https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

9 KROKOV AKO ZAČAŤ S DIZAJNOM VLASTNÉHO INTERIÉRU (2. ČASŤ)

16.10.2018 │ Zariaďovanie a rekonštrukcia interiéru je náročný proces, ktorý si vyžaduje uvážené a premyslené rozhodnutia. Práca dizajnéra je v tomto smere nenahraditeľnou službou. Aplikovaním princípov a elementov dizajnu vám s ohľadom na všetky vaše požiadavky pomôže dosiahnuť pôsobivý výsledok, a tým ušetriť váš cenný čas a financie. Ak ste sa však predsa len rozhodli urobiť všetko svojpomocne, spolu s dizajnérkou Renátou Botev vám prinášame niekoľko rád, ako čo najefektívnejšie zhmotniť predstavy o vysnívanom bývaní.

4. Vyhodnoťte svoje veci

Nafoťte naozaj všetko vo svojom dome od nábytku cez koberec, lampy až po umelecké artefakty. Keď sa pozriete na jednotlivé predmety oddelene a z nadhľadu, bude pre vás ľahšie sa rozhodnúť, čo si ponecháte.

Roztrieďte svoje fotografie do štyroch skupín: ponechať, zmeniť (napr. nový poťah), vyhodiť a predať.  Ponechajte si len to, čo naozaj máte radi, je to funkčné a zapadá to do vášho štýlu. Ak opatrujete už desať  rokov stôl po rodičoch a doteraz ste ho nikdy nepoužili, zajtra si ho určite neobľúbite.

Napokon všetky veci, ktoré si plánujete ponechať, dôkladne pomerajte a zapíšte ich rozmery. Uľahčí vám prípravu dispozičného plánu priestoru.

5. Nakreslite plán uloženia nábytku

Pozrite sa na svoj priestor a zhodnoťte jeho plusy a mínusy. Tiež sa zamyslite, ako sa javí vaša izba, keď do nej vojdete. Napríklad niektorí ľudia nemajú radi, keď pri vstupe do izby vidia chrbát sedačky.

Vyberte si nástroje na zjednodušenie svojej práce. Jednou z možností je použiť rastrový papier a nakresliť naň pôdorys izby, v rovnakom pomere vystrihnúť nábytok, posúvať ho po nákrese a hľadať preň optimálne miesto. V súčasnosti sú však dostupné rôzne on-line zdroje, s ktorými bude návrh plánu jednoduchší. Stiahnite si zadarmo software na 2D plánovanie, preštudujte si jeho používanie a naplánujte uloženie nábytku. V prípade, že si s touto úlohou neviete poradiť, neváhajte a zavolajte odbornú pomoc interiérového dizajnéra alebo architekta. Kvalitný dispozičný plán je základom úspechu. Investícia do tejto služby sa vždy oplatí. Ak kupujete nový dom alebo byt, myslite na to, že dispozičné plány developera sú len orientačné a neodrážajú vaše požiadavky ako v prípade návrhu od interiérového dizajnéra.

Porovnajte si plán developera s dispozičným plánom interiérového dizajnéra a odpovedzte si sami pre seba, ktorý návrh by ste si vybrali.

Dispozícia developera
Dispozícia interiérového dizajnéra

Vstupná hala

Vstupná hala

Hala tvorená veľkou vstavanou skriňou.

Chýbajúce miesto na položenie tašky a možnosti sadnúť si a prezuť sa, nehovoriac o prvom dojme z bytu vidiac pri vstupe len dlhý rolldoor.

Elimináciou veľkej vstavanej skrine vznikol priestor na dispozičnú rekonštrukciu vstupnej haly a celkovo miesto pre jej zariadenie vhodným odkladacím nábytkom na oblečenie a topánky, kresielkom, stolíkom a tiež konzolou alebo nízkou knižnicou. Zároveň tu vznikol priestor na umenie, čo zvyšuje ešte pozitívny dojem z bytu.

Spálne a úložný priestor

Spálne a úložný priestor

V detskej izbe je paradoxne väčší šatník ako v rodičovskej spálni, pričom hlavný ukladací priestor bol umiestnený do predsiene.

 

Malým posunutím priečok dizajnér navrhol skrine s hĺbkou 100cm, pričom zadnú časť (40cm) tvoria police na sezónne veci a zvyšok (60cm) predstavuje bežný priestor pre denné vešanie a ukladanie.

Vedľa postele boli použité oveľa väčšie nočné stolíky.

Obývačka, jedáleň a kuchyňa

Obývačka, jedáleň a kuchyňa

Kuchyňa a jedáleň navrhnutá pre štyroch ľudí.

Obývačku tvorí sedačka, dve kreslá a TV stena, čo predstavuje typické uloženie nábytku tradičnej obývačky.

Kuchyňa a jedáleň ostala zachovaná. Z kúpeľne bola do nej presunutá zabudovateľná práčka s cieľom získať väčší priestor v samotnej kúpeľni.

Obývačka bola zmenšená na úkor rodičovskej spálne a vybavená sedačkou, kreslom a pohovkou „chaise lounge”.

Oproti stolu vznikol praktický priestor pre uloženie sušiaka, žehliacej dosky, upratovacích potrieb, atď.

Kúpeľňa a toaleta

Kúpeľňa a toaleta

Slabý dispozičný návrh umožnil do kúpeľne umiestniť jedno umývadlo, vaňu a voľne stojacu práčku, čo charakterizuje typickú panelákovú kúpeľňu.

Nahradením klasických dverí posuvnými došlo k zväčšeniu kúpeľne a možnosti do nej umiestniť dve umývadlá, sprchu a vaňu, čím vznikla moderná kúpeľňa spĺňajúca najvyššie štandardy kvality.

<---1. ČASŤ            3. ČASŤ ---> (čoskoro)

AUTOR: PG V SPOLUPRACI S RENATOV BOTEV
FOTO: ARCHOV REDAKCIE