Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

REPORTÁŽ: SEPANG HOUSE - BETÓN AKO GENIUS LOCI

28.08.2018 │ Smerovanie a vývoj architektúry spôsobil, že betón získal funkciu výrazného fasádneho architektonického prvku. Jeho jedinečné vlastnosti a schopnosť prispôsobiť sa okolitým podmienkam oslovuje architektov po celom svete. Učaroval aj štúdiu Eleena Jamil Architects, ktorý sa rozhodli jeho potenciál využiť v prospech rodinného domu. Ten sa nachádza v tropickej Malajzii, kde tento materiál nadobudol hneď niekoľko funkcií. Stálofarebnosť jeho povrchu v podmienkach s intenzívnym slnečným žiarením dokáže domu zabezpečiť trvalý vitálny vzhľad a najmä dostatočnú izoláciu a ochranu pred vplyvom horúcich vlhkých trópoch. V Sepangu tak vznikla impozantná skladba domu ako odtlačok, do ktorej betón holisticky premieta vznešenosť, estetiku a funkčnosť.   

Architektúru Sepang House definuje veľká prekrytá strecha s hlbokými prevismi, zatienenými terasami a balkónmi pozdĺž jej okrajov. Individualitu mu určuje predovšetkým surový betón použitý na väčšine konštrukčných častiach stavby. Na odlíšenie jednotlivých prvkov domu a potlačenie monolitného dojmu zo stavby boli použité komplementárne materiály ako tehla a drevo, ktoré celej stavbe dodávajú špecifický výraz a vyvažujú  koncentráciu betónu. Kým ten možno prevažne badať na vonkajších stenách, na tie oporné, ktoré sú ťažiskom celého domu, bola aplikovaná tehla. Vytvára v interiéri príjemné prostredie vyvážené farebne i materiálovo. Potenciál dreva je pritom uplatnený vo forme trámov a konštrukcie striech a zabezpečuje tak budove dostatočne odolnú a esteticky prínosnú stabilitu. V interiéri mu architekti priznali úlohu podlahy a stropov, čím dosiahli vertikálne ohraničenie priestoru domu a optické zútulnenie. Okrem toho tvorí pôsobivý obklad zábradlia a celkovo je vizuálnym prepojením jednotlivých úrovní domu, na ktorých má proporčné zastúpenie. Všetky ostatné povrchy interiéru sú omietnuté a pokryté bielym náterom. Prejav tohto materiálového spojenia je vábivou ozvenou ich osobitého charakteru, ktorý sa odráža v pôsobivom dizajne interiéru. Tento prístup architektov k materiálom vytvára obrovské bohatstvo štruktúry domu, a tým jedinečné zázemie pre rodinný život.

„Prístup k materiálom pri stvárnení domu vytvára obrovské bohatstvo jeho štruktúry, a tým jedinečné zázemie pre rodinný život.“   

 

Dizajn a celkové vyjadrenie domu je determinované jeho severnou orientáciou, ktorú sa snaží eliminovať efektnými architektonickými riešeniami. Na dosiahnutie tohto zámeru boli samotné priestory domu usporiadané pozdĺž dvojice centrálnych oporných stien, ktoré smerujú na východ a západ. Medzi tieto steny architekti rafinovane umiestnili jedno zo schodísk domu, ktoré je akýmsi funkčným stvárnením priečky deliacej jedálensky a obývací priestor. V rámci efektnej eliminácie hendikepu severnej časti domu, boli hlavné miestnosti ako kuchyňa a obývačka situované na juh, zatiaľ čo hosťovské a hlavné spálne sú otočené severne. Vzhľadom na lokálne podmienky však architekti zvládli plán Sepang House bravúrne. Jednotlivé miestnosti sú vzdušné a napriek otvorenej dispozícii ponúkajú majiteľom dostatok súkromia ako aj vzájomnej interakcie pre spoločné zážitky a chvíle.

„Dizajn a celkové vyjadrenie domu je determinované jeho severnou orientáciou, ktorú sa snaží eliminovať efektnými architektonickými riešeniami.“

Prechody medzi centrálnymi stenami a ich početná výšková prevaha vytvorila príležitosť na vizuálne a akustické prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Ten bol navrhovaný s dôrazom na zaistenie blízkeho a vrúcneho pocitu domova. Jeho dominantou je veľkorysý bazén, ktorého hladina vytvára v kontakte s domom zaujímavé zrkadlenie a optické efekty. Hlavné obytné priestory prízemia sú priamo napojené na vonkajšiu terasu, ktorá je vďaka výnimočnej konštrukcii samonosná a vytvára dojem akoby sa vznášala. Vonkajšie trámy zabezpečujú jej optické prepojenie aj s horným poschodím a podkrovnými izbami, čím dom získava súrodý vzhľad. Jednotlivé trámy sú predovšetkým opornou konštrukciou strechy, ktorá je zároveň tieniacim systémom terasy. Keďže dom sa nachádza v tropickom klimatickom pásme, adekvátna ochrana pred slnkom a zabezpečenie príjemného chládku predstavuje dôležité črty architektúry v tejto oblasti. Architekti tiež usilujú o plynulé a efektívne prepojenie vonkajšej a vnútornej časti domu a teda o celkovú extenziu interiéru pomocou zaujímavých konštrukčných prvkov. To sa im podarilo aj v prípade projektu Sepang House, ktorý je zhmotnením prvotriedneho stavebného stvárnenia a elegancie.      

„Prechody medzi centrálnymi stenami a ich početná výšková prevaha vytvorila príležitosť na vizuálne a akustické prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Ten bol navrhovaný s dôrazom na zaistenie blízkeho a vrúcneho pocitu domova.“

Projekt: The Sepang House
Lokalita: Selangor, Malajzia
Realizátor: Eleena Jamil Architect
Rok ukončenia realizácie: 2015

AUTOR: PG
FOTO: MARC TEY PHOTOGRAPHY

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie