https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PROVENSÁLSKY ŠTÝL BÝVANIA - ZMES NOBLESY, NEHY A LEVANDULE

2.8.2018 │Vôňa levandule, slnkom zaliate dni či romantická atmosféra – taká je oblasť Provensálska nachádzajúceho sa v juhovýchodnej časti Francúzska odkiaľ pochádza aj čoraz obľúbenejší provensálsky štýl. Jeho korene siahajú až do 18.storočia a je plný nostalgie i ženskosti.

Radí dizajnérka Katarína Markech
Pri pojme provensálsky štýl sa asi každému vynorí predstava francúzskeho vidieka s vinohradmi a široké prevoňané pláne levanduľových polí. Nesie v sebe prvky francúzskeho palácového štýlu a zároveň sa mieša s vidieckymi prvkami. Vychádza najmä z francúzskeho vidieku, kde sa tieto odlišné smery postupne zjednotili a vytvorili jednu neformálnu zmes vzájomne sa dopĺňajúcich prvkov. Charakterizuje ho elegancia, romantickosť, nadčasová príťažlivosť, ženskosť, ale aj náznak rustikálnosti a mierneho prepychu. Provensálsky štýl však automaticky neznamená vidiecky štýl, aj keď provensálsky štýl vychádza práve zo slnečného francúzskeho vidieku. Provensálsky štýl má svoje charakteristické vlastnosti a vychádza z francúzskej elegancie, nesie v sebe prvky pompéznosti, pričom vidiecky štýl je inšpirovaný viac prírodou, kde sa miešajú rôzne materiály, textúry a zachováva sa paleta farieb vychádzajúca z farebnosti kvetov a stromov.

MATERIÁLY

Základným znakom tohto štýlu je navodenie rodinného, presvetleného interiéru. Dosiahnuť ho možno použitím správnych obkladových materiálov, kombináciou jemných farieb, použitím perlete v náterových farbách, od ktorej sa odráža svetlo a umocňuje pocit pokojného a slnečného interiéru.Nosnými materiálmi pri výstavbe domov boli drevo, najmä dubové a kameň. Keďže tieto materiály boli dostupné a cenovo nenáročné, používali sa nielen ako stavebný materiál, ale svoje využitie našli aj v interiéri. Môžeme ich považovať za klasických reprezentantov tohto štýlu. Surové kamenné steny, drevené trámy, obklady stien, kovové doplnky  a prírodné textílie ozrejmujú vizuálnu predstavu pravého francúzskeho vidieckeho interiéru . Dominantu interiéru v provensálskom štýle tvorí hlavne mobiliár. Podlahy a steny vytvárajú skôr nevtieravú kulisu, ktorá dotvára celkový charakter priestoru.

VINTAGE

Tento štýl pôsobí útulne so silnou črtou rustiky , čo by sa malo prejaviť aj v kvalite použitých prvkov. Často stačí pár kúskov, ktoré vytvoria atmosféru celého priestoru. Platí pravidlo, že menej je niekedy viac, preto stačí len rozumne investovať pre vytvorenie presvedčivého výsledku. Keďže pojem vintage znamená niečo klasické a staré, nemusíme označenie provensálskeho štýlu ako vintage považovať za nesprávne.  Ak pri zariaďovaní interiéru použijete mobiliár alebo solitér z tohto obdobia, možno považovať aj provensálsky štýl za určitú formu vintage.  Nie je však nevyhnutné kupovať drahé kusy nábytku. Je možné staré kvalitné nábytky vlastnoručne redizajnovať, personifikovať a vytvoriť tak jedinečný originál. Dnes existujú stovky tipov, home-made nápadov ako si vyrobiť vlastné doplnky či nábytok. Špecializované webové stránky, ktoré sa zameriavajú na provensálsky štýl sú dostupné aj v slovenskej mutácii a dávajú komplexné návody, ako takýto interiér s pomocou vlastnej kreativity vytvoriť.

MODERNÝ vs. STAROŽITNÝ

Na prvý pohľad sa javí, že použitie ultramoderného nábytku nie je vhodné. Väčšinou praví vyznávači tohto štýlu neinklinujú k minimalizmu a strohému či modernému nábytku.  Ak sa však pozrieme na túto otázku komplexnejšie, zistíme, že práve vhodnou kombináciou viacerých prvkov vyňatých z viacerých štýlov a mix materiálov, ktoré sú charakteristické pre konkrétny štýl, dodáme interiéru nezameniteľný charakter a jedinečnosť. „Ja naozaj veľmi rada kombinujem prvky vidieckeho štýlu a bohémskeho francúzskeho štýlu s moderným dizajnom. Pri tomto postupe je však naozaj nutné vo zvýšenej miere dbať na dodržanie určitých pravidiel, aby sme namiesto kvalitného výsledku z interiéru nevykúzlili eklektické múzeum.“ Dodáva dizajnérka Katarína Markech.

OBÝVAČKA

Nielen  v obývačke, ale všeobecne v interiéri inšpirovanom Provensálskom by mali prevládať prírodné materiály ako sú kameň, drevo, kov, sklo a  jemné ľahké textílie s jemnou textúrou. Čo sa týka konkrétne obývacej miestnosti, prípadne kuchyne, asi najdôležitejšou zásadou je dosiahnuť plynulé prepojenie interiéru a exteriéru. Keďže ide o juhovýchod slnečného Francúzska, dôležitosť terasy a záhrady je neodmysliteľná. Nábytok a zariadenie by malo byt vzdušné, sedacia súprava na nožičkách, ak je tu možnosť, krb by mal byť dominantou izby a tiež by si tu mali nájsť miesto doplnky, svietidlá a kvety, ktoré sú typické pre tento konkrétny štýl.

DOPLNKY

Francúzsky štýl či už pri obliekaní tak i v interiérovom dizajne preferuje striedmosť a originalitu. Preto netreba vyberať bezhlavo, ale radšej počkať a investovať do zopár originálnych a kvalitných kúskov. Textíliami, ktoré by nemali chýbať v interiéri sú závesy a vankúše zútulňujúce priestor. Prírodné materiály ako bavlna či ľan vyvolávajú nielen príjemný hmatový vnem a zážitok, ale umocňujú v nás taktiež pocit domova.

STENY ODETÉ DO FARIEB

Tento francúzsky štýl spája tlmené pastelové farby a odhaľuje surovú krásu materiálov. Na navodenie správnej atmosféry je možné použiť rôzne drevené, kamenné obkladové materiály, prípadne tapety. Tapety alebo interiérové nátery by mali byť v tlmených farbách. Často používaná a najmä odporúčaná farba je slonová kosť.

UMENIE A LA PROVENCE

Slnečný farebný kraj francúzska inšpiroval mnohých umelcov. Jedným z nich bol aj Vincent Van Gogh, ktorého obrazy plné žiarivých slnečníc a ružových kosatcov vznikli počas jeho pobytu v St. Remy. Azda neexistuje provensálsky interiér, v ktorom by nedominovala najznámejšia rastlina - levanduľa, či už v črepníkoch, vázach alebo v sušenej forme. Vďaka levanduľovej vôni ešte viac podporíte zážitok z interiéru vo francúzskom vidieckom štýle.

KÚPEĽŇA

Kúpeľňa vo francúzskom vidieckom štýle by mala pôsobiť ako oáza pokoja a oddychu. Malo by to byť miesto, kde je samostatne stojaca vaňa na nožičkách so zahnutým okrajom centrom pozornosti. V tomto dizajne sa nesie aj umývadlo a batérie. Keramické umývadlo je buď samostatne stojace, alebo s prídavným toaletným stolíkom a miestom pre sviečky, ktoré dotvárajú atmosféru pohody. Tiež veľké  zrkadlo v kovovom ráme znásobí surovosť kúpeľne, ktorá je uzemnená doplnkami v podobe sviečok a mäkkých uterákov, ktoré dodajú interiéru jemnosť. Farebnosť sa odporúča striedma, s hladkými textúrami.

SPÁLŇA

Dotyk francúzskeho provensálska  navodiť v spálni  možno najmä pomocou textílií. Posteľ samotná dokáže naznačiť smerovanie štýlu, ale až doplnky a textílie doladia spálňu podľa našej predstavy. V prípade provensalského štýlu by mali byť ladené v jemných pastelových odtieňoch, prípadne s jemnými kvetinovými vzormi. Dbajte na detaily a dotiahnite tak provensálsky interiér k dokonalosti.

AUTOR: TM
FOTO: Archív redakcie