DREVO A ARCHITEKTÚRA - AKO MU ZABEZPEČIŤ PRIRODZENÚ OCHRANU?
31.07.2018 │Drevo v modernej architektúre zohráva dôležitú úlohu. V rámci nekompromisnej požiadavky súčasnosti na ekologické bývanie dokáže významne prispieť k rozvoju stavebníctva priateľskému k životnému prostrediu. Má preukázateľné pozitívny vplyv na fyzické a mentálne zdravie človeka a pri zodpovednom výrobcovi praktizujúcom udržateľné lesné hospodárstvo sa použitím dreva významne podporujú environmentálne štandardy. Aby sa čo najdlhšie uchovali jeho vlastnosti a neopakovateľný vzhľad, je potrebné či už pri inštalácii v interiéri alebo exteriéri naň aplikovať rôzne nátery. Ak však siahneme po rôznych syntetických produktoch, jeho prirodzený potenciál sa výrazne degraduje. Pokiaľ sa v stavbe chcete cítiť komfortne a vo vnútri vytvoriť optimálnu klímu, tieto nátery minimalizujte a dbajte na použitie prírodných prísad. Prírodné oleje a vosky dnes predstavujú spôsob, ako drevenému materiálu zabezpečiť adekvátnu a najmä chemicky nezávadnú ochranu.
ROZLIŠUJTE INTERIÉROVÉ A EXTERIÉROVÉ NÁTERY
Keďže interiér a exteriér kladie rozličné požiadavky na vzhľad a mechanické vlastnosti dreva, podľa toho vyberajte aj jednotlivé nátery. V prípade exteriéru nejde len o farebný odtieň, ale výber náterov ovplyvňuje najmä úroveň odolnosti a životnosti ošetrovaného povrchu. V závislosti od toho potom zvoľte univerzálnejšie olejové nátery nanášané v dvoch krokoch alebo siahnite po zložitejších systémoch, kedy už dochádza k aplikácii troch rôznych materiálov. Voľba náterov taktiež závisí od efektu, ktorý plánujete dosiahnuť. Povrch má imitovať dvesto rokov starú stavbu alebo túžite po absolútne ultramodernom dizajne? Pomocou rôznych reaktívnych činidiel možno vyvolať s drevinami reakciu a nechať vyzdvihnúť ich originálnu štruktúru alebo ju prekryť metalickým filmom a vytvoriť zaujímavý novodobý efekt.
Interiérové a exteriérové oleje sa navzájom líšia aj v množstve vosku obsiahnutom v zmesi olejových náterov. Voskové aditíva sú prispôsobené najmä účelu natieraného povrchu. Kým v exteriéri dochádza vplyvom slnečného žiarenia a pôsobením vlhkosti okolitého prostredia k rozmerovým zmenám dreva, je potrebné zabezpečiť, aby povrch ostal dostatočne pružný, preto tu prítomnosť vosku musí byť nižšia na rozdiel od interiéru, ktorý si žiada v prípade podlahy alebo stola zvýšenú tvrdosť a odolnosť voči oderu. Vtedy sa vosk pridáva vo väčšom objeme a hovoríme o tzv. tvrdovoskovom oleji. Drevo si vďaka nemu ponechá aj na dotyk autentickú štruktúru, no bude dokonale chránené pred poškodením a umožní užívateľom jednoduchú starostlivosť vlhkou handrou.
Ak presadzujete čisto ekologické a biologické riešenia, v rámci použitia v exteriéri sa napriek prípravkom vyrábaných na prírodnej báze nevyhnete chemickým prísadám. Oleje a impregnácie na vonkajšie použitie obsahujú určitý pomer biocídnych látok, pretože z vonkajšej strany stavby je potrebné zabezpečiť drevené povrchy pred drevokaznými hubami a hmyzom. Ide o chemickú prísadu, ktorá sa po aplikácii uvoľňuje do prostredia a z dlhodobého hľadiska môže mať nežiaduci vplyv na ľudský organizmus, preto sa ich použitie v interiéri neodporúča. Biocídne prísady sú však nevyhnutnou zložkou pre dlhotrvajúci vzhľad a kondíciu dreva umiestneného vo vonkajšom prostredí. V prípade požiadavky, je však možné aj oleje do vonkajšieho prostredia získať vo verzii bez obsahu týchto biocídnych prísad.
ŠPECIFIKÁ EXTERIÉROVÝCH NÁTEROV
Najväčším degradátorom dreva použitého v exteriéri je UV žiarenie a vlhkosť. Z tohto dôvodu sa do olejov pridávajú rôzne UV filtre, ktoré eliminujú radikálne pôsobenie slnečných lúčov. Ich efektivita je však limitovaná, preto sa na zvýšenie účinku pridávajú do náterov pigmenty na minerálnej báze, ktoré dokážu absorbovať alebo odraziť slnečné žiarenie. Ich primiešaním však dôjde k prifarbeniu zmesi. Čisto transparentné nátery preto nedokážu drevu zabezpečiť dlhodobú ochranu. Rovnako je to aj v prípade príliš tmavých odtieňov. Majú síce vysokú odolnosť voči UV žiareniu, no vzhľadom na výraznú farebnú intenzitu sa pôsobením slnka povrch dreva rozpáli na vysokú teplotu, čo môže spôsobovať veľké rozmerové zmeny dreveného podkladu a celkové narušenie jeho povrchovej úpravy. dreva. Najlepšie výsledky vykazujú preto stredne tmavé farebné odtiene so schopnosťou poskytnúť stavbe optimálny ochranný filter a vzhľad.
ŠPECIFIKÁ INTERIÉROVÝCH NÁTEROV
Keďže v interiéri vzniká požiadavka na vysokú mechanickú a chemickú odolnosť drevených povrchov, je dôležité ich zabezpečiť tak, aby odolávali pôsobeniu tekutín, potravín či fyzickej záťaži. Oleje a vosky dokážu síce dostatočne drevo ošetriť, avšak pri požiadavke na zvýšený nárok na jeho ochranu je táto úloha v rukách laku. Ide o dvoj-komponentný materiál obsahujúci tužidlo, ktorý v prípade stola, podlahy, pracovnej dosky, dverí či kúpeľňového nábytku zabráni vnikaniu vlhkosti a nečistôt do hĺbky drevenej štruktúry. Na miestach so zvýšenou záťažou a pravdepodobnosťou vzniku mastných pár či rôznych nečistôt z potravín je jeho použitie viac než opodstatnené.
SPRÁVNA APLIKÁCIA
Oleje a vosky sa na drevo zásadne aplikujú natieraním vo veľmi tenkej vrstve. Oleje majú vysokú výdatnosť, z litra náteru dokážete povrchovo upraviť 15 - 30 m2. Aby nános bol čo najtenší, k natieraniu musíte pristupovať akoby ste chceli ušetriť čo najviac materiálu, preto ho musíte dôkladne rozotierať. Z hľadiska požadovaného efektu a odolnosti sa nanášajú v dvoch až štyroch krokoch, v závislosti od toho, či ide o aplikáciu v interiéri, alebo exteriéri. Aby sa podporili fyzikálne vlastnosti dreva, v prípade exteriéru sa ako prvá nanesie nízko-sušinová olejová impregnácia. Aby obsah biocídnych látok čo najlepšie vsiakol do dreva, vyznačuje sa nízkou viskozitou. Následne sa aplikuje olejová lazúra, ktorá už vytvorí na povrchu tenkú vrstvu a previaže sa s impregnáciou. Vytvoriť odolný pružný štít má potom za úlohu tretí náter, ktorý je už výrazne hustejší. Obsahuje dôležité voskové prísady, ktoré povrchovej vrstve dodávajú potrebnú pružnosť.
Aplikácia olejov v interiéri je veľmi podobná, pričom bežne sa aplikujú dve vrstvy olejových náterov. V prípade požiadavky špeciálnych farebných efektov je možné využiť aj kreatívne vosky, ktoré sa používajú hlavne na zafarbenie dreveného podkladu a následne sa povrchy dokončujú aplikáciou tvrdovoskového oleja.
AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie