https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JARNÁ IDYLKA V ZÁHRADE: STAROSTLIVOSŤ O TRÁVNIK

Starostlivo upravený trávnik

Azda nič nedokáže v našej záhrade navodiť pocit spojitosti s prírodou tak, ako starostlivo upravený trávnik, ktorý je nielen pýchou domova a záhrady, ale aj balzamom pre telo a dušu. Možno po ňom kráčať bosými nohami, ležať v jeho šteklivých steblách alebo sa len kochať jeho krásnou zeleňou a vôňou. Jar už naplno zavítala do našich končín, čo je ideálny čas na vytvorenie romantickej trávnikovej idylky. Prinášame vám niekoľko rád, ako nechať vašu záhradu zazelenať úhľadným trávnikom.

Súvislú zeleň možno v záhrade založiť dvomi spôsobmi, a to výsevom alebo položením hotového trávneho koberca. Existujú dva druhy trávnikov – okrasné a úžitkové, preto pred samotným výberom si je dôležité ujasniť, akú funkciu bude trávnik plniť a na akom mieste bude rásť. Zatiaľ čo okrasné trávniky sú predovšetkým estetickým prvkom exteriéru domu a celkovo základom jeho záhradnej architektúry, úžitkový trávnik vám poskytuje voľnosť v jeho plnohodnotnom využívaní pri športe a zábave.

Výber osiva

Práve od primárneho účelu závisí výber osiva, ktoré určuje vlastnosti a charakter budúceho trávnika. Pozornosť treba venovať percentuálnemu zastúpeniu jednotlivých trávnych druhov v zmesi, ktorá môže pozostávať z viacerých kultivarov. V oboch prípadoch sú však jej základom stredné a vysoké druhy trávy, ktoré rastú v celistvých porastoch bez toho, aby vytvárali výrazné trsy. Najčastejšie sa v trávnych osivách nachádza psinček (Agrostis tenius), kostrava (Festuca rubra), lipnica (Poa pratrensis) a mätonoh (Lolium perenne). Úžitkové trávniky zvyčajne kombinujú viacero druhov travín, ktoré sa vzájomne dopĺňajú svojimi vlastnosťami. Kým jedna zložka zabezpečuje rýchle vypĺňanie priestoru zeleňou, tá druhá pomáha odolávať záťaži. V súčasnosti si môžete zakúpiť osivo presne podľa charakteristík vášho pozemku. Jeho správne množstvo prirodzene vyplýva z celkovej rozlohy vysievanej plochy. Vo všeobecnosti však platí, že na meter štvorcový je potrebné minúť 20 až 40 gramov osiva, v závislosti od zmesi a požadovanej hustoty trávnika. Ak sa neviete dočkať hustého porastu, odporúča sa vykonať ešte sekundárny výsev, vďaka ktorému dosiahnete vytúžený trávnik v podstatne kratšom čase. 

Krásny trávnik je vizitkou každej záhrady

Príprava pôdy

Kľúčom ku zdravému krásnemu trávniku je nielen výber vhodného osiva, ale predovšetkým dôkladná príprava pôdy. Aby bola dostatočne vzdušná, povrch budúceho trávnika je dôležité pred výsevom skultivovať a zbaviť všetkých nerovností, kamienkov, koreňov burín, krov či stromov a akýchkoľvek nežiaducich predmetov v podobe stavebného materiálu. Po takomto ošetrení sa plocha do hĺbky 100 – 150 mm poriadne prekyprí a zapraví sa do nej hnojivo s obsahom draslíka a fosforu. V prípade, že je pôda príliš ílovitá a ťažká, odľahčite ju pridaním stredne jemného piesku. Trávnatým porastom však nevyhovuje ani príliš piesčitá pôda. Vtedy by ste mali siahnuť po organickom humuse bohatom na potrebné živiny.

Výsev

Pre samotný výsev trávnika je ideálnym obdobím jar, kedy pôda ešte nie je príliš horúca, no dostatočne pripravená na prijatie nových rastlín. S prihliadnutím na pôdne a klimatické podmienky však vysievanie možno uskutočniť až do konca októbra. Osivo sa vysieva mechanicky pomocou strojčeka alebo ručne, a to v dvoch fázach, preto je potrebné zmes pred začiatkom premiešať a rozdeliť na dva rovnaké diely. Prvý sa vysieva pozdĺžne a druhý kolmo naň, čím sa docieli rovnomerný výsev. Osivo sa následne musí hrabľami zapraviť do zeme do hĺbky 2 – 3 cm a pôdu utužiť záhradným valcom alebo drevenými doskami. Ak sa pri ručnom vysievaní obávate vzniku lysín, použite osvedčený trik a zmiešajte osivo s pieskom alebo pilinami v takom pomere, aby celá zmes zodpovedala odporúčanému množstvu na meter štvorcový. Potom vystriehnite moment bez vetra a sejte z čo najnižšej výšky. Už po 10 dňoch by sa mal povrch zazelenať. Počas tohto štádia doprajte trávniku dostatok vody, aby ste predišli vyschnutiu semien. Keď steblá trávy dosiahnu výšku 10 cm, je veľká pravdepodobnosť, že sa čoskoro budete tešiť z krásneho trávnika, pretože v tejto fáze má už dostatočne vyvinutý koreňový systém a začínajú sa tvoriť odnože, ktoré predstavujú základ budúceho trávneho koberca.

Vďaka starostlivosti môže trávnik vyzerať dokonalo

Trávnaté koberce    

Šikovný a rýchly spôsob, ktorý vám zabezpečí radosť zo zeleného trávnika v horizonte 1 -2 dní predstavuje tzv. mačinovanie – pokladanie hotových trávnych kobercov. Plocha pre rolované trávniky sa pripravuje rovnakým spôsobom ako pred štandardným výsevom trávnika. Dôležité je, aby bola pôda uľahnutá a povrch patrične vyrovnaný. Pokládka trávnych kobercov sa vykonáva čo najskôr, najlepšie do 12 – 24 hodín od zakúpenia, pretože by mohlo dôjsť k jeho zapareniu alebo vysušeniu. Jednotlivé kotúče potom ukladáme čo najtesnejšie vedľa seba s dôrazom na kopírovanie nejakej rovnej línie, napríklad terasy. Rolované trávniky majú jedinečné použitie aj na svahovitých pozemkoch, kde sa kotúče fixujú proti posuvu tenkými drevenými kolíkmi. V prípade vzniku medzier medzi jednotlivými pásmi ich vyplníme trávnikovým substrátom. Trávnik bez problémov upravujeme do oblúkov, resp. iných požadovaných tvarov pomocou noža alebo ostrého rýľa. Po ukončení pokladania plochu povalcujeme valcom naplneným vodou a výdatne ju zavlažíme. Prvé kosenie vykonávame po 5 – 7 dňoch od pokládky s dostatočnou výškou kosenia, aby nedošlo k tzv. skalpovaniu. Trávnik v čase prekoreňovania je veľmi citlivý na nedostatok vody a tiež na silnú záťaž, preto v tomto štádiu zbytočne po ňom nechoďte a zabezpečte mu pravidelnú vlahu.

RADA ODBORNÍKA

Jan Elšík, Mountfield

Výber trávneho osiva a hnojiva je veľmi dôležitý. Musíte zvážiť, do akej miery je trávnik zaťažovaný a či má dostatočný prísun slnečného svetla, alebo je z veľkej časti dňa v tieni. Na základe toho potom voľte osivo. Na trhu je dnes veľké množstvo špeciálnych trávnych zmesí, ktoré uspokoja i vaše špecifické potreby. Pokiaľ potrebujete trávnik iba na niektorých miestach dosiať, najlepším riešením sú trávne zmesi s označením „dosev” alebo „obnova”.

Rozhodne nepodceňujete výber trávneho hnojiva. Ideálnym tipom sú hnojiva Agro CS. Vyzdvihol by som organo-minerálne hnojivo, ktorého súčasťou je zvierací hnoj a nezanedbateľná organická zložka, ktorá u množstva hnojív na trhu chýba. Vďaka nej vydrží v pôde oveľa dlhšie než bežné hnojivá. Jeho veľkou prednosťou je i fakt, že je šetrné k vašim domácim miláčikom. Pokiaľ by ho náhodou zjedli, nič sa im nestane.

Ďalším nemenej podstatným faktorom je závlaha zasiateho a pohnojeného trávniku. Všeobecne platí, že by na jar, kedy výrazne stúpajú teploty, mala byť pôda neustále vlhká, a preto sa tomu odporúča prispôsobiť početnosť zavlažovania.

 

AUTOR: PG
FOTO: Mountfield, archív redakcie