https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

RELAX NA BALKÓNE: OSVIEŽENIE PRE MYSEĽ I DUŠU

Balkóny a terasy sú skvelou súčasťou našich domovov. Rozširujú náš obytný priestor a poskytujú nám komfort, potešenie a relax. Najmä v období, keď pribúda počet slnečných dní, narastá aj naša potreba posedieť si občas vonku na slniečku.

Ľudia žijúci v rodinných domoch majú obvykle k dispozícii aj kúsok voľného pozemku, na ktorom si môžu vybudovať záhradu s terasou. Tu môžu podľa svojho uváženia tráviť svoj voľný čas, „záhradkárčiť“ alebo organizovať večierky. V bytoch môže túto úlohu vonkajšieho obytného priestoru, i keď v menšom meradle, plniť balkón alebo lodžia.

ZÁKLADOM JE ZELEŇ

Exteriérové plochy ako súčasť domu alebo bytu výrazne prispievajú ku kvalite bývania. Okrem slnka a vzduchu je ich neodmysliteľnou súčasťou zeleň. Bez ohľadu na to, či máte k dispozícii celú záhradu alebo len pár metrov štvorcových, určite by tu nemala chýbať. Balkónu vdýchnu život najmä pestro kvitnúce kvety, no pri troche snahe si tu môžete úspešne dopestovať aj bylinky či niektoré druhy ovocia a zeleniny – napríklad jahody, cherry paradajky či chilly papričky. Aby ste neukrajovali z výmery balkónu, môžete kvetináče umiestniť na police na stene, upevniť na hákoch na zábradlí, alebo v prípade lodžií zavesiť zo stropu. Pri väčších pootvorených terasách je veľmi príjemným riešením, ktoré splní hneď dve úlohy pergola –poskytuje konštrukciu ťahavým rastlinám a tie počas horúcich letných dní poskytnú príjemný tieň. Veľmi trendové sú v súčasnosti napríklad aj vertikálne záhrady, ktoré je možné pomerne jednoducho zrealizovať aj svojpomocne.

ROZŠÍRENIE OBYTNEJ ZÓNY

Kultúra obytných terás je typická najmä pre južanské krajiny, kde príjemné teplé počasie umožňuje tráviť čas vo vonkajšom priestore po väčšinu roka. Exteriérové priestory v tesnej nadväznosti na byt sú určené najmä pre bežný relax počas všedného dňa či víkendu, či už v kruhu rodiny alebo iba v spoločnosti dobrej knihy. Je to ideálny priestor aj pre privítanie príležitostnej návštevy v pekný slnečný deň. Terasa pri dome ponúka primárne rozšírenie interiérového priestoru, napríklad aj pri menšej oslave alebo party. Okrem sedenia pri stole, tento priestor vyžaduje aj prístrešok, ktorý umožní využívať priestor počas prudkého slnka alebo i pri miernych prehánkach. Túto úlohu môže plniť slnečník, markíza alebo samostatne stojací altánok. Tento problém samozrejme odpadá pri lodžiách alebo terasách pod strechou – nazývaných tiež patio, ktoré sú pri návrhoch rodinných domov v súčasnosti mimoriadne obľúbené.

SKLADACÍ NÁBYTOK PRE VÄČŠIU VARIABILITU

Na to, aby ste svoj exteriérový priestor vedeli plnohodnotne vychutnať je nevyhnutný sedací nábytok. Základom je stôl a stoličky. V závislosti od veľkosti terasy alebo balónu môže ísť o veľký stôl pre viacero osôb, ale aj na menšom balkóne je dobré umiestniť aspoň jednu – dve stoličky a malý stolík. Ak aj neumožní riadne stolovanie, tak aspoň priestor, kde si môžete vychutnať rannú kávu alebo večerný pohár vína. Pre zariadenie terasy či balkónu je ideálny skladací nábytok, ktorý je možné na zimu uložiť do vnútra, alebo rýchlo odpratať, keď namiesto sedenia potrebujeme viac voľného miesta. Úsporu miesta pri skladovaní zaručí aj stohovateľný nábytok. Ten je oproti tomu skladaciemu obvykle o niečo stabilnejší a pohodlnejší.

OBÝVAČKA POD HOLÝM NEBOM

V súčasnosti však možno pozorovať aj trend prenášať do exteriéru kompletný komfort obývačky. S týmto cieľom vznikli masívne outdoorové sedačky s čalúnením a vankúšmi. Medzi obľúbené kusy exteriérového nábytku patria aj ležadlá alebo hojdačky. Na trhu nájdete napríklad aj veľké exteriérové postele s baldachýnom. Takýto nábytok je na premiestňovanie príliš masívny, preto, aby odolával náporom počasia aj počas zimy, je vyrobený buď z odolného exotického dreva, z kovu alebo moderných syntetických materiálov. Je však nutné zabezpečiť úložný priestor pre uskladnenie všetkých čalúnených častí.

GRIL NESMIE CHÝBAŤ

Terasa či balkón v bezprostrednej nadväznosti na interiér prinášajú výhodu spojenia pobytu v exteriéri s vymoženosťami bytu, akými je dostupnosť vody, toalety, kuchyne, či elektriny. Môžete si tak na vašom balkóne či terase veľmi komfortne pripraviť občerstvenie. Vítaným zariadením terasy je určite aj gril, na ktorom môžete pripraviť chutné jedlo pre vašich hostí. Pokiaľ však bývate v bytovom dome, zabudnite na drevené uhlie. I keď aj samotná vôňa jedla môže na okolie pôsobiť provokatívne, skutočným problémom je dym z otvoreného ohňa.

NEZABUDNITE NA SVETLO

Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú musíte myslieť, je osvetlenie. Využiť môžete sviečky, lampáše, nástenné lampy, či svetelné reťaze – čokoľvek, čo vám pomôže dotvoriť príjemnú atmosféru pre večerné akcie. Mali by ste však dávať pozor na fakle – tie používajte iba vo vlastnej záhrade, pretože sa z nich do ovzdušia dostávajú aj nepríjemné čiastočky dechtu a popola, ktoré by zaiste susedov obťažovali.

ZASKLENIE PRINÁŠA VÝHODY

Veľmi rozšírenou úpravou balkónov je ich dodatočné zasklenie. Okrem predĺženia sezóny, kedy balkón môžete využívať pre relax, obrovským prínosom dodatočného zasklenia lodžie či balkónu je aj zlepšenie hospodárenia s teplom v byte. Táto úprava prinesie úžitok vždy, bez ohľadu na to, či ide o balkón na južnej alebo severnej fasáde. Presklená plocha totiž slúži primárne ako nárazník, ktorý pri v chladnom období a na tienistých častiach fasád zmierňuje tepelné rozdiely a zároveň eliminuje poveternostné vplyvy ako sú dážď či nápory vetra. Na preslnenej strane fasády orientovanej na juhovýchod až západnej, zároveň slúži ako kolektor na pasívne tepelné zisky zo slnečného žiarenia. Tie môžu v zimnom období prispieť k zníženiu potreby kúrenia. Z hľadiska využitia balóna v letnom období je ideálnym riešením voľba takej konštrukcie, pri ktorej sa celá zasklená plocha môže zložiť alebo zasunúť k stene. V čase príjemného letného počasia tak môžeme bariéru celkom odstrániť a kontakt s exteriérom zostane neporušený. Výhod, ktoré hovoria za zasklenie balkóna a lodžie, je viac. Zasklenie obmedzuje vniknutiu prachu a exhalátov a vytvára protihlukovú bariéru. Bytom na prízemiach a nižších podlažiach poskytuje vyššiu bezpečnosť pred vlámaním.

 

AUTOR: TM
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE