Hotel Color

DOM DÝCHAJÚCI STREDOMORÍM

17.7.2018 - Bronzová povrchová úprava keramickej krytiny učarovala majiteľom natoľko, že sa rozhodli zariskovať. Strechu s náročným technickým detailom zhotovili s iným modelom škridly, než sa bežne odporúča.

Rodina s tromi deťmi pôvodne bývala v  staršom dome neďaleko Martina. Ako však deti rástli, každodenná logistika bola čoraz náročnejšia. Rozhodli sa preto usadiť priamo v meste. Majiteľ mal o novom pozemku jasnú predstavu: posledný v  rade a susediaci s potokom. Stavba priestranného domu, inšpirovaná prímorskou architektúrou, bola hotová do jedného roka.

INŠPIRÁCIA STREDOMORÍM

Celá rodina miluje slnko a teplo. Nie je preto náhoda, že pohľad z ulice na plot zo štiepaného kameňa, fasádu v béžovom farebnom prevedení a melírovanú strešnú krytinu navodzuje dojem stredomorskej usadlosti. Dvor lemujú rôzne druhy ihličnanov, ktoré spolu s mediteránskym charakterom stavby umocňujú pohodovú atmosféru. Rodina sa chcela cítiť komfortne aj v interiéri, preto si pre stavbu domu vybrali prírodný materiál a  zabezpečili dostatočný prísun denného svetla. Obvodové múry sa zhotovili pomocou brúsených tehál Porotherm Profi s hrúbkou 44 cm. Steny sa následne zateplili expandovaným polystyrénom s hrúbkou 5 cm. To v kombinácii s oknami v drevenom dekore s izolačným trojsklom zaručilo výborné tepelnoizolačné vlastnosti domu.

ORIGINÁLNA STRECHA DOMU

Charakteristickú stredomorskú črtu prepožičiava domu sedlová strecha v atraktívnej povrchovej úprave. Južanský vzhľad strechy sa podarilo docieliť pomocou melírovanej keramickej krytiny Mediteran Plus engoba v bronzovej povrchovej úprave od spoločnosti Tondach. „S farebnosťou sme veľmi spokojní. Strecha vyzerá stále vynikajúco, aj napriek náročným poveternostným podmienkam, ktoré sa prejavujú v našom regióne,“ hovorí domáci pán. Keramická krytina Mediteran Plus engoba v sebe spája pekný dizajn s vysokou funkčnosťou. Spoločnosť Tondach poskytla na keramickú krytinu 33 ročnú záruku. Aj z tohto dôvodu sa investori neobávali riešenia technicky náročného detailu na streche v podobe volského oka. Stavebníci pôvodne uvažovali nad iným modelom škridly, ktorý je vhodnejší pre zhotovenie tohto detailu. Táto krytina však nebola k dispozícii v požadovanej farbe. „Sme prví, kto na tento typ strechy použili túto škridlu. Mali sme veľké šťastie na šikovného pokrývača. Veľmi dôsledne orezával každú jednu škridlu, ktorá sa na oblúk umiestňovala. Nenechávame nič na náhodu, strechu každý rok skontrolujú servisní technici a prípadne vymenia poškodené kusy škridiel,“ dodáva.

PRESVETLENÝ AJ NAPRIEK HLBOKEJ DISPOZÍCII

Dispozíciu domu s podlahovou plochou prízemia 500 m² a poschodia 200 m² navrhla sama majiteľka. Priestranné miestnosti poskytujú dostatok priestoru každému členovi domácnosti. Vzhľadom na hĺbku miestností však bolo potrebné priviesť denné svetlo do interiéru aj cez strechu. Podarilo sa to pomocou šestnástich strešných okien a deviatich svetlovodov. Presvetlenie cez strechu je ideálnym riešením, ktoré prinesie prirodzené svetlo všade tam, kde je to potrebné. Svetlovody sa uplatnia najmä v  priestoroch, kde nemožno inštalovať strešné okná. Rozjasnia chodby, miestnosti uprostred domu alebo kúpeľne.

www.tondach.sk

Text a foto: TONDACH

"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Informácie