https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ACHILLEAS SDOUKOS - UMELEC S DUŠOU VIZIONÁRA

14.1.2019 │ Študoval na Škole úžitkového výtvarníctva, neskôr pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a v súčasnosti vedie úspešný ateliér FENIX GLASS. O inšpiráciách, cieľoch, ale aj materiálových prevedeniach diel nám porozprával umelec ACHILLEAS SDOUKOS.

Vo vašej tvorbe cítiť umenie, precíznosť, výnimočnosť a nadčasovosť. Čo vás inšpiruje?

Ovplyvňujú vás aj emócie, ktoré momentálne prežívate? Mojím hlavným zdrojom inšpirácie je príroda, pretože rád prepájam sklo s kameňom, drevom, drahými kovmi a inými materiálmi. Nekonečným zdrojom inšpirácie je pre mňa aj antická mytológia, čo má pravdepodobne súvis s mojim pôvodom. V neposlednom rade je to svet naokolo, jeho zmeny, dynamika a rôznorodosť. Samozrejme, aj emócie majú vplyv na moju tvorbu, preto sa snažím môj vnútorný svet odzrkadliť aj vo svojich dielach. 

Ako materiál využívate najmä sklo. Čím je výnimočné? Vďaka čomu si vás získalo? 

Sklo má nečakanú schopnosť vyčariť emócie a je akýmsi najprirodzenejším „príbuzným“ svetla. Spolu vedia vytvoriť nečakané momenty a v každej chvíli akoby sa v nich zrodilo niečo nové, čo má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu. Pracujem s ním každý deň a môžem povedať, že čím dôvernejšie ho poznám, tým je pre mňa tento materiál fascinujúcejší a záhadnejší.

Vytvárate dizajn prostredníctvom umenia, čo všetko môžeme nájsť vo vašom portfóliu?

Snažím sa z každého dizajnového predmetu, respektíve nábytku vytvoriť jedinečné umelecké dielo. Umeleckým dielom môže byť stôl, zrkadlo, kuchynské či kúpeľňové zásteny alebo umývadlo. Každé jedno dielo je originálom, čiže je vyrobené iba jedno, či už podľa priania zákazníka, alebo môjho vlastného návrhu. Každé dielo, ktoré nesie váš rukopis je originálnym kúskom.

Na čo sa primárne zameriavate pri vašej tvorbe?

Vo svojich dizajnérskych dielach sa snažím spojiť dve veci, a to vysokú úžitkovosť a zároveň doň vložiť pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj cit pre estetiku.

Sklo ako výsostne priezračný materiál s vysoko estetickou hodnotou si nepochybne zaslúži vyniknúť aj v interiéry. Ako ho správne umiestniť, aby si zachovalo svoju honosnú pozíciu?

Sklo treba umiestniť tak, aby zahralo v priestore, oslovilo, ale zároveň tvorilo akúsi prepotrebnú a diskrétnu kulisu, okolo ktorej chodíme a ona nám poskytne vždy novú krásu a vzrušenie. Umiestnime ho tam, kde potrebujete vzdušnosť a nečakane krásny moment či už v priestore, alebo na stene.

Čo je primárnym cieľom umenia, ktoré vytvárate? Samozrejme, zaujať, odlišovať sa a byť originálny.

Človek, ktorý si vyberie moje dielo, musí mať z neho radosť zakaždým, keď sa naň pozrie. Sme magazín o trendoch. Podlieha aj umenie alebo vaše diela určitým trendom? Umenie by malo byť nadčasové, preto aj diela, ktoré vytváram nepodliehajú rýchlo meniacim sa trendom. 

AUTOR: TM
FOTO FENIX GLASS