https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

RENATA BOTEV

17.09.2018 │ Svoje skúsenosti z New Yorku, Almaty a Nairobi pretavuje do kvalitnej dizajnérskej práce. Je naplno oddaná svojej profesii, čo dokazujú viaceré úspešné projekty a realizácie. Momentálne žije v zahraničí, no so Slovenskom udržuje intenzívny kontakt. Renáta Botev patrí k popredným slovenským a zahraničným dizajnérkam, pravidelne spolupracuje s naším magazínom. O svojej práci a živote nám viac prezradila v nasledovnom rozhovore.

„Ak ste príliš ústretový interiérový dizajnér, váš projekt sa môže stať nočnou morou.“ 

TB: Niekoľko rokov ste ako dizajnérka pôsobili v  Kazachstane. Ako pristupujú ľudia k zariaďovaniu bývania v tejto krajine?
RB. Kazchstan ako krajina s veľkým prírodným bohatstvom mohla zaznamenať rapídny rozvoj v ekonomike a v rozvoji stavebníctva za posledné roky. V Almaty a v Astane sa budujú veľké obytné komplexy vyššieho a vysokého štandardu. Pretože ide prevažne o modernú moslimskú krajinu, jej architektúra a interiérový dizajn zodpovedá týmto požiadavkám. Domy sú v štýle, ako ich poznáme z Dubaja alebo Abu Dabi. V Kazachstane, ľudia pracujú často s dizajnérom, investujú do jeho služieb značné prostriedky a sú predovšetkým naklonení jeho kreatívnosti a originalite. Ich interiér je často opulentný na úkor funkčnosti. Štýl ala „dvorec“ čiže palác je častou požiadavkou zákazníkov s vysokým rozpočtom. Pozlátené steny, kryštál a francúzsky nábytok sú dominantné v týchto veľkorysých príbytkoch.

TB: Ako pristupujú k službám dizajnéra ľudia na Slovensku?
RB: Mám registrovanú firmu a biznis partnera na Slovensku, otvorili a zatvorili sme dve interiérové štúdia – jedno v Trnave a druhé v Bratislave. To hovorí samo za seba. Podľa mňa existuje veľmi úzka skupina zákazníkov, ktorí chcú alebo sú pripravení spolupracovať s interiérovým dizajnérom na Slovensku. Táto skupina, keď zistí, čo znamená práca s interiérovým dizajnérom, je buď zmätená, zaskočená alebo nevie prekonať predsudok z nedôvery a tiež je šokovaná z cien za kvalitný dizajnérsky nábytok, svietidlá a doplnky. Táto skupina stále nie je pripravená zaplatiť adekvátnu cenu za dizajnéra, ktorý bude plánovať a navrhovať interiér niekoľko týždňov a mesiacov. Väčšina si myslí, že prídete do bytu alebo do domu a poskytnete recept na všetko okamžite. Nevedia si predstaviť, čo znamená proces návrhu dizajnu interiéru. Ospravedlňujem sa za ostrú kritiku, budem sa tešiť, ak budem môcť zmeniť svoj názor.

TB: Čo by mal vedieť správny dizajnér, aby dokázal naplniť požiadavky zákazníka?
RB: Vedieť presne zadefinovať pravidlá vo vzťahu k zákazníkovi, aby celý projekt bol, ako sa hovorí v angličtine „win to win“ t.j. víťazstvo na oboch stranách. Ak ste príliš ústretový interiérový dizajnér, váš projekt sa môže stať nočnou morou. Zákazníci sú nereálni vo svojich predstavách o množstve práce a času stráveným nad plánovaní kvalitného dizajnu interiéru, o časovom harmonograme na jeho realizáciu a rozpočte. Nikto sa vás nepýta, v akých podmienkach pracujete, každý vás hodnotí len podľa výsledku. Dobrý dizajnér je riešiteľ problémov, ukazuje ľudom cestu, ako vylepšiť kvalitu života aplikovaním princípov a elementov dizajnu. Dobrý dizajnér je pozorovateľ, ktorý vidí to, čo ostatní považujú za samozrejmé, nakombinuje veci s premyslenou inteligenciou do funkčného a atraktívneho plánu daného priestoru.

TB: Momentálne žijete v Nairobi. Je vám kultúra tohto národa blízka? Inšpiruje vás pri tvorbe?
RB: Pre človeka narodeného v Európe, konkrétne na Slovensku, je Keňa exotickou krajinou s neobyčajnou kultúrou. Mne sa tu páči nasávať koloniálny štýl a rôzne etnické štýly miestnych kmeňov, z ktorých najznámejší je Masaai. Každý piatok sa v centre mesta koná Massaiský trh, kde si môžete kúpiť ich tradičné výrobky. Mňa ako dizajnéra najviac zaujali doplnky z rohoviny, mydlového kameňa, dreva a malachitu. Cestovanie a spoznávanie nových krajín je jedným z najlepších inšpiračných zdrojov. Niekoľko predmetov z ciest po ďalekých krajinách vytvorí a dotvorí atmosféru bytu či domu a vdýchne mu šarm a glamour zároveň.

TB: Ako hodnotíte miestnu architektúru?
RB: Klimatické podmienky v tejto destinácii sú veľmi priaznivé. Predstavte si bývať v prostredí, kde nepotrebujete klimatizáciu a ani centrálne kúrenie. Viete, aký dom si môžete dovoliť? Môžete postaviť obrovský dom a pritom budete mať nízke prevádzkové náklady. Počas chladnejšieho obdobia alebo počas dažďov vám postačí zakúriť v krbe, prípadne použiť elektrický ohrievač. Vodu vám počas celého roka zohrieva slnko v solárnom systéme, preto sa domy stavajú veľkometrážne a priestranné. Sú veľmi členité, fasáda domu obsahuje niekoľko štýlov. Problémom je však bezpečnosť. Na život v Nairobi potrebujete vysoký múr a elektrické pletivo okolo domu, strážnu službu, okná zo železnej konštrukcie a malými tabličkami skla, cez ktoré neprejde ľudská hlava. Vkus miestnych obyvateľov je typický pre rozvíjajúce sa krajiny – veľa farieb, pestrosť až krikľavosť.

TB: Dizajnu a architektúre venujete väčšinu svojho času. Čo však rada robíte, ak práve nenavrhujete nejaký interiér?
RB: Práca na dizajne si vyžaduje obrovskú koncetráciu, a je to časovo náročná práca. Veľa času trávim pri počítači, kde robím plány alebo vizualizácie. Môj voľný čas venujem pobytu na čerstvom vzduchu, objavovaniu Nairobi a cestovaniu po Keni. Venujem sa však často vareniu zdravých jedál. Tu v Nairobi chodím na miestny trh s ovocím a zeleninou, kde nájdem nekonečné množstvo tradičnej i exotickej zeleniny a ovocia. Naučila som sa pripravovať banány a iné miestne špeciality od našej domácej pomocnice Janet. Pravidelne tiež plánujem objavovanie nových cestovateľských destinácii. Momentálne máme nablízku Indický oceán a s manželom sa chystáme navštíviť niekoľko jeho ostrovov.

TB: Aktuálne vydanie nášho magazínu je zamerané na minimalizmus. Zariadili by ste si bývanie v takomto štýle?
RB: Keď sa povie minimalizmus, predstavím si strohý moderný štýl. Môj spôsob života ma naučil mať minimum. Pri sťahovaní z Almaty do Nairobi sme mali štyri kufre a tri veľké cestovné tašky, a to bol všetok náš hmotný majetok. Minimalizmus skrýva v sebe veľmi dobrý prístup, mať minimum vecí a pritom dosiahnuť kvalitné bývanie. Mne sa táto filozofia páči a chcem ju aplikovať vo svojom bývaní. S čím nie som stotožnená je celkový koncept tohto štýlu. Lepšie sa cítim v klasickej architektúre s eklektickým minimalistickým štýlom.

AUTOR: PG
FOTO: RENATA BOTEV