https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MINIMALISTICKÁ ROMANTIKA SEVERSKEJ KÚPEĽNE

24.10.2018 │ Pokoj a pohodlie sálajúce z priestorov dekorovaných v škandinávskom štýle sú hlavnými dôvodmi toho, prečo mnoho ľudí siaha po prvkoch severského dizajnu. Niet sa čo čudovať, že predovšetkým škandinávske kúpeľne sa tešia značnej obľube - pretože práve kúpeľňa je miestom, kde po dlhom a náročnom dni hľadáme kúsok odpočinku. Je útočiskom, z ktorého v pomerne krátkom čase dokážeme načerpať vzácnu a potrebnú energiu.

Výsadou kúpeľne v škandinávskom štýle je jej minimalistickosť, elegantnosť, ale najmä vzácna a vyvážená hra s drevenými prvkami. Škandinávsky štýl využíva jednoduchosť farieb, materiálov a povrchov s cieľom vytvoriť jednoduché, ale esteticky funkčné miesta. Kúpeľňové priestory vyniknú najmä v tradičných čierno-bielych farebných kombináciách dlažieb či obkladov. Vo veľkom sa využívajú veľkoformátové obdĺžnikové dlažby, častokrát aj tie, ktoré vzhľadom imitujú drevo.

Čierne obklady kúpeľní v kombinácii s bielymi prvkami a detailami dokážu vytvoriť vysoký kontrast v miestnosti, drevené motívy však zjavný nesúlad prostredia elegatne uzemnia a vytvoria pre vás útulnú atmosféru. Citeľne pokojnú atmosféru škandinávskej kúpeľne dotvára aj jednoduchá biela dlažba, taktiež v jednoduchých tvaroch. Nie, neobávajte sa nepraktickosti v súvislosti s upratovaním – prvoradý je efekt, ktorý vhodnými kombináciami dosiahnete. Pri podlahách sa ešte na okamih pristavíme. V prípade škandinávskej kúpeľne môžete samozrejme keramiku nahradiť aj drevom. Je však nutné dodať, že zvýšená vlhkosť prostredia vám v tejto súvislosti môže narobiť veľké problémy. Práve keramické dlažby so vzhľadom dreva (ktoré sme už spomínali) môžu tento problém elegantne vyriešiť. V opačnom prípade musíte počítať s prípadnými komplikáciami.

Výsadou škandinávskych kúpeľní sú teda najmä samotné materiály, použité pri dizajnovaní priestoru. Z užívateľského hľadiska majú ďalšiu výhodu – je ňou jednoduchosť a funkčnosť pri hygienickom čistení povrchov. Ďalším plusom je efektívnosť úložných priestorov – všetko má svoje miesto, všetko máte vždy po ruke. Pri ergonomickom umiestnení nábytku označeného ako ukladací priestor tak môžete pokojne počítať aj s oddychovou zónou v kúpeľni. Krásnou drevenou stoličkou zo svetlého dreva vyšperkujete kúzlo vašej škandinávskej kuchyne na maximum. Prírodnosť prostredia posilníte aj umiestnením živých rastlín do policových priestorov. Keď nie nič iné, práve živé prvky sú dotykom s prirodzenosťou a láskou prírody. Vaša kúpeľňa tak bude dýchať životom. A spolu s ňou aj vy.

KAMEŇ ALEBO MRAMOR – TO JE POKOJ A POHODLIE

Ďalším výrazným prvkom, ktorý v škandinávskej kúpeľni vynikne svojím pokojom a pohodlím, je detail kameňa. Azda najzákladnejší symbol prírody v kombinácii s celkovou atmosférou jemných farieb dodáva priestoru vzácnu pridanú hodnotu. Útulný efekt miestnosti docielite aj čistými líniami betónových stien v kombinácii s eleganciou prírodného dubového dreva. Ako čerešnička na torte potom pôsobí dominantné výtvarné dielo v centre miestnosti (môžete ho nahradiť aj veľkorozmerným zrkadlom v kontrastnejšom orámovaní). Škandinávske kúpeľne sú mimoriadne obľúbené aj pre svoj príjemný rustikálny charakter. Jasné súvislosti to má napríklad s veľkorozmernými, širokými oknami. Práve tie dodávajú miestnosti svetlo a vďaka nemu miestnosť dýcha a nechá vyniknúť jednoduchosť prírodných farebných odtieňov.

DEKORAČNÉ FRAGMENTY

Tak ako aj pri iných priestoroch v škandinávskom dizajne, aj v kúpeľni hrajú veľkú úlohu na prvý pohľad nepodstatné detaily. Iba prostredníctvom nich však dosiahnete želaný efekt a emócie, vďaka ktorým nebudete kúpeľňu považovať len za miesto nutnej hygieny, ale za útočisko plné energie a pokoja. Nič nepokazíte dominantným svietidlom. Pri jeho výbere môžete pokojne popustiť uzdu svojej fantázii až po okraj. Veľké okrúhle tvary lámp s kontrasnými farebnými tienidlami ozvláštnia miestnosť, zároveň však ladia s jednoduchosťou línií dlažieb a obkladov.

Významným okrášľujúcim prvkom sú aj textílie, nadekorované v súlade s princípmi severského dizajnu. Tkané vzorované koberce okrem vizuálne príťažlivého vzhľadu dodávajú pocit tepla a pohodlia, ktorého v relatívne vlhkých kúpeľňových priestoroch nikdy nie je dostatok. Nezabudnite ani na kovové miniatúry v štýle metaldesign. Práve oni sú tým pravým šperkom, ktorý na drevenom podklade a s bielou dominantnou škálou miestnosti svieti ako diamant. Aj vďaka týmto špeciikám môže byť kúpeľňa v severskom štýle jasnou voľbou pre tých najnáročnejších. Spojenie krásy, pokoja, pohodlia a minimalistickej romantiky je skrátka neodolateľné.

AUTOR MIROSLAV BUĽOVSKÝ
FOTO ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE