https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REALIZUJEME BALKÓN S ARCHITEKTOM - ČO NA ŇOM NESMIE CHÝBAŤ? (1. časť)

07.08.2018 │ V súčasnej architektúre má svoje stále miesto balkón, ktorý je zaujímavým prvkom procesu pretvárania a inovácii moderného bývania. Mnoho Slovákov ho dokonca považuje za najobľúbenejšie miesto v byte. Evokuje v nich pozitívne pocity, pretože v jeho rozmedzí sa najčastejšie odohrávajú príjemné aktivity ako relax či stolovanie. Nalaďte sa aj vy pozitívne a urobte z vášho balkóna balzam na dušu.

Radí Ing. arch. Miloslav Šimánek

PRIESTOR PRE VARENIE

Nikde nechutí jedlo viac ako vonku. O to viac, keď si ho aj vonku pripravíte. Vybavte váš balkón potrebnými pomôckami pre prípravu sviežich letných pochutín a oddajte sa pohodliu domácnosti. Spôsob ako využiť bezprostrednú nadväznosť na interiér a jeho vymoženosti je zaobstarať si gril. Ideálne elektrický alebo plynový v kompaktnom vyhotovení. Navyše zriadením pracovnej plochy a odkladacieho priestoru pre základné pomôcky na varenie prenesiete funkčnosť kuchyne do exteriéru.

ČAROVNÉ OSVETLENIE 

Zastihla vás pri chutnom jedle, oddychu či posedení s priateľmi na balkóne tma? Aby ste letné večery nemuseli stráviť za múrmi stien, vybavte balkón osvetlením. Romantickú atmosféru navodia štýlové svetelné reťaze, lampáše, ale aj sety sviečok. Svoje uplatnenie tu však pokojne nájdu rôzne stolové či stojanové svietidlá. Aby ste sa však vyhli komplikovanému prívodu elektriny, skvelou alternatívou sú solárne svietidlá. 

DVERE 

Ak sa vaša loggia či balkón nachádzajú na rovnakej úrovni ako vnútorný priestor, prístup naň zabezpečte posuvnými alebo otváravými dverami, plnými či zasklenými. V závislosti od rozmerových daností balkóna môžete zvoliť klasické balkónové dvere alebo veľkú zasklenú plochu, vďaka ktorej budete jednou nohou stále na balkóne. Prepojíte tak interiér s exteriérom, vďaka čomu významne ovplyvníte vnímanie priestoru a pohodu domácnosti pozvaním vzdušnosti a svetla do miestností.

PRESKLENIE A TIENENIE 

Ešte viac výhod prinesie vzniknutému balkónu tienenie a zasklenie. Pri stolovaní alebo relaxovaní mnohí z nás ocenia ochranu pred slnkom v podobe slnečníka, pergoly alebo markízy. Popri tieniacemu systému je veľmi efektívnou úpravou balkóna aj presklenie, najmä z hľadiska hospodárnosti s teplom. Nielenže predlžuje sezónu na balkóne, ale predovšetkým prináša úžitok v chladnom období a na tienistých stranách domácnosti. Reguluje teplotné rozdiely a eliminuje poveternostné vplyvy ako dážď či nápory vetra. 

KVALITNÁ PODLAHA 

Aby ste si balkónový priestor mohli plnohodnotne vychutnať, nevyhnutnosťou je kvalitná podlaha. Zabezpečí mu funkčnosť a tiež príjemné vizuálne zázemie. Musí byť vodotesná, odolná voči nepriaznivému počasiu a v niektorých prípadoch i zateplená. V neposlednom rade si však musí zachovať atraktívny vzhľad bez nároku na náročnú údržbu. Narastajúcej popularite sa dnes tešia kompozitné materiály s dokonalou imitáciou dreva. Vďaka tomu je podlaha balkóna nenasiakavá, stabilná, udržiava si dekor a nevyžaduje si starostlivosť. Do popredia sa paradoxne dostávajú aj koberce označované aj ako umelá tráva. Ich nevkusné prevedenie je však už dávno preč. V súčasnosti sa vyhotovujú z polypropylenových vláken, ktoré umožňujú vytvoriť rôznorodé vzory a dekory. Hoci mnohí dávajú prednosť zelenej, pokojne siahnite po odvážnejších farbách, čím dosiahnete efekt interiérového textilného koberca. 

2. časť, v ktorej sa dozviete zeleni na balkóne, bezpečnom zábradlí či nábytku už čoskoro!

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie





"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie