https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

9 KROKOV AKO ZAČAŤ S DIZAJNOM VLASTNÉHO INTERIÉRU (3. ČASŤ)

22.10.2018 │ Zariaďovanie a rekonštrukcia interiéru je náročný proces, ktorý si vyžaduje uvážené a premyslené rozhodnutia. Práca dizajnéra je v tomto smere nenahraditeľnou službou. Aplikovaním princípov a elementov dizajnu vám s ohľadom na všetky vaše požiadavky pomôže dosiahnuť pôsobivý výsledok, a tým ušetriť váš cenný čas a financie. Ak ste sa však predsa len rozhodli urobiť všetko svojpomocne, spolu s dizajnérkou Renátou Botev vám prinášame niekoľko rád, ako čo najefektívnejšie zhmotniť predstavy o vysnívanom bývaní.

6. Stanovte si rozpočet

Určite si svoj rozpočet a buďte realistický v tom, koľko jednotlivé veci stoja. Ľudia často vynaložia rovnaké financie na topánky a napríklad na postranný stolík, ktorý má pritom slúžiť oveľa dlhšie. Ak renovujete alebo redizajnujete existujúci priestor, uvedomte si, že finančne náklady sa vždy navýšia oproti pôvodnému plánu, preto okrem základného rozpočtu rátajte ešte s minimálne 30% rezervou na nepredvídané veci.

Finančné hľadisko sa odvíja aj od vášho celkového prístupu. Môžete nakúpiť v prvom obchode lacné kúsky alebo zhromažďovať veci pomaly a premyslene. Ak však investujete peniaze do niekoľkých drahých vecí, ktoré zhltnú celý rozpočet hneď na začiatku, potom rovnako musíte siahnuť po lacnom vybavení, aby ste zariaďovanie dotiahli do konca. V tomto prípade, je dôležité urobiť nákupný zoznam. Každý kvalitne navrhnutý pôdorys s uložením nábytku vám definuje zoznam vecí a ich presné rozmery. Celkovo vám pomôže nakupovať efektívne z hľadiska času a peňazí.

7. Hľadajte, hľadajte, hľadajte

Keď už máte finančnú ale aj dispozičnú predstavu o novom priestore, hľadajte, kde sa oplatí nakupovať. Vždy sa vám to vráti, ak si nájdete dostatok času a dôkladne preskúmate ponuku trhu. Porovnajte si viaceré obchody, preštudujte si dizajnérske blogy a napíšte otázky na ich fórum, informujte sa u svojich známych, kúpte si niekoľko kvalitných časopisov. Začnite zbierať vzorky materiálov, látok, farieb a prospektov vecí. Tak si môžete vytvoriť kartu obrazcov a koláž konkrétnych zariaďovacích predmetov pre vašu izbu.

8. Vytvorte detailný dizajn plán

Detailný dizajn plán sa skladá z nasledovných prvkov:

  • Plán uloženia nábytku
  • Plán osvetlenia
  • Farebná schéma
  • Koláž zariaďovacích predmetov alebo vizualizácia
  • Zoznam predmetov v izbe a ich rozmery
  • Rozpočet

Kvalitná príprava a podklady sa vždy vyplatia, šetria váš čas a peňaženku. Takto pripravený môžete osloviť dizajnéra alebo odborníka, čo bude oveľa lacnejšie ako vypracovanie celého projektu dizajnérskou spoločnosťou. Plánovanie je ťažká úloha, musíte sa rozhodnúť pre konkrétne veci a byť s nimi stotožnení. V detailnom dizajn pláne vidíte všetko ako celok. Je to ako kreatívna zábavná hra s „puzzle”.

9. Urobte nákupný zoznam a časový plán

Ak ste dospeli k tomuto bodu, nachádzate sa na zásadnom prechode od plánovania k realizácii a od vašej novej izby vás delí len jeden zásadný krok. Nákupný zoznam ste si vytvorili už v dizajn pláne, ostáva vám preto ešte urobiť:

  • Zoznam materiálov a vypočítať ich spotrebu (napr. tapeta – počet roliek, farba – počet litrov,…)
  • Zoznam činností (napr. objednať sedačku, najať maliara, …) a časový harmonogram
  • Zoznam remeselníkov, obchodov a ich kontakty

Objednať farbu č. …. katalóg ….

Objednať sedačku v prírodnej farbe ľanu – poťahová látka č. …. katalóg ….

Objednať dve klubové kreslá v námorníckej modrej - poťahová látka č. …. katalóg ….

Zorganizovať stretnutie so štúdiom ohľadom dekorácie okna, zobrať zo sebou dizajn plán.

Zavolať starožitníctvo, či je možné vyzdvihnúť reštaurovanú stojanovú lampu.

Objednať koberec.

Pri väčšom objeme zariaďovania alebo rekonštrukcie má obzvlášť zmysel rozdeliť projekt na etapy. Je dôležité, aby vás realizácia úplne nepohltila a nespôsobila vám zbytočné stresy. Veď nemusíte všetko urobiť naraz. Krátke prestávky v procese dizajnu interiéru vám dodajú novú energiu, aby ste mali radosť z toho, čo tvoríte a celkovo dosiahli lepší výsledok.

<--- 2. ČASŤ

AUTOR: PG V SPOLUPRACI S RENATOV BOTEV
FOTO: ARCHOV REDAKCIE