https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JESEŇ V ZÁHRADE

08.09.2018 │ Dni sa pomaly, ale isto skracujú, vonkajšia teplota nenápadne klesá, leto končí a čo chvíľa je tu jeseň v celej svojej kráse. Prichádza ročné obdobie plné farieb, ale tiež príprav na blížiacu sa zimu. Na čo všetko by sme mali myslieť pri starostlivosti o našu záhradu nám porozprával fundovaný odborník – záhradný architekt Ing. Ferdinand Leffler.

Aké kroky by sme mali dodržať pri príprave záhrady na jeseň?

Jesenné obdobie je pre rastliny časom vyzrievania, ale i odumierania. V oboch prípadoch ide vlastne o prípravu na ich úspešné prezimovanie. Napomôcť tomu môžete i vy vhodnými zásahmi a opatreniami. Týka sa to predovšetkým trávnika a chúlostivých rastlín. Tiež treba myslieť na zazimovanie techniky a technológií, aby ste predišli mrazovým škodám.

Aké náradie by nám k jej údržbe počas chladnejších mesiacov nemalo chýbať?

V prípade trávnika sú symbolom jesennej údržby hrable na vyhrabávanie opadaného lístia z trávnika a fúrik. Pri výsadbe jarných cibuľovín, na čo je čas od septembra, poslúži sadzač cibuľovín, prípadne malá záhradná lopatka. Miesto, kde ich v záhone vysádzate, môžete predtým pokypriť malou motyčkou. Keď skončíte s prácami, nechajte náradie niekde pod strechou vyschnúť, očistite ho a odložte do garáže alebo záhradného domčeka. Zo strojových pomocníkov ešte počítajte s kosačkou a určite nevyužitý neostane i vertikutátor. Po sezóne očistite nože kosačky a nechajte ich nabrúsiť v odbornom servise. V prípade benzínovej kosačky sa zvyčajne neodporúča nechávať počas zimy v nádrži zmes benzínu s olejom. 

Je dôležité sa zamerať na ošetrenie rastlín a ich prípadné zazimovanie?

Kým v minulosti bolo trendom záhony na jeseň čo najviac vyčistiť od odumretých častí rastlín, dnes sa listy a stonky trvaliek, s výnimkou zahnívajúcich kusov či extrémne semeniacich druhov ponechávajú na mieste a odstraňujú sa až na jar. Má to praktický aj estetický význam. Jednak chránia pôdu a pôdny život pred mrazmi a zároveň bude záhon zaujímavý aj počas zimy. Inú kapitolu predstavujú chúlostivé rastliny, ktoré je nutné, a to najmä v studených oblastiach a mrazových kotlinách, poprikrývať, ideálne čečinou, no i lístím a suchými odumretými zvyškami rastlín. To ich ochráni pred vymrznutím. K takýmto rastlinám patria napríklad čajové ruže a pivonky. Stĺpovité ihličnany sú počas zimy náchylné na poškodenie pri silnom snežení. Ak sa sneh dostane dovnútra koruny, rozláme ju. Problém so snehom mávajú i vysoké trsnaté trávy, ktorým vadí sneh vo vnútri trsu. V oboch prípadoch tomu predídete zviazaním jednotlivých rastlín pomocou silného špagátu do „stĺpov“.

Mali by sme venovať viac pozornosti aj nášmu trávniku?

Jesennou témou je i posledné kosenie. Kosí sa na výšku ako inokedy, čiže na 3–4 cm, otázka je skôr zameraná na správny termín. Aby ste ho odhadli, sledujte vonkajšie teploty. Koste dovtedy, kým teplota neklesne trvalo pod päť stupňov Celsia, vtedy tráva prestáva rásť. Začiatok jesene je vhodný čas na vertikutáciu, čiže prerezanie trávnika. Touto operáciou ho prevzdušníte a odstránite i množstvo burín, ktoré v ňom počas sezóny vyklíčili. Prerezáva sa plytkým rezom v dvoch na seba kolmých smeroch. Aj v tomto prípade je dôležitý termín, tráva sa totiž musí do mrazov spamätať, aby dobre prezimovala. V zdraví prežiť zimu pomôže trávniku jesenné hnojenie. Vyberte druh hnojiva s vyšším podielom draslíka, ktorý zabezpečí pevné a silné steblá. Ak nechcete na jar čeliť trávniku s fľakmi odumretej trávy, nepodceňujte ani hrabanie popadaného lístia. To má totiž tendenciu trávu pritlačiť a „udusiť“. Tráva pod lístím do jari vyhnije. Pozornosť venujte i závlahovému systému. Keďže voda pri premene na ľad zväčšuje svoj objem, dokáže vážne poškodiť potrubia aj trysky. Skôr než začne mrznúť, vodu zo systému vyfúknite pomocou kompresora a dôkladne vyčistite i filter.

Aké tipy a triky môžeme využiť pri starostlivosť o záhradu po letnej sezóne? 

Koncom letnej sezóny už odkvitajú letničky a je čas na zakúpenie a výsadbu jesenných rastlín. Tým dosiahnete v záhonoch príjemnú zmenu. Odumierajúce letničky preto odstráňte, pripravte kompost a nahraďte ich okrasnými kapustami, strieborným krásnohlávkom a vresmi, ktoré v záhone ponechajte až do jari. Zaujímavou rastlinou kvitnúcou aj počas zimy je trvalka čemerica. Ak ju ešte nemáte, vysaďte ju v jesenných mesiacoch. Koncom zimy a na jar vás prekvapí kvetmi. Počas septembra a októbra doplňte záhony o cibuľoviny. Cibule vysádzajte zhruba do raz takej hĺbky ako je ich priemer. Vysádzať sa dajú aj dvojročky, čiže sirôtky a nezábudky, ktoré zabezpečia jarné kvitnutie. Do začiatku zimy zakorenia, pod konármi s čečinou prezimujú a skoro na jar sa rozrastú a rozkvitnú. Kým ste na trvalkách počas leta odstraňovali odkvitnuté súkvetia, aby ste podporili druhé kvitnutie, na jeseň sa s týmto rezom neponáhľajte. Stvoly so súkvetiami, ktoré pôsobia zaujímavo, ponechajte. Vyhnete sa tak prázdnym fádnym záhonom počas zimy.

Vyžaduje si špeciálnu prípravu na zimu aj kúpacie či okrasné jazierko? 

Príprava okrasného a kúpacieho jazierka na zimu závisí od technológie, ktorú používate. Mrznúca voda zväčšuje svoj objem, v každom prípade sa preto zamerajte na všetky časti systému, ktoré by ľad mohol roztrhnúť či inak poškodiť. Ide najmä o potrubia, ventily, čerpadlá a filtráciu. Pri gravitačnej cirkulácii a cirkulácii umiestnenej v nezamŕzajúcej šachte môžete nechať cirkuláciu zapnutú. Zabránite zamŕzaniu vodnej hladiny a zároveň tým podporíte výmenu plynov medzi vodou a vzduchom, čo obzvlášť potrebujú vodné rastliny a mikroorganizmy. Čerpadlo však na zimu vymeňte za model s výkonom o polovicu menším. Ak je technologická časť umiestnená na mieste vystavené mrazu, vodu zo systému vyfúknite pomocou kompresoru. Filtráciu a čerpadlo odpojte a vyčistite. Čerpadlo, ale i UV lampu, ak je jeho súčasťou, odložte na suché miesto, kde neprenikne zima a mráz.

Ako ošetriť a uskladniť záhradný nábytok?

Riaďte sa radami výrobcu. Ak máte záhradný nábytok vyrobený z mrazuvzdorného materiálu, ktorý je vhodný na celoročné používanie, môžete ho ponechať na stanovišti, prípadne presunúť pod strechu altánku či pergoly. Drevený nábytok však dostáva vonku počas zimy poriadne zabrať. Začiatkom jesene ho očistite, ošetrite olejom alebo farbou na to určenou a skontrolujte aj kovové spoje a súčasti. Ak nie sú vyrobené z antikorózneho materiálu, ošetrite ich. Čistý ho uschovajte v nevykurovaných suchých miestnostiach, v sklade, garáži či záhradnom domčeku. Výhodu predstavujú stohovateľné alebo skladacie kusy, keďže pri skladovaní zaberú menej miesta. Ak je váš záhradný nábytok vyhotovený z plastu, ten odolá UV žiareniu i mrazu. Odporúča sa ho presunúť pod strechu, napríklad pergoly alebo altánku. Lacný plastový nábytok nie je mrazuvzdorný, naopak, pôsobením mrazu sa stáva krehkým a znižuje sa jeho životnosť. V rámci prevencie ho dôkladne očistite, vysušte a uskladnite v miestnosti, kde nemrzne. Pozor i na obľúbené kryty nábytku, ako ochrana nie sú vhodné pre každý materiál. Pod plastovými krytmi sa udržuje vyššia vzdušná vlhkosť, čo vplýva nepriaznivo na drevo.

AUTOR: TM
FOTO: Flera, Archív redakcie