Hotel International

DESIGNBLOK OCENIL NAJLEPŠÍCH TVORCOV

30.10.2017 - Hoci víchrica predčasne ukončila 19. ročník Designbloku, medzinárodného festivalu dizajnu a módy, aj napriek tomu došlo k oceneniu najlepších tvorcov a odovzdávaniu cien, ktoré sa provizorně uskutočnilo  v pražskom Divadle Na Zábradlie. Ceny boli rozdané v jedenástich kategóriách, absolútnym víťazom sa stala obnovená značka Rückl. Počas slávnostného odovzdávania bol tradične podporený tiež charitatívny projekt. Tento rok Designblok podporil neziskovú organizáciu Loon, ktorej odovzdal šek na 100 000 Kč.

Tradičná česká značka Rückl tento rok pod kreatívnym vedením Ronyho Plesla predstavila novú kolekciu brúseného skla v špeciálnej inštalácii v podobe strelnice. Za obnovenie značky a nové produkty si odniesla cenu za Najlepší nový výrobok a takisto Hlavnú cenu Designbloku. Ako najlepší nábytok zaujala porotu stolička Alba značky Ton, ktorá si odniesla zároveň aj cenu za Najlepší inštaláciu výrobcu. V kategórii Najlepšia vystavená módna kolekcia bodovala Zuzana Hartlová so svojou značkou Soolista a za Najlepšiu kolekciu šperkov bola ocenená značka Zorya. Najlepším prototypom dizajnéra bola zvolená kolekcia Torque Markéty Držmíškovej a Petra Háka, najlepšou inštaláciou dizajnéra potom Špagety od dua Herrmann & Coufal. Ako špeciálny počin mimo kategórie porota vybrala návrh električky T3 Coupé, ktorú vystavil pražský Dopravný podnik. Najlepšie bytové doplnky uviedla značka LLEV a zo svietidiel najviac zaujalo Yakisugi od značky LASVIT.

Designblok každoročne podporuje charitatívny projekt, ktorému venuje finančný dar v rámci vyhlasovania Cien Designbloku. Tento rok je ním nezisková organizácia Loon, ktorá prišla s kampaňou Žiješ srdcom. Pomocou workshopov a prednášok učí prevenecii a jako predchádzať vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Srdcom žijú tiež dizajnéri, ktorí pripravili vlastné umelecké výtvory stvárňujúce ľudské srdce. Liběna Rochová navrhla špeciálne šaty, šperkárka Janja Prokić vytvorila náhrdelník v tvare anatomického srdca, ktoré skrýva svoj vlastný, toľko cenný a krehký svet, so svojimi ilustráciami sa zapojili tiež Tomsk a Polanski alebo Michal Bačák, ktorý premenil ľudské srdce v rastlinný organizmus. Diela všetkých dvanástich dizajnérov, medzi ktoré sa zaradil tiež Maxim Velčovský, Tadeáš Podracký, Markéta Kratochvílová alebo štúdio Dychom, sa predstaví vo výstave Loon v Superstudiu a následne v pražskej DSC Gallery od 14. do 30. novembra 2017. Nasledovať bude dražba. Výťažok z nej podporí workshopy a prednáškovú činnosť Loona.

Designblok mal trvať až do pondelka 30. októbra. Bohužiaľ kvôli pádu strešnej krytiny a z bezpečnostných dôvodov nadobro zavrel už v nedeľu. „V tejto chvíli je situácia taká, že všetci návštevníci aj dizajnéri boli evakuovaní, podľa našich informácií sa nikomu nič nestalo a všetci, vrátane produkčného tímu sú v poriadku. Snažíme sa eliminovať škody na expozíciách a vyklízíme prioritne expozície, na ktoré priamo prší v miestach, kde chýba strecha. Je nám to veľmi ľúto, myslím si, že tento ročník je mimoriadne silný a chystalo naň zavítať ešte množstvo návštevníkov. Odporúčam navštíviť treba Smotana Q alebo Mánes, kde Designblok stále pokračuje," povedala riaditeľka Designbloku Jana Zielinski.

Víťazi Cien Designbloku 2017:
1. Najlepší nový nábytok: Ton, stoličky Alba
2. Najlepšia vystavená módna kolekcie: Soolista, kolekcia Vrstvy
3. Najlepšia kolekcia bytových doplnkov: LLEV
4. Najlepšia kolekcia svietidiel: LASVIT, svietidlo Yakisugi
5. Najlepšia kolekcia šperkov: Zory
6. Najlepší nový výrobok: Rückl
7. Najlepší prototyp dizajnéra: Markéta Držmíšková, Petr Hák, kolekcia Torque
8. Najlepšia inštalácia výrobcu: Ton
9. Najlepšia inštalácia dizajnéra a dizajnérskeho štúdia: Herrmann & Coufal
10. Najlepšia školská prezentácia: Ateliér Priemyselný dizajn FMK UTB Zlín
11. Špeciálna cena za mimoriadny počin mimo kategórie: Dopravný podnik hl. m.Prahy, návrh električky T3 Coupé
12. Hlavná cena Designbloku: Rückl

 

"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Informácie