https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

CESTA KU GRACIÓZNOSTI OSVETLENIA

21.10.2018 │ Ak od osvetlenia priestoru či exteriéru očakávame vysokú kvalitu, musí byť funkčne prepojené s architektúrou od prvého dňa procesu jeho navrhovania. Viditeľné a dekoratívne svietidlá by mali byť kompatibilné so štýlom interiéru, svetelný dizajn tak dosiahne optimálny efekt v danom priestore. Tento proces nemusí zahŕňať iba osvetlenie interiéru, ale napríklad aj osvetlenie krajiny, vonkajšie architektonické osvetlenie, či zlepšenie osvetlenia v určitej miestnosti alebo v priestore. Dizajnéri sa tiež častokrát musia vyrovnať s požiadavkami o celkové prepracovanie osvetlenia domácnosti, aby spĺňalo čoraz náročnejšie potreby zaručujúce komfort, pohodlie a luxus.
 
Pokiaľ ide o navrhovanie osvetlenia, existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vy ako majiteľ domu mať na pamäti. Správny výber osvetlenia a elegantná úprava jeho vzhľadu je jedným z najdôležitejších aspektov domova. Hodnotné a inovatívne nápady, ktoré môžu byť zahrnuté do konštrukčného riešenia vášho obydlia, vám dokáže ponúknuť odborník na svetlo a svietidlá. Je však potrebné myslieť na to už vo fáze realizácie elektrických rozvodov a inštalácií, aby vám dodatočné úpravy interiéru nespôsobili zbytočné problémy. Dizajnér tiež prispôsobí svietidlá vašim potrebám, vkusu, vašim osobným návykom, dokonale využij e priestor a v tom najlepšom prípade dokáže ušetriť aj na rozpočte.
 
 
ŠIROKÝ VÝBER
 
Typ svietidla, ktoré sa veľmi často používa pre nepriame osvetlenie, je závesná lineárna žiarivka s rôznym typom dizajnovo funkčných tienidiel. Treba však mať na pamäti, že pri nízkych stropoch sa závesné svietidlo stáva problémom (mohlo by visieťvpríliš nízko) a nezachráni ho ani bezchybné elegantné prevedenie. V pracovnom prostredí je dôležité to, aby svietidlo disponovalo nastaviteľnou polohou. Umožní užívateľovi ovládať nielen množstvo svetla, ale aj jeho rozloženie podľa jeho vlastnej potreby. Obľúbené sú aj svietidlá s viacúrovňovým prepínaním.
 
Veľmi populárnym osvietením sú taktiež bodové svetlá, využívané najmä v kuchynských či obývacích priestoroch. Obzvlášť účinne zvýrazňuje najdôležitejšie dizajnové časti vašej domácnosti (sochy, obrazy, umelecké prvky) a prirodzene na ne privádza pozornosť.
 
KVANTITA NEMUSÍ BYŤ KVALITNÁ
 
Väčšina ľudí sa domnieva, že hlavným znakom dobrého svietidla je množstvo svetla, ktoré poskytuje. Nie je to však celkom tak, ak si uvedomíme len základný fakt, že v každej miestnosti potrebujeme inú úroveň svetla. „Čím viac tým lepšie“ teda pri osvetlení určite neplatí – príliš veľa svetla je zvyčajne len plytvaním energiou. Profesionálni svetelní dizajnéri sa preto čoraz viac zameriavajú na využitie prirodzeného denného svetla, ktoré je výhodnejšie a všeobecne príjemné. Denné svetlo môže byť tiež významným zdrojom svetla pre interiéry väčších budov. V oblasti úspor energie sa používa metóda montáže samostatne funkčného svietidla v blízkosti okien, takže ho možno vypnúť v prípade, že v priestore je dostatok denného svetla.
 
 
GRACIÓZNOSŤ KRIŠTÁĽU
 
K najpútavejším a najpríťažlivejším svietidlám jednoznačne patria také, ktoré okrem úžitku a praktického osohu spĺňajú aj funkciu uhladeného, noblesného a dominantného prvku v priestore. Svietidlá so zabudovaným krištáľom dodávajú interiérom elegantný lesk, brúsené plochy krištáľu zároveň vytvárajú neobyčajný trblietavý efekt na stenách a strope izby. Najnovším trendom v materiáloch svietidiel je aj akrylové sklo, ktoré sa vyznačuje neuveriteľnou priepustnosťou svetla (prenáša viac svetla ako sklo či plasty).
 
RADA ODBORNÍKA – JERGUŠ JEŽOzo spoločnosti BELLATRIX
"Vo všeobecnosti priestor osvetlený hlavným osvetlením v minimalistickom, nenápadnom štýle (bodové svietidlá, prisadené stropné svietidlá) je možné ozvláštniť takzvaným solitérom, ktorý dotvorí celkovú atmosféru útulného prostredia. Štandardne závisí od požiadaviek klienta, či inklinuje viac k modernému alebo rustikálnemu štýlu. No aj kombinácia strohého priestoru s výrazným závesným svietidlom môže vyznieť veľmi zaujímavo a na prvý pohľad upúta."
 
AUTOR: MB
FOTO: BELLATRIX, ACRHÍV REDAKCIE