https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ČO JE KĽÚČOM K SPRÁVNEMU NÁVRHU OBÝVAČKY? 1 časť - SEDAČKA

8.1.2019 │ Nájdete v nej útočisko po dlhom dni, usadí vašich hostí a poskytne dostatok priestoru pre pracovné i voľno-časové aktivity. Obývačka predstavuje najfrekventovanejší a často aj najväčší priestor v domácnosti, ktorý musí ustáť naozaj rôznorodé využitie. Keďže súčasne musí zabezpečovať podmienky pre všetkých členov domácnosti a tiež príležitostné požiadavky návštevy, jej podobu je náročné navrhnúť. Musíme sa v nej cítiť pohodlne, mala by však byť dostatočne funkčná a zároveň si zachovať reprezentatívny charakter. Spolu s dizajnérkou Renátou Botev vám v ďalšom diely seriálu príspevkov o interiérovom dizajne prinášame návod ako dosiahnuť uspokojivé zariadenie obývačky.

Prvý krok, ktorý musíte pri jej zariadení urobiť je spísať si činnosti, ktoré chcete v obývacej miestnosti vykonávať, dôsledne definovať svoj preferovaný štýl prostredníctvom materiálov a farieb, navrhnúť uloženie nábytku a napokon urobiť samotný plán konečného dizajnu miestnosti. V treťom diely príspevkov sme vám v 9 krokoch predstavili detailný postup, ako pristupovať k návrhu vlastného dizajnu interiéru. Aplikovaním týchto rád a tipov by ste mali byť na správnej ceste v celkovom procese zariadenia vašej novej obývačky. Článok nájdete v októbrovom vydaní nášho magazínu aj na webe TU. Ak ste absolvovali všetky tieto kroky, môžete pristúpiť k špecifikám zariaďovania tejto miestnosti.

Ako definovať znak dobrého dizajnu a vkusu v obývačke?

Atribútom vkusne zariadenej obývačky by okrem kvality mala byť aj schopnosť sa jednoducho prispôsobovať rôznym paletám prostredia a štýlov. Je to podobné ako s dobre navrhnutým a ušitým sakom, ktoré sa hodí k džínsom i podpätkom a rovnako dobre sedí s puzdrovými šatami. Cieľom dizajnu obývačky je preto dosiahnuť koncept miestnosti, v ktorej sa bude vznešene a elegantne vynímať nadčasový nábytok schopný pojať celú škálu štýlov, nechá vyniknúť ich typické črty a zdôrazni ich špecifiká.

Pozornosť venujte sedačke ako najvýraznejšiemu objektu obývačky! Aké sú typy?

↓ TUXEDO

Sedačka, ktorá nesie rukopis dekoratéra Billy Baldwina. Je predstaviteľom mužského štýlu a vyznačuje sa luxusným a prísne strohým charakterom s priamym profilom. Opierky a chrbát majú rovnakú výšku a svojim elegantným a jemne subtílnym tvarovaním sa hodí rovnako do klasického i moderného interiéru.

↓ SLIPPER – sedačka bez područiek

Priame línie a neokázalosť sú typickými znakmi tejto sedačky. Pôsobí skôr ako očalúnená lavica, no dostatočne spĺňa všetky kvality sedacej súpravy. Výborne zapadne do priestorov určených na zábavu, posedenia s priateľmi a tzv. lounging. Obzvlášť predstavuje vhodné riešenie pre priestorovo a tvarovo obmedzené miestnosti.

↓ ANGLICKÁ TROJSEDAČKA

Na prvý pohľad bohato tvarovaná, no vznešená a aristokratická. Tento prvok vidieckého britského čalúneného nábytku charakterizuje množstvo hlbokých vankúšov a nízke područky, ktoré z neho robia ideálneho spoločníka na leňošenie a pozeranie televízie.

 

↓ SEDAČKA ŤAVÍ CHRBÁT

Sedačka so špecifickým názvom pochádza z 18. storočia a jej tvorcom je dizajnér Thomas Chippendale. Tento kus nesie v sebe sofistikovanosť starého sveta, očalúnená v ľanovej látke však vyzerá prekvapujúco moderne. Môže mať navyše snímací poťah, ktorý umocňuje jej praktickosť a povyšuje ju tak na pôsobivý kúsok každej obývačky.

↓ CHESTERFIELD

Anglický dizajn 19. storočia určil sedačke prvky pevného čalúnenia, vysokého operadla, rolovaných područiek, prešívania a čalúnených gombíkov. V koži pôsobí klubovo a mužsky, v pestrej jednofarebnej vlnenej látke neoklasicisticky, v ľane zas elegantne a kultivovane. Či už ste sa rozhodli pre minimalistické alebo rustikálne zariadenie obývačky, zaručenie vnesie do priestoru renesanciu.

↓ KNOLE SEDAČKA alebo PAHOROK

Pomenovaná podľa domu kráľa Henricha VIII. Super klasická a formálna sedačka, veľmi útulná a úkrytová zároveň. Možnosť sklápania područok do úrovne sedenia poskytuje dostatočný priestor pre pohodlné ležanie a relaxovanie.

↓ ROHOVÁ SEDAČKA

Neformálna, s dizajnom 70-tych rokov pripravená štýlovo posadiť vašich hostí. Jej nápadná subtílnosť a tvarová jednoduchosť ju predurčuje na vytvorenie sedenia v obývačke loftového typu, pretože svojim charakterom minimalizuje potrebu iného sedacieho nábytku v miestnosti. Prevedenie s nožičkami navyše nezaťaží priestor a nádherne ho prevzdušní.  

↓ FRANCÚZSKA POHOVKA

Sedačka s francúzskou ležérnosťou vyzdvihuje črty zariadenia obývačky v štýle Ľudovíta XIV. Jej delikátna, formálna a architektonická povaha však zahalí do šarmu akýkoľvek priestor. Vyrezávaný drevený rám vytvára v miestnosti zaujímavý štruktúrovaný kontrast, ktorý dodá špecifický ráz každej obývačke.

↓ MODERNÁ SEDAČKA

Pôsobí viac dojmom umeleckého solitéru ako sedačky. Napriek tomu je jedinečnou voľbou, ak jednu z požiadaviek na vašu sedačku zastupuje pohodlnosť a funkčnosť. Získate tak vysoko-dekoratívny praktický objekt pre vašu obývačku. Príkladom takýchto sedačiek sú dizajnérske kúsky od Vladimíra Kagana v štýle 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia.

2. ČASŤ (KOBINOVANIE PREDMMETOV) -->

AUTOR: PG v spolupráci s RB
FOTO: Archiv redakcie