https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Juhoafrická vila s ohromujúcim výhľadom

Architektov z ateliéru SAOTA považujeme za majstrov svojho remesla. Z ich „dielne“ pochádza aj luxusná vila v Juhoafrickej republike, ktorá ponúka 360-stupňové výhľady na more a hory.

Postavený na horskom hrebeni pod vrchom „Levia hlava“, dom poskytuje výhľad na blízky ostrov a záliv pri Kapskom meste. Južná strana pozemku hraničí s majestátnym národným parkom. Z toho vyplynula nielen potreba citlivého riešenia vzhľadom na požiadavky klientov, ale aj potreba úctivého prístupu ku krajine a jej prírodným krásam.

Autori sa museli popasovať so strmým stúpaním terénu, riešili podlažia v rôznych výškových úrovniach a ich vzájomné prepojenie. Súkromné, respektíve nočné zóny sú vo väčšej miere vsadené do svahu. Najvyššie podlažia predstavujú centrálnu časť domu so spoločenskou funkciou. Vytvorením a rozšírením podlažia do exteriéru vznikla záhrada s bazénom a oddychovými zónami , vďaka čomu môžu hostia nadobudnúť dojem iba dvojpodlažného domu.

Prepojenie exteriéru a interiéru vyriešili architekti už pre nich typickým prvkom – posuvným systémom. Preto môžu majitelia v prípade potreby manipulovať s veľkosťou svojho obytného priestoru a maximalizovať ho smerom do exteriéru.

Spálne obyvateľov domu sú síce vsadené do terénu, ale aj napriek tomu autori vytiahli z potenciálu miesta maximum. Izby presvetlili pomocou presklenej steny a vytvorili tým dokonalý výhľad na okolitú prírodu a zároveň ochranu pred prípadnou zverou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: BK

Foto: Saota

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie