https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SAUNA PRE DOKONALÝ RELAX V POHODLÍ DOMOVA

31.10.2018 │ Jeseň je obdobie, keď vo svete wellness začína proces zazimovávania všetkých záhradných bazénov a do prevádzky sa spúšťajú sauny a vírivky, ktoré svojím pôsobením dodávajú každému človeku príjemné pocity tepla, relaxácie, uvoľnenia a oddychu. A práve z tohto dôvodu je sauna nepochybne významným produktom dnešnej rýchlej doby. 

Už starý Vikingovia využívali saunovanie pre zvýšenie imunity tela, odreagovanie mysle a pokoja v duši. Pokiaľ sa saunovanie stane rituálom, prináša pre zdravie človeka obrovské beneity. Je dôležité, aby čas strávený v saune pozostával z cyklu prehriatia tela, dokonalom schladení v ochladzovacom bazéne, kadi alebo v sprche a následnom odpočinku, ideálne na lehátku. Tento proces je dobré zopakovať aspoň dva alebo trikrát. V prípade, ak zdravotný stav návštevníka sauny nie je ideálny, mal by celý proces saunovania, vzhľadom na teplotné, prípadne vlhké prostredie v saune skonzultovať s lekárom.

V súčasnej dobe je na vzostupe trend exteriérových sáun, vhodne umiestených na záhrade či v okolí domu doplnených o ochladzovací a odpočinkový priestor. Takáto wellness zóna môže byť doplnená aj vírivou vaňou. Je veľmi dôležité všetko správne navrhnúť a naprojektovať. Celý koncept môžete riešiť s dodávateľom na kľúč spolu so stavebnou prípravou a taktiež v spolupráci so záhradným architektom. 
Samozrejmosťou sa v súčasnosti stávajú privátne sauny, ktorých výhodou je hlavne domáca hygiena, okamžité použitie a zlepšenie zdravotného stavu celej rodiny. Je nevyhnutné vybrať si skúseného dodávateľa sauny, ideálne výrobcu, ktorý zapracuje všetky požiadavky klienta do saunovej kabíny. Ďalším významným aspektom s prihliadnutím na životnosť a funkčnosť je zladenie detailov, prevedenia remeselného spracovania, prípadne svetelného podsvietenia. Je dôležité, aby mal saunujúci celkový príjemný pocit a keďže do sauny vstupuje nahý i dobrý pocit z hygieny. Každú saunu by mal v priamo určených intervaloch navštíviť servisný technik dodávateľa a prostredníctvom obhliadky technológie skontrolovať funkčnosť a vykonať dezinfekciu kabíny či prípadnú revitalizáciu dreva.
 
Pri výbere materiálov pre externé sauny by sme mali brať do úvahy vonkajšie poveternostné podmienky, akými sú dážď, sneh, vietor a slnečné žiarenie. Povrch sáun je možné riešiť dreveným obkladom primerane upraveným voči vonkajším vplyvom. Môžete ho však riešiť i inými spôsobmi, ako sú napríklad rôzne fasády či tehlové obklady, podobne ako pri rodinných domoch. Veľmi často sú používané presklené steny zabezpečujúce výhľad tým správnym smerom. V tomto prípade je pobyt v saune prepojený opticky i s exteriérom záhrady alebo pekným výhľadom na krajinu. Presklenie sa realizuje s izolačným dvojsklom alebo trojsklom určeným špeciálne pre exteriérové sauny.  

Často sa v rámci exteriérového wellnessu implementuje parná sauna, prípadne infrasauna a tým je využitie domáceho wellness rezortu dostupné každému. Keďže sa skoro vždy jedná o inančne náročnejšiu realizáciu, je dobré mať vopred spracovaný projekt a vizualizáciu, kde budú dohodnuté všetky požiadavky technických i dizajnových parametrov.

Pri dosiahnutí dokonalého výsledného efektu je veľký predpoklad, že tomuto zdraviu prospešnému rituálu podľahne celá rodina. Významná myšlienka exteriérového wellnesu na záhrade, terase alebo balkóne je obohatiť jesenno – zimné obdobie o interakciu s prírodou, posilniť imunitu, otužilosť členov rodiny a uvoľniť nahromadený stres prirodzeným spôsobom.

AUTOR: ĽUBOŠ DEÁK
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE