https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

GLASS LPS - MERCEDES MEDZI SVIETIDLAMI

Medzilaborce, mesto ležiace na severovýchode Slovenska sa spája predovšetkým s menom Andyho Warhola a ojedinelým múzeom venovaným životu a tvorbe kráľa pop-artu. Mesto však ukrýva ešte jeden umelecký skvost. Nachádza sa tu spoločnosť, ktorá ako jediná na Slovensku vyrába unikátne krištáľové lustre, zachovávajúc tradíciu českého skla a odrážajúc najnovšie dizajnové trendy.

50-ROČNÁ HISTÓRIA

Krištáľové sklo odkazuje na bohatú tradíciu v Českej republike, kde sa stáročia vyrábalo číre bezfarebné sklo svojim zložením predurčené k rytiu a brúseniu, výsledkom čoho bol tzv. český krištáľ, ktorý sa stal vyhľadávaným artiklom vo svete, kde zdobil zámky, paláce či parlamenty. Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia zažívalo svoje najlepšie roky. Vtedy renomovaná česká firma zahraničného obchodu SKLOEXPORT bola zaplavená objednávkami a potreboval rozšíriť výrobu. V 1969 tak v Medzilaborciach vznikla nová fabrika, ktorá postupne zamestnala viac ako 500 ľudí. Produkty zo Slovenska a Čiech sa vyvážali pod značkou BOHEMIA CRYSTAL. Pád socializmu a kupónová privatizácia však výrazne zasiahli do perspektívneho rozvoja spoločnosti. Poslední mohykáni páni Bochin, Lapišák a Švarkov sa však rozhodli nevzdať a zachovať tradíciu sklárskeho remesla. V roku 1997 na zelenej lúke založili fabriku GLASS LPS. Spočiatku len brúsili lustrové ovesy, no dnes sa pod rukami majstrov premieňajú krištáľové tyče na dychberúce lustre so stovkami symetrických žiarivých sklených plôch ručne brúsených a leštených.

JEDINÝ NA SLOVENSKU

Proces výroby krištáľových ovesov a samotného lustra od prípravy foriem, cez ohrev a lisovanie krištáľu až po brúsenie, leštenie a montáž kostier je skutočne zložitá práca, s ktorou si spoločnosť dokázala ľahko poradiť i vďaka bohatým skúsenostiam pracovníkov z bývalého štátneho podniku.

Avšak Glass LPS musela čeliť mnohým nevýhodám plynúcich z nevýhodnej logistickej polohy mesta Medzilaborce. Aby spoločnosť získala dostatok odoberateľov, musela ponúknuť široký sortiment výrobkov, ktorý dosahuje až tisícku rôznych typov krištáľových lustrov.  Možno aj preto sa dodnes nikto výrobe krištáľových ovesov a lustrov na Slovensku nevenuje. Náročné podmienky však spoločnosť vybrúsili ako pravý krištáľ a dnes oprávnene patrí medzi špičku svetových výrobcov.  

POZNAJÚ ICH VO SVETE

Niet kontinentu, na ktorom by nesvietili krištáľové lustre firmy Glass LPS. Viac ako 60% svojej produkcie firma exportuje do sveta. Návrat k tradícii krištáľu zažíva celosvetovú popularitu aj vďaka architektom, ktorí  hľadajú originálne dominanty pri zariaďovaní unifikovaných a fádnych priestorov. Lustre firmy Glass LPS tak naprieč svetom zdobia kostoly, kaštiele, ale aj reprezentačné priestory hotelov, obchodných centier, kasín, a dokonca aj jednoizbových bytov.

LUXUS ŠITÝ NA MIERU

Medzníkom v činnosti spoločnosti bolo podpísanie spolupráce s firmou SWAROVSKI. Tí, ktorí chcú dokonalosť a značku a pritom sú ochotní za to zaplatiť, sa tak môžu pýšiť skutočným umeleckým skvostom. Kde sa nehodí typizovaný výrobok, majstri Glass LPS navrhnú individuálne riešenie prispôsobené špecifikám vášho priestoru, akokoľvek nadštandardné sú vaše požiadavky, v Glass LPS sa nezľaknú žiadnej výzvy. Cieľ je jednoduchý - vytvárať jedinečné produkty, ktoré do priestorov prinášajú exkluzívny zážitok, krásu a dušu.

Až štyristo vzoriek krištáľových kúskov si môžete prezrieť vo vzorkovni v Medzilaborciach. Z tej krásy a žiary sa vám rozhodne zatočí hlava. Pracovníci firmy vám dokonca umožnia nazrieť aj do výroby, kde sa v pote tváre tvoria tieto originálne kúsky. Po nazretí do zákulisia ich vzniku budú vo vás vzbudzovať ešte väčší rešpekt.

Známy  slovenský  dizajnér  Michal  Staško, držiteľ  ocenenia  KRIŠTÁĽOVÉ  KRÍDLO, s Glass LPS  vytvára  kolekcie  moderných  krištáľových  svietidiel.

SLNKO, KTORÉ NIKDY NEZAPADÁ

Je symbolom kvality, remeselného majstrovstva, osobitého štýlu, krásy, dobrého vkusu a jeho prítomnosť v miestnosti vyvoláva obdiv a pozitívne emócie. Mať jeden taký je rovnaká prestíž ako nosiť drahý šperk alebo vlastniť umelecké dielo. Krištáľový luster je vďaka svojej neopakovateľnej kráse a elegancii korunou sklárskeho remesla, v ktorom si vyslúžil symbolické pomenovanie krištáľové slnko - slnko, ktoré nikdy nezapadá. Krištáľový luster dodá punc jedinečnosti každému interiéru. Či už preferujete klasiku, romantiku alebo strohosť pri zariadení domácnosti, tisíce krištáľových hrán takéhoto svietidla rozložia biele svetlo na celú škálu farebného spektra, ktoré odeje priestor do očarujúceho luxusu a grácie. LED žiarovky, ktoré sa pri výrobe uplatňujú majú zas zásluhu na tom, že spotreba elektrickej energie bude takmer nulová. Pohľad na krištáľový luster vo vašej obývačke, spálni či kuchyni spôsobí, že nebudete pri večernom relaxe pociťovať potrebu zapnúť počítač ani televízor. 

Brúsenie krištáľových komponentov

Autor: PG, GLASS LPS 
Foto: GLASS LPS

"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Informácie