https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Briddle Road Residence
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Briddle Road Residence

18. 9. 2014  /  Autor: ZB  /  Foto: ASLA

Dokonalý súlad divej vegetálnej dravosti a ľudskou rukou vybudovaného obydlia – to je opis záhradného dizajnu, ktorý vám predstavujeme v tejto reportáži. Prírodná scenéria špeciálneho kúska zeme na úpätí hory Table Mountain v Kapskom meste (Južná Afrika) plne integruje stavbu domu s robustným a rozmanitým prostredím.

Fynbos – bióm špecifický pre túto pobrežnú oblasť južnej afriky je tu plne zastúpený v podobe rozmanitej vegetácie. Prítomnosť rôznych endemických druhov vykresľuje znateľnú regionálnu biodiverzitu. Prírodný bazén a dynamické exteriérové priestory pridávajú hodnotu celkovému vizuálnemu zážitku z tohto kúska krajiny.

Záhrada je súzvukom prvotriedneho dizajnu, inovatívnych systémov a ekologickej prosperity. Projekt je dielom štúdia Rees Roberts & Partners, New York City, USA a v roku 2010 vyhral cenu American Society of Landscape Architects (ASLA). Z troch strán obklopená chránenými krajinnými oblasťami, táto plocha rozprestierajúca sa na 1750 metroch štvorcových ponúka výhľad do mesta a na prístav poniže.

Pozemok sa tiahne pozdĺž husto vegetáciou obdarenej rokliny, v ktorej prameň tečie z hory nad mestom až k mestským bránam. Stret mesta a prírody ponúka nečakané možnosti na realizáciu odvážnych dizajnérskych predstáv o spojení dvoch protipólov. Záhrada víta slepými dverami ihneď pri príchode z vrchnej cesty. Skryté nádvorie zabezpečuje úplné súkromie stranou od ulice a susedstva.

Okrem toho slúži ako fyzická ochrana proti silným južným vetrom. Toto pokojné miesto je naplnené vôňou aromatických kríkov, zvukom vody a je zatienené skulpturálne pôsobiacim majestátnym gaštanom. Čisté línie a jednoduché lesklé plochy predného nádvoria tvoria silný doplňujúci kontrast s okolitou zeleňou. Vstup na pozemok je vďaka tomu relaxačným zážitkom, ktorý prináša nečakaný pokoj vzhľadom na okolitú drsnú prírodu. Vizuálnym centrom záhrady je prírodný bazén obklopený terasovým obkladom z lokálneho dreva balau. Tento ekologicky vyvážený, samočistiaci bazén kombinuje prirodzené čistiace vlastnosti rastlín s pieskovo-štrkovou filtráciou a týmto spôsobom minimalizuje potrebu využívania čistiacich chemikálií. Symbiotické prostredie bazéna, biologických filtrov a regeneračné zóny sú nielen šetrné k životnému prostrediu, ale aj príjemné, zaplávať si v ňom je podobný pocit ako plávanie v krištáľovo čistom horskom jazere.

„Úžasný projekt s veľmi duchaplným kontextuálnym odkazom! Miesto je prekrásne, dizajnér ho majstrovsky prepojil s moderným miešaním všetkých súčastí. Výhľady sú neuveriteľné. Jeden lepší než druhý. Je to záhrada snov, nádherná. Nenachádzame tu žiadne lacné triky a všetko vyzerá veľmi inovatívne. Terasa vyzerá akoby sa vznášala, strom je perfektne umiestnený. Výsledok je uchvacujúci.“ - Profesionálna porota ASLA

Endemické druhy vzájomne vytvárajú fascinujúcu scenériu juhoafrickej flóry, ktorá exemplárne vykresľuje rozmanitosť a jedinečnosť špecifického biomu. Ústredný prvok záhrady je bazén, ktorý v kooperácii s porastom dosahuje vysokú úroveň ekologickosti prostredníctvom prírodného samočistiaceho systému.

Zdroj: časopis Trendy Bývanie Máj 2014