https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JESENNÁ ÚDRŽBA TRÁVNIKA - ODPOVEDE NA 6 OTÁZOK, KTORÉ SI KLADIETE AJ VY

16.08.2018 │ Húževnatým spoločníkom, ktorým nám spríjemňuje dni v záhrade a zabezpečuje dokonalé zázemie počas letných radovánok je úhľadný zelený trávnik. Intenzita jeho používania sa s prichádzajúcim jesenným počasím znižuje, a preto je čas dopriať mu regeneráciu a zimný odpočinok. Na chladné mesiace je ho však potrebné dôsledne pripraviť, aby na jar prekypoval vitalitou a mohol vám opäť poskytnúť svoje nenahraditeľné služby.

Základom starostlivosti o trávnik počas sezóny je pravidelná závlaha, kosenie a vyvážená dostatočná výživa. Po tom čo trávnik naplní svoju letnú misiu, na tieto úkony akosi zabúdame. Práve vo fáze vegetačného pokoja je obzvlášť dôležité mu zabezpečiť zvýšenú starostlivosť. Zodpovedali sme pre vás šesť základných otázok, ktoré si pravdepodobne kladiete, ak stojíte pred úlohou jesennej údržby trávnika.

1. JE POTREBNÉ VYKONAŤ VERTIKUTÁCIU?

Aby trávnik prežil dlhú zimu bez ujmy a väčších stresov, najdôležitejším krokom pri zazimovaní je jeho vertikutácia. „Pri pravidelnom kosení sa na zeminu prepadávajú čiastočky nakosenej trávy a vytvárajú nepriepustnú vrstvu, ktorá trávniku zamedzuje prijímať vzduch a svetlo," vysvetľuje Daniela Malovcová zo spoločnosti DS Garden. „Tento úkon je preto potrebné uskutočniť dvakrát do roka. Okrem jari tiež práve na jeseň,” dodáva. Pred vertikutáciou pokoste trávnik ako obvykle a pomocou vertikutátora, ktorý rotačnými železnými nožmi rozomelie a odstráni plsť doprajte trávniku blahodarnú starostlivosť. Kompletne ho prevzdušní, prekyprí sa vrchná vrstva zeminy a narezaním horných korienkov sa navyše posilní koreňová sústava, čo ho aktivuje k rastu nových stebiel. Zároveň sa tak trávnik stáva odolnejší voči poveternostným podmienkam, výkyvom teplôt a tiež rôznym ochoreniam.

2. KOSIŤ TRÁVNIK ROVNAKO AJ NAĎALEJ?

Počas sezóny udržiavame trávnik v kondícii pravidelným kosením, ktoré podporuje okrem iného odnožovanie tráv, a tým aj jeho hustnutie. V jesennom období intenzitu kosenia môžeme znížiť, a to rovnako aj jeho úroveň. Kým v letných mesiacoch z dôvodu prevencie pred spálením sme voči jeho výške benevolentnejší, v tomto období mu doprajte kratší zostrih, maximálne 3 - 4 cm. „Keďže jeseň v záhrade je charakteristická opadanými lístím, pred kosením je dôležité ho vyhrabať a odstrániť z povrchu trávnika. Drobné pozostatky a znečistenie lístím kosačka s dobrým výkonom však bez problémov odstráni, ” dodáva Malovcová.

3. JE HNOJENIE NEVYHNUTNÉ?

Myslíte, že hnojenie pred zimou je zbytočné? Časté kosenie trávnika počas letného obdobia odčerpalo z pôdy značné množstvo živín, preto je potrebné dopriať mu na jeseň dostatočnú dávku hnojiva, obzvlášť po vykonaní vertikutácie alebo prevzdušnenia. „Pre zabezpečenie optimálneho zásobenia živín hnojíme trávnik jesenným hnojivom s vyšším obsahom draslíka, ktorý má najväčší vplyv na jeho odolnosť voči plesňovým chorobám a zimným mrazom," radí Daniela Malovcová. Jesenné hnojivá sú väčšinou dlhodobého charakteru, pretože uvoľňujú živiny kontinuálne počas niekoľkých mesiacov, vďaka čomu sa trávnik na jar veľmi rýchlo obnoví, a vy sa môžete tešiť z jeho krásneho vzhľadu. Aby ste predišli opticky nesúrodému trávnemu porastu, hnojivo aplikujte pomocou posýpacieho vozíka a nie ručným rozmetaním.

4. POČKAŤ S ODSTRÁNENÍM BURINY DO JARI?

Ak ste počas sezóny podcenili rozmnožovanie buriny, je najvyšší čas začať s odburiňovaním. Odstránenie buriny v jesennom období uľahčí trávniku bezproblémový nástup do novej sezóny a vy sa z úhľadného trávnatého koberca budete môcť tešiť oveľa skôr. „S burinami sa odporúča bojovať pomocou selektívnych herbicídov,” radí Malovcová. Na dosiahnutie maximálneho efektu vynechajte jedno kosenie, aby burina dostatočne odrástla a mala vyvinuté listy, pretože práve prostredníctvom nich sa roztok dostáva až ku koreňovému systému, kde naplno účinkuje a zabraňuje jej ďalšiemu šíreniu. Samotný postrek vykonávame v bezveternom počasí, aby neboli zasiahnuté okolité rastliny. Pred ukončením vegetačného obdobia v závislosti od počasia, najlepšie koncom októbra alebo začiatkom novembra, vykonajte ešte posledné kosenie na čo najnižšej úrovni. Zazimovanie trávnika s miernym vzrastom je zásadné najmä z hľadiska jeho zaťaženia vrstvou snehu, ktorá na trávniku bude zotrvávať a zbytočne by dlhé steblá, jednak tlakom, ale i nedostatkom vzduchu poškodila.

5. MOŽNO EŠTE DOSIEVAŤ?

Aktívne využívanie trávnika počas letného obdobia pravdepodobne na ňom zanechalo známky poškodenia. Kým je v prvých jesenných dňoch pôda ešte teplá, možno miesta s narušeným porastom jednoducho opraviť dosiatím trávneho semena. Jesenné zrážky dokonca urýchlia jeho vzchádzanie do zeminy. Dané plochy dôkladne prekyprite, prevzdušnite a rozhoďte semeno. Na záver posypte hnojivom, utlačte doskou a zavlažte.

6. ČO S TRÁVNIKOM V ZIME?

Po správne prevedenom zazimovaní si trávnik počas zimy nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pokiaľ ste mu odstránili sadnuté listy, prevzdušnili a pohnojili pôdu, na jar sa vám odvďačí celistvým a úhľadným vzhľadom. V zime sa vyhýbame jeho zaťaženiu pri premokrení a tiež ukladaniu veľkého množstva odhrnutého snehu.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE