https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

9 KROKOV AKO ZAČAŤ S DIZAJNOM VLASTNÉHO INTERIÉRU (1. ČASŤ)

 Zariaďovanie a rekonštrukcia interiéru je náročný proces, ktorý si vyžaduje uvážené a premyslené rozhodnutia. Práca dizajnéra je v tomto smere nenahraditeľnou službou. Aplikovaním princípov a elementov dizajnu vám s ohľadom na všetky vaše požiadavky pomôže dosiahnuť pôsobivý výsledok, a tým ušetriť váš cenný čas a financie. Ak ste sa však predsa len rozhodli urobiť všetko svojpomocne, spolu s dizajnérkou Renátou Botev vám prinášame niekoľko rád, ako čo najefektívnejšie zhmotniť predstavy o vysnívanom bývaní.

1. Nájdite inšpiráciu

Zásadným krokom pred tým, ako začnete plánovať priestor je načerpať dostatok nápadov a podnetov. Dnes existuje neobmedzené množstvo informácií a materiálov, v ktorých možno nájsť svoju inšpiráciu. Neobmedzujte sa však len na prirodzený zdroj ako sú odborné časopisy a knihy o dekorovaní a zariaďovaní interiéru, ale nechajte sa inspirovať filmami, umením či módov.  Hľadajte počas prechádzok v prírode, ale aj počas cestovateľských dobrodružstiev. To všetko predstavuje nekonečnú studnicu inšpirácií. Pri vyberaní príliš nerozmýšľajte, siahnite po tom, čo sa vám na prvý pocit páči a chytí vás za srdce. Spravte si elektronickú alebo papierovú knižnicu nápadov. Buďte dôsledný vo výbere. Zvoľte konkrétnu farbu a vytvorte si koláž vzoriek napríklad textílií. Nebojte sa do projektu zahrnúť aj skryté sny. Určite nebudete kopírovať zrkadlovú sálu Primaciálneho paláca, ale jej fotografia vám môže pomôcť formovať váš zmysel pre krásu.

2. Stanovte si svoj štýl

Všetky nájdené inšpirácie zhromaždite a skúste k ním priradiť slová, ktoré ich najlepšie charakterizujú. Ľudia majú sklon ku štýlu, ktorý je rôznorodý  a takpovediac „ z každého rožku trošku“. Priradením mena k štýlu, ktorý chcete dosiahnuť vám určite pomôže sústrediť sa na cieľ a odfiltrovať veci, ktoré vás zbytočne odpútajú od dôležitých záležitostí. Opýtajte sa seba: Som to ja? Budem sa cítiť pohodlne a spokojne v tomto štýle? Je to naozaj to, čo ma priťahuje? Hľadajte spoločné témy a znaky vo vašej zbierke podnetov. Zhromaždili ste viacero obrázkov s jednou farbou? Priťahujú vás izby viac preplnené alebo minimalistické? Opakuje sa na zozbieraných materiáloch určitý vzor alebo motív? Na základe určenia spoločných znakov, sa vám určite podarí nájsť ten správny štýl.

Čisto moderný, Čisto klasický, Eklektický, Urban šik, Vidiecky šik, Luxusný, Vysoko kvalitný, Extravagantný, Teatrálny, Grafický, Bohémsky, Zberateľský, Retro, Ženský, Mužský, Odvážny, Očarujúci, „Vintage“, Industriálny, Glamour, Romantický, Asketický, Sofistikovaný, Rustikálny, Hotel de luxe, Bohatý, Funkcionalistický, A la Hollywood, Minimalistický, Formálny, Neformálny, Dramatický, Bohémsky, Elegantný, Organický, …

3. Zvážte, ako budete využívať miestnosť

Porozmýšľajte o svojom životnom štýle, buďte k sebe poctivý a pravdivý. Toto vám umožní vytvoriť skutočne krásny a funkčný interiér. Predovšetkým praktické požiadavky a štýl, ktorý ste si zvolili, by mali byť smerodajné na ceste k úspešnému výsledku. Možno fantazírujete o formálnej obývačke, kde budete usporadúvať luxusné večierky, ale ak si vaša rodina predstavuje, že v obývačke budete spolu relaxovať a pozerať filmy, musíte zohľadniť všetky okolnosti. Zapamätajte si, že izba ako z katalógu nikdy nebude taká útulná a príjemná, ako by ste si želali.

Pozorne sa zamyslite nad tým, čo sa vám nepáči v priestore, v ktorom doteraz žijete a pripravte si stratégiu, ako nedostatky eliminovať. Nepočúvate hudbu, lebo váš audio systém je v nesprávnej izbe? Vždy vás hnevá malý konferenčný stolík, kde je priam nemožné zmestiť všetko pohostenie?

Ak zariaďujete obývačku, pre jednoduchšie rozhodovanie, si zodpovedajte tieto otázky:

• Koľko ľudí chcete na sedačku usadiť?
Obývačka bude len pre rodinu, len pre zábavu alebo pre oboje?

Máte deti? Zvieratá?
Je izba určená viac na deň alebo viac na večer?
Chcete si dať nohy pod konferenčný stolík alebo si ich naň vyložiť?
Aké aktivity robíte v izbe?
Pracujete z domu?
Venujete sa umeniu?
Pozeráte často TV alebo chcete TV schovať?

2. ČASŤ -->

(4. Vyhodnoďte svoje veci; 5. Nakreslite plán uloženia nábytku)

 

AUTOR: PG v spolupráci s Renatov Botev
FOTO: ARCHIV REDAKCIE