https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Bořek Šípek vstúpi do Siene slávy českého dizajnu

16.3.2016 – V sobotu 19. marca budú v Stavovskom divadle už po desiaty raz udelené Ceny Czech Grand Design. V rámci slávnostného ceremoniálu bude do Siene slávy českého dizajnu uvedený významný svetový architekt a dizajnér Bořek Šípek.

Akadémia dizajnu Českej republiky sa tak rozhodla oceniť jeho celoživotné dielo na poli dizajnu. Ide o prvé významné Oceánie Bořka Šípka v jeho vlasti. „Som rada, že som to pánovi profesorovi Šípkovi mohla sprostredkovať. Volala som mu na začiatku januára a mal veľkú radosť. Ešte sme stačili natočiť filmovú vizitku pre slávnostný ceremoniál,“ hovorí Jana Zielinski, riaditeľka pražského Designbloku a členka Prípravného výboru Cien Czech Grand Design.

Život Bořka Šípka bol rovnako zaujímavý ako jeho dielo. Po tom, čo osirel, vyrastal v rodine významného sklárskeho výtvarníka Reného Roubíčka, čo ho priviedlo ku sklárskemu remeslu. V devätnástich rokoch spoločne so svojou sestrou emigroval do Nemecka, kde vyštudoval architektúru a filozofiu. V osemdesiatych rokoch sa presťahoval do Amsterdamu, kde založil vlastné štúdio Alterego. Jeho kariéra stúpala do takých výšin, ako sa to zatiaľ žiadnemu českému dizajnérovi nepodarilo. Ako svojho dvorného návrhára si ho vybrala prestížna talianska spoločnosť Driade a pracoval i pre ďalšie špičkové firmy ako je Vitra alebo Wittman. Vytvoril architektúru butikov pre Karla Lagerfelda a jeho diela nakupovali mnohé prestížne múzeá. Sám sa považoval predovšetkým za architekta, v Čechách je ale známy hlavne ako dizajnér skla. Po revolúcii sa stal za Václava Havla hlavným architektom Pražského hradu a bol po Josipovi Plečnikovi jediným architektom, ktorý významným spôsobom zasiahol do podoby interiéru hradu. Borek Šípek bol profesorom na UMPRUM a Univerzite vo Viedni, dekanom Technickej univerzity v Liberci. Od roku 1991 spoluvlastnil sklárne Ajeto a v posledných rokoch viedol vlastnú huta Anežka.

Bořek Šípek bol tiež držiteľom mnohých zahraničných ocenení a teraz prišlo konečne ocenenie od vlasti. „Šípkove návrhy sú hlboko zakorenené v dejinách českého dizajnu a navyše obohacuje medzinárodný dizajn o dôležitú a neoceniteľnú hodnotu, obzvlášť v dnešnej dobe, keď český dizajn znovu objavuje remeslo a sklársku tradíciu,“ vyjadrila sa k jeho tvorbe Tulga Beyerle, riaditeľka Umeleckopriemyslového múzea v Drážďanoch.

Bořek Šípek zomrel 13. februára a do Siene slávy tak vstúpi in memoriam. Dôležité však je, že o ocenení vedel a mohol sa z neho tešiť. Ocenenie prídu  19. marca do Stavovského divadla prevziať jeho synovia.

Do Siene slávy českého dizajnu boli za 10 rokov trvania Czech Grand Design uvedené tieto osoby: priemyslový dizajnér Stanislav Lachman, sklársky výtvarník René Roubíček, architekt Jan Kaplický, módna návrhárka Zdeňka Bauerová, typograf a grafický dizajnér Jan Solpera, typograf a grafický dizajnér Zdeněk Ziegler, sklársky výtvarník, umelec a dizajnér František Vízner, dizajnérka Libuša Niklová a teoretička umenia Alena Adlerová.

 

 

Text a foto: Profilmedia





"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Informácie