https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

FASÁDA S TVÁROU MESTA

 Realizácia fasády sa už dávno neobmedzuje na omietkové riešenia. Nové možnosti jej stvárnenia nám v súčasnosti ponúkajú rôzne objekty priamo z ulice. Opláštenia, ktoré boli doteraz len výsadou veľkých mestských budov sa dostávajú medzi návrhy projektov rodinných stavieb. Preto, ak sa vám páči fasáda na továrni či multifunkčnom centre, ktorý obchádzate cestou do práce, odhoďte zábrany a doprajte fasáde vášho domu originálne stvárnenie. Štruktúra a surové povrchy materiálov spriaznených s industriálnym a urban dizajnom vdýchnu vášmu domu mestského ducha a navyše mu poskytnú nezameniteľné služby v podobe štýlového vzhľadu a ochrany pred okolitými vplyvmi.

Betón v úlohe fasády

Ešte donedávna sa používal ako základný stavebný materiál nosných prvkov budov a dnes je určujúcim prvkom, ktorý udáva ich vzhľad a charakter. Moderná architektúra ovplyvnená strohosťou a jednoduchosťou minimalizmu odkryla potenciál betónu, ktorý možno čoraz častejšie vidieť v úlohe fasády. Výrobcovia jeho zloženie vylepšili pridaním účelových komponentov a vytvorili tzv. pohľadový betón, ktorý sa vyznačuje výbornými technologickými ale i optickými vlastnosťami. Nevyžaduje si žiadne zložité povrchové úpravy, pretože štruktúru jeho povrchu vytvára drevené debnenie upravené olejovým náterom, lakovým filtrom alebo fóliou z PVC. Fasády z tohto materiálu sú konštruované ako odvetrané fasády, so všetkými výhodami, ktoré tento systém prináša. Medzi absolútne pozitíva betónovej fasády patrí odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti, tiež vysoká pevnosť, stálosť, ohňuvzdornosť a nenáročná údržba. Všetky tieto dispozície ho priam predurčujú na použitie v exteriéri, kde jeho dizajn ešte viac vynikne v kombinácii s materiálmi ako sú drevo či kov.

 

100-ročný garant

Bola by škoda, keby spriaznený materiál industriálneho štýlu ostal za stenami interiéru. Okrem toho, že budove poskytne príťažlivé estetické stvárnenie, ochráni ju bez potreby akejkoľvek údržby až po dobu sto rokov, aj keď ide o materiál, ktorý má prirodzenú tendenciu podliehať korózii. Kvalitné kovové fasády obsahujú vysoký podiel fosforu, a to im zaručuje dlhú životnosť. Poveternostné podmienky síce na nich zanechajú isté vizuálne známky opotrebovania, to však v podobe pôsobivej patiny, ktorá fasáde ešte pridá na šarme. Je to najčastejšie hliník, titán-zinkový obklad alebo oceľ, ktoré sa podieľajú na atraktívnej fasádnej realizácii, ktorá ponúka naozaj rôznorodé architektonické riešenia od tabuľových plechov, panelov, profilov čí líšt s možnosťou farebných úprav. Kovová fasáda je pre budovu prospešná i z hľadiska energetickej bilancie. Keďže kov má prirodzenú schopnosť absorbovať teplo, v prípade fasády ho možno využiť v prospech znižovania nákladov na vykurovanie. Jej prehrievaniu počas letných mesiacov zabráni samotný odvetraný spôsob konštrukcie. Takúto schopnosť fasády možno zužitkovať vytvorením tzv. Trombeho steny, ktorá vzniká obložením južnej strany domu.  Vtedy stena naakumuluje dostatok tepla, čo umožňuje regulovať teplotu v dome počas dňa i noci.   

Z podlahy na fasádu   

Ideu výrazovo sofistikovanej fasády dokonale zhmotňujú perforované materiály. Túto skupinu fasádnych riešení zastupujú rôznorodé typy plechov, ktorých kreatívne pôdorysy otvorov sa podieľajú na atraktívnom vzhľade budovy. Technológiou dierovania, razenia alebo výrezov v materiáloch ako sú oceľ, hliník, titán, bronz či cor-ten možno na budove dosiahnuť naozaj zaujímavé efekty. Otvárajú flexibilné možnosti skutočne netradičných fasádnych stvárnení, ktoré dodajú stavbe krehkú a odľahčenú estetiku. Sú založené na systéme panelov a líšt, predstavujúce šikovný spôsob rekonštrukcie a formálneho zvýraznenia fasádnych plôch. Za účelom opláštenia stavieb pritom možno siahnuť po rôznych formách a prevedeniach. Vďaka tomu, že moderná architektúra dáva v prípade fasád priestor aj priemyselným riešeniam, nie je zvláštnosťou použitie podlahových roštov v úlohe fasádneho obkladu. Široká škála možností perforácie poskytuje stavebníctvu nesmierny priestor pre inšpiratívny dizajn.

Vláknocementové dosky

Zdrojom originálnej fasádnej kompozície sú vláknocementové dosky ako druh kompozitného materiálu s veľkým dizajnovým potenciálom v architektúre 21. storočia. Možno s nimi dosiahnuť efektívne fasádne stvárnenia vďaka ich jedinečnej charakteristike, ktorú im prepožičiava cement a celulóza, ako hlavné komponenty jeho zloženia. To mu zaručuje tvarovú pevnosť kameňa a vláknitú štruktúru podobnú ručne vyrobenému papieru. Vzájomné spojenie týchto vlastností v podobe veľkoformátových dosiek zabezpečuje fasáde spoľahlivú ochranu pri zachovaní nemennosti povrchu. Ten môže byť rôzne upravovaný brúsením, farbením či potlačou, čím ešte viac vynikne štruktúra organických pevnostných vláken vláknocementového jadra. Flexibilita dizajnu týchto dosiek sa prejavuje aj v možnosti formátovania a spracovania rezaním či perforovaním, čím možno dosiahnuť rôzne tvary a veľkosti, ktorých vzájomná kombinácia dodá objektom skutočne výnimočné opláštenie. Vďaka nízkej plošnej hmotnosti, pevnosti a tvarovej stálosti ich použitie nie je obmedzené žiadnymi stavebnými špecifikami stavby. Uplatniť ich preto možno rovnako na všetky časti fasády, vrátane strešnej konštrukcie výsledkom čoho bude jednoliaty celistvý vzhľad budovy.

Neomietnutá

Fasáda vášho domu spĺňajúca všetky požiadavky modernej architektúry môže byť realizovaná aj priznaním jedného zo stavebných prvkov objektu. Najčastejšie ním býva tehla, ktorá je nositeľom dizajnovo a technicky prospešných vlastností poskytujúcich stavbe unikátny vzhľad a ochranu. Ak inklinujete k takémuto prevedeniu, no váš dom nie je postavený z tehál, efekt neomietnutej stavby ľahko dosiahnete pomocou tehlových obkladov, ktoré možno aplikovať priamo na zateplenie. Ide o lícové tehly alebo obkladové pásiky vyrobené z čisto prírodných materiálov ako je hlina či iné minerálne látky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť požadovaný vzhľad. Vyznačujú sa výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, čo rozhodne oceníte v zimných mesiacoch. Aj v prípade takejto fasády dochádza v priebehu rokov k farebnej odlišnosti, to jej však pridá ešte na hodnote a originalite celkového dizajnu. Ich hlavnou prednosťou je však dlhá životnosť oproti klasickým omietkovým systémom.    

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie