V DUCHU ŠKANDINÁVIE (2. časť)

2.10.2018 │ Škandinávia je okrem iného charakteristická neskorým nástupom priemyslu, moderná objektivita a priemyselná estetika tiekla priamo do existujúcich tradičných dizajnov a tento fakt poznačil celý škandinávsky štýl bývania. Severský dizajn je možné uplatniť v otvorenej aj uzavretej dispozícii, avšak v interiéroch, kde je kuchyňa či jedáleň spojená s obývacou izbou treba dbať na to, aby priestor celkovo nepôsobil prekombinovane. Obývačka je však v tomto prípade srdcom celého interiéru a vyžaruje z nej útulnosť a teplo.

Pohodlná sedačka

Ústredným kusom nábytku je tak ako pri iných štýloch sedačka. V tomto prípade však v duchu minimalizmu sedačka jasných tvarov, s čistými líniami, s jednofarebným textilným poťahom v tlmených tónoch doplnená o kreslá v rovnakom dizajne. Najbežnejšou farbou poťahu je, samozrejme, biela, hnedá, sivá, čierna či krémová. Zvolením výraznejšej zelenej, modrej, oranžovej či červenej sedačky je z nej možné vytvoriť krásny solitér. Pri monochromatickej sedačke sa takýmto farebným prvkom môže stať aj kresielko jednoduchého tvaru s výraznou farbou. V obývačke nesmú chýbať konferenčné stolíky. V tomto smere je dizajn uvoľnenejší a používajú sa stolíky rôznych tvarov i materiálov, hranaté i okrúhle, umelohmotné, drevené i sklené. Nezriedkavým javom je dokonca kombinácia dvoch materiálovo , tvarovo i výškovo odlišných konferenčných stolíkov.

Kontrast materiálov

Okrem presvetlenia celého priestoru je významným aspektom aj navodenie pocitu tepla. Typickým prvkom je, ako inak, krb, ktorý však nie je ústredným elementom, ako napríklad pri horskom štýle. Najčastejšie sa ukrýva nenápadne v rohu miestnosti a len dotvára celkovú atmosféru. Na druhej strane sa teplo dosahuje aj typom použitých materiálov. Okrem spomínaného dreva dominujú koža, kožušina, vlna, ľan, bavlna a semiš v kombinácií s chladnejším kovom, ílom, žulou a sklom. Minimalizmus farebnosti je vyvážený kontrastom a bohatosťou textúr a materiálov.

Útulný minimalizmus

Škandinávska obývačka nie je prezdobená ani plná doplnkov. Tak ako vo všetkých smeroch aj v tomto je jej dizajn triezvy. Povestnú útulnosť však celému priestoru dodávajú vankúše, kožušiny i deky. Charakteristický je pásikavý vzor, ale aj tradičné ľudové geometrické vzory. Prostredníctvom nich sa vnáša do interiéru spomínaná farebnosť. Škandinávsky dizajn sa snaží uľahčiť každodenný život, avšak s pomocou esteticky príjemných objektov a tento jav sprístupniť pre každého. Obývacia izba je tak jednoducho symetrická, jasná, plná čistých línií s dôrazom na maximálnu funkčnosť. Napriek tomu však vyžaruje teplo, svetlo, intimitu, nežnosť a povestný pocit domova. 

 

„...prírodné materiály, jemné farby, organické čisté línie, jednoduché skulpturálne tvary, všadeprítomné svetlé drevo, málo doplnkov a veľa svetla – to je škandinávsky štýl...“

 

Ako zariadiť obývačku v škandinávskom štýle? 

Radí dizajnérka Mgr. art. Alexandra Petrenčík 
 
V prvom rade začnite bielymi stenami, tie budú krásne kontrastovať s dreveným nábytkom svetlého dekoru ako napríklad breza, teak, buk. Krásnym prvkom môže byť aj zvierací motív, napríklad kravská koža na podlahe. Takto vytvorený základ stačí už len doplniť tvarovo jednoduchou sedačkou. Čerešničkou na torte sú pestré, farebné dekory s prírodnými motívmi na textíliách, vankúšoch a na doplnkoch. Celkový dizajn podporte špecifickou lampou - stropnou, podlahovou alebo stolovou. Tá môže byť tvarovo a farebne úplne iná ako celý priestor. Dôležitým a často využívaným prvkom sú rámiky rôznych tvarov a veľkostí – zavesené alebo len opreté o stenu, položené na podlahe či komode. Určite sa vyhnite kombinácii viacerých dekorov dreva.
 
 
AUTOR: EV
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE