https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYBERÁME VONKAJŠIE VIANOČNÉ OSVETLENIE

06.12.2018 │ S atmosférou Vianoc nesúvisia len darčeky, vzájomná empatia, či už tradičný predvianočný zhon, ale aj správny výber vianočnej výzdoby do vašej záhrady. Vytvorte si pompézny exteriér s dávkou noblesy a všadeprítomnej romantiky. Siahnite po dizajnovom doplnkovom osvetlení.

V čase Vianoc všetko svieti a tak si môžeme vychutnávať tento vizuálny zážitok oveľa viac ako počas iných období v roku. Vďaka vhodne zvolenému dizajnu získa vaša záhrada skutočne čarovnú atmosféru a vôbec nemusí pôsobiť gýčovo. Požadovaný svetelný efekt dosiahnete správnym umiestnením svietidiel, kde samotnú výšku osadenia určuje celková veľkosť a rozmery domu. Ak túžite po pôsobivejšom dojme, môžete siahnuť aj po farebnejšom spektre svietidiel. Vhodnými sú teplé farby, avšak nevylučuje sa ani použitie chladnejších odtieňov. V prípade vianočného osvetlenia sú však povolené aj pestrofarebné variácie.

Netreba zabúdať, že osvetlenie by malo spĺňať okrem dekoračného aspektu aj bezpečnostné prvky a precízne spracovanie. Nakoľko je záhradné osvetlenie vystavované poveternostným podmienkam a okolitým vplyvom musí spĺňať odolnosť voči vlhkosti a prachu. Tieto údaje sú vyjadrené parametrom IP. Ideálne osvetlenie je s hodnotou IP65, avšak postačujúcim je aj krytie IP44. Rovnako dôležité je zohľadniť aj výkon a svietivosť osvetlenia. Ideálnymi sú LED svetelné zdroje, čo oceníte predovšetkým z hľadiska ich životnosti a energetickej nenáročnosti. Žiarivky sú v súčasnosti považované za menej vhodnú alternatívu, nakoľko majú v mrazoch pomalý nábeh a v zimných mesiacoch dokonca svietia menej intenzívne.

Dizajnové prevedenie, farebnosť, tvar, či veľkosť doplnkového osvetlenia závisí od individuálneho vkusu každého zákazníka. Stále však v tomto prípade platí, že menej je skutočne viac.

V súčasnosti trh ponúka širokú škálu rôznych typov osvetlení a v ponuke sú už aj svetelné reťaze so solárnym nabíjaním. Tento typ osvetlenia prebieha v niekoľkých režimoch a jeho svietivosť je viac ako 10hodín. Solárna svetelná reťaz je tvorená LED diódami, čo znamená najlepší pomer výkonu a spotreby. Navyše však neplatíte ani za túto elektrinu keďže tento produkt využíva solárnu energiu. Okrem svetelných reťazí sú dostupné aj svetelné solárne lampy, či iné dekorácie vhodné do exteriéru.

Idylku Vianoc si môžete vytvoriť okrem osvetlenia aj pomocou ďalších komponentov ako svietniky, dekorácie, či solitéri. Pri výbere je však opäť dôležité dbať na správny výber materiálov, ktoré sú odolné voči mrazom, snehu, či dažďu.

AUTOR: TM
FOTO: ARCHIV REDAKCIE