https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ODDYCHUJTE V JAPONSKOM ŠTÝLE

4.1.2019 │ Zrýchlené tempo a hektický spôsob života nás čoraz častejšie nútia vyhľadávať pohodu, harmóniu a uvoľnenie v prostredí domova. Zónu relaxu si dnes ľahko vytvoríme zriadením domáceho wellnessu. Jeho vybavenie však nepodriaďujte módnemu diktátu a moderným technológiám, ale nechajte sa inšpirovať tradičnou kultúrou a rituálmi Ďalekého východu.

Jeden z mála jedinečných prejavov japonskej civilizácie je očista tela v kúpeli. Japonsko sa nachádza v tektonicky najaktívnejších oblastiach sveta, vďaka čomu disponuje veľkým počtom horúcich minerálnych prameňov. Tento fakt zrejme ovplyvnil špeciický prístup Japoncov ku kúpeľom a všeobecne ku kúpaniu, ktoré nespočíva len v hygiene, ale najmä v očiste, regenerácii a uvoľnení tela i duše.

RITUÁL KÚPANIA

Na dosiahnutie dokonalej harmónie a slobody počas kúpeľa v japonskom štýle slúžia špeciálne vane nazývané ofuro. Majú podobu drevenej kade či barelu a sú spravidla hlbšie a kratšie než naše bežné vane. V blízkosti alebo priamo pod ňou sa nachádza špeciálna pec na ohrev vody a udržiavanie stabilnej teploty 40 – 45 °C. Samotná vaňa sa napĺňa bežnou, minerálnou a dokonca aj sírovodíkovou vodou, do ktorej sa pridá morská soľ, bylinky alebo aromatické esencie a takáto zmes sa potom privedie do varu. Po dosiahnutí vrenia sa ochladí studenou vodou na požadovanú teplotu. Slovné spojenie ofuro v sebe zahŕňa hlboký význam – užiť si starostlivosť o vlastné telo.

Jedným z dôvodov, ktorý viedol Japoncov k vytvoreniu takéhoto kúpeľa je ich náboženské presvedčenie, ktoré odmieta používanie mydla, pretože obsahuje častí z porazených zvierat, čo budhizmus výhradne odmieta. Dokonalou náhradou mydla má byť voda zahriata na vysokú teplotu, ktorá telo nadmerným zahriatím dostatočne zbaví nečistoty. Vaňa ofuro však bola okrem primárneho účelu zhotovená aj pre oddych a zbavenie únavy po náročnom dni.

KULT VANE OFURO

Už staroveký obyvatelia Japonska verili v silu štyroch esenciálnych elementov – voda, vzduch, oheň a zem a domnievali sa, že vďaka ním bude človek silný, zdravý a neprekonateľný. Do staroveku siaha aj samotná kultúra kúpania ofuro, ktorá sa opiera práve o túto ilozoiu a dokonale v sebe kombinuje všetky prvky. Voda a vzduch sú prítomné v pare stúpajúcej z kade, príjemne teplo v kúpeli je produktom ohňa a zem predstavuje strom, z ktorého je vaňa vyrobená. Japonci sa predtým než vlezú do vane umyjú v sprchovacom kúte, ktorý býva často vybavený stoličkou, pretože obľubujú sprchovanie v sede. Potom sa po ramená ponoria do kade a zabudnú na starosti vdychovaním vône byliniek. Podľa tradície sa vo vani najskôr okúpe pán domu, deti a napokon žena. Voda v kadi vystačí pre jednorazovú očistu celej rodiny a na druhý deň ju možno zužitkovať na pranie bielizne. Takáto vaňa sa v areáloch hotelov a spa rezortov či rekreačných stredísk väčšinou umiestňuje do exteriéru, odkiaľ majú návštevníci panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Pokiaľ sa nachádza pod holým nebom, nazýva sa rotenburo. V domácom prostredí si ofuro kúpele pokojne zriaďte v zimnej záhrade, na terase alebo priamo v kúpeľni. Japonci milujú kúpanie v horúcej vode, preto i tá najmenšia kúpeľňa musí disponovať takouto vaňou. Jedným z tradičných materiálov, ktorý sa používa pri ich výrobe je exotické drevo cyprus, charakteristické svojou štíhlou siluetou. Tento tradičný materiál býva v priestoroch modernej kúpeľne nahrádzaný umelou živicou a ohrev vody je u nich zabezpečený elektrickým vykurovaním alebo plynom.

KÚPEĽ ZDRAVIA A MLADOSTI

Pokiaľ ste ešte nikdy nevyskúšali kúpeľ v japonskej vani, prvé posedenie v nej nesmie trvať dlho, pretože je potrebné postupne adaptovať telo v horúcej vode. Postačí v nej zotrvať 15 – 20 minút a vdychovať arómu esencií a byliniek. Keď sa telo dostatočne uvoľní v dôsledku pôsobenia vysokej teploty, ochlaďte sa v kadi so studenou vodou alebo sa vyváľajte v snehu. Tento postup opakujte aspoň šesťkrát v priebehu 3 – 5 hodín. Účinky takéhoto kúpeľa na telo sú veľmi podobné saune. Hlavným rozdielom je, že k očiste dochádza prostredníctvom horúcej vody a nie pary. Kúpeľ v takejto vani pomáha prekonávať depresie, nervové poruchy a zbavuje ľudí reumatických bolestí, nachladnutia, chronických respiračných ochorení a problémov s pohybovým aparátom. Lekári odporúčajú pravidelne absolvovať takúto kúru pre účely aktivácie metabolizmu, imunitného a kardiovaskulárneho systému. Taktiež otvára póry a čistí pokožku lepšie než akýkoľvek peeling. Dokáže vás zbaviť toxínov a dokonca aj celulitídy. Neváhajte sa preto vykúpať k zdraviu a mladosti!

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE