Hotel Color

VANKÚŠ PRE ZDRAVÝ SPÁNOK: 4 PRAVIDLÁ, KTORÝMI SA RIAĎTE PRI KÚPE

Zdravotné riziká nedostatku spánku majú nepopierateľne negatívny vplyv na ľudské zdravie. Oslabujú imunitný systém, kognitívne funkcie, spôsobujú poruchy nálady a majú za následok únavu a zmeny v metabolizme. Okrem toho, že náš nočný odpočinok sa odvíja od momentálneho psychického rozpoloženia a rôznych zlozvykov, na kvalite nášho spánku sa však vo veľkej miere podieľa prostredie vašej spálne. Kľúčové sú viaceré faktory, od dispozície, nadimenzovania okien až po vyhotovenie vankúšov, prikrývok a matracov, ktoré sú často rozhodujúcimi činiteľmi ovplyvňujúcimi regeneráciu tela. Na čo si pri ich výbere dať pozor?

Správny vankúš by mal udržiavať vašu chrbticu v prirodzenom stave a tiež zodpovedať vašej najčastejšej spánkovej polohe. Ak ste alergik alebo trpíte nejakými zdravotnými problémami, dbajte tiež na to, aby bol vyrobený z antialergických materiálov a disponoval ochranou proti prachovým roztočom. V neposlednom rade by mal byť pohodlný a flexibilný, aby ste sa pri spánku cítili maximálne komfortne. 

Pri kúpe vankúša sa potom riaďte týmito pravidlami:

  1. Všímajte si jeho tvar, pretože nie je zásadou, že zdravý spánok nám zabezpečí len anatomický vankúš. Ak obľubujete spánok na bruchu alebo patríte k ľuďom, ktorí sa v noci často prehadzujú, siahnite skôr po klasickom vankúši. Anatomický vankúš je vhodný pre ľudí spávajúcich na boku alebo chrbte, pretože poskytujú krku perfektnú oporu.
  2. Obľúbenej spacej polohe prispôsobte tiež pevnosť vankúša. Mäkký a nízky vankúš je určený tým, ktorí spia na bruchu a potrebujú dostatočne chrániť telo pred bolesťou krku. Milovníci spania na chrbte zas potrebujú stredne tvrdý vankúš pre zabezpečenie zaoblenej pozície pre chrbticu. Pri bočnej polohe vám bude vyhovovať pevný anatomický vankúš.
  3. Výplň vankúša zohráva pri výbere dôležitú úlohu, a to aj keď nepatríte medzi alergikov. K dispozícii je pamäťová pena, ktorá dokonale kopíruje tvar tela a prispôsobuje sa jeho teplote. Vhodnou alternatívou páperových výplní sú vankúše z polyesterového mikrovlákna, ktoré perfektne sajú vlhkosť a sú obzvlášť vhodné pre tých, ktorí sa v noci nadmerne potia. Pohodlie a mäkkosť pri spánku vám zabezpečia čisto prírodné priedušné vlákna ideálne najmä pre teplé letné noci.
  4. Ak ste citliví na teplotné zmeny, typ vankúša prispôsobte aj ročnému obdobiu.  Pre chladnejšie si vyberte vankúš z vlny, peria alebo pamäťovej peny a v lete siahnite po ľahkých materiáloch ako hodváb či bambusové vlákno.

Aby boli vaše podmienky pre zdravý spánok kompletné a priniesli vášmu oddychu hygienické a pohodlné prostredie, vyhovujúce parametre by mala spĺňať aj prikrývka a v neposlednom rade matrac. Paplón by vás mal rozmaznávať hebkosťou a priniesť jemný a blahodarný pocit pri dotyku s ním, vďaka čomu poľahky upadnete do hlbokého spánku. Jeho hlavnou vlastnosťou by preto mala byť vzdušná štruktúra. Tu môže dosiahnuť len pomocou kvalitnej výplne, ktorú tvoria prírodné PLA vlákna, pružinové vlákna s molekulárnou štruktúrou či rôzne viskózy obohatené o výťažky Aloe Vera so zjemňujúcimi a upokojujúcimi schopnosťami. Keď už budete ležať na pohodlnom vankúši a prikrytí budete jemnučkou perinou, od exkluzívneho zážitku zo spánku váš už delí len kúpa matraca.
 

AKO VYBRAŤ TEN SPRÁVNY MATRAC VÁM PORADÍ ODBORNÍK V TOMTO ČLÁNKU.

 

AUTOR: PG
FOTO: ARchív redakcie, Vegas