https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYTVORTE TEPELNÝ KOMFORT DREVOSTAVBY SPRÁVNYM VÝBEROM OKIEN

 K celkovému vzhľadu a plnohodnotnému naplneniu technických a ekologických parametrov drevostavieb výrazne prispieva aj správny výber okenných profilov. Pre zachovanie prírodného charakteru drevostavieb si zákazníci väčšinou vyberajú drevené okná i kvôli nezameniteľným a originálnym vlastnostiam dreva. Takéto okná okrem estetickej funkcie majú aj jedinečnú schopnosť prispievať k zdravej mikroklíme interiéru, čo vám zaručene spríjemní pobyt v domácnosti.

Pri vybavovaní stavby oknami máte k dispozícii naozaj širokú škálu rôznych typov a druhov, no v prípade pravých drevodomov sa odporúča siahnuť najmä po drevených alebo drevohliníkových profiloch, ktoré sa vyznačujú lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami a nižšou náročnosťou na údržbu. Pri drevohliníkových oknách poskytuje hliníkový profil na vonkajšej strane dokonalú ochranu drevenej konštrukcii okna, vďaka čomu vzniká dokonalá synergia, ktorá v sebe spája tepelnoizolačné vlastnosti a pôvab dreva s odolnosťou hliníka. Hliníkový profil zabezpečuje vynikajúcu odolnosť okna proti poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu a vytvára minimálnu požiadavku na ošetrovanie a údržbu. Drevo zas plní nosnú funkciu okna, poskytuje dostatočné tepelno-technické parametre a esteticky dotvára interiér.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA – ZÁRUKA KVALITY 

Drevo je prírodný materiál, ktorým sa ľudia radi obklopujú. Je charakteristické svojou prirodzenou kresbou, priaznivými fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami a širokou škálou farieb. Jeho prirodzená štruktúra krásne vynikne vďaka povrchovej obojstrannej úprave pomocou špeciálnych náterov, ktoré im poskytujú dokonalú ochranu a starostlivosť. V prípade drevohliníkových profilov sa aplikujú iba na vnútornú stranu smerujúcu do interiéru, pretože ochranu proti poveternostným vplyvom zabezpečuje hliníkový profil aplikovaný zvonku. Vďaka tomu možno na vnútornej strane použiť len minimálnu vrstvu náteru, čím vznikne ochranný povlak, ktorý umožňuje drevu dýchať. Na výrobu drevených alebo drevohliníkových okien sa najčastejšie používa drevo zo smreku, borovice alebo smrekovca. Tieto dreviny sú výnimočné svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Pri výbere treba však dbať na to, aby výrobca používal drevo z lesov obhospodarovaných udržateľným spôsobom. To môže zdokladovať napríklad certifikátom PEFC.

 NEPODCEŇUJTE VÝBER SKLA 

Dôležitú úlohu pri vytváraní dostatočnej izolácie okrem kvalitného profilu zohráva aj sklená výplň rámov, ktorá je zložená z dvoch alebo troch tabúľ skiel. Vhodný výber skladby okna dokáže meniť vplyv slnečného žiarenia a teda aj solárny zisk domácnosti použitý na vyhrievanie miestnosti. Pre celkové vlastnosti okna je tiež veľmi dôležitý dištančný rámik, ktorý vymedzuje vzdialenosť medzi tabuľami. V súčasnosti sú trojsklené okná štandardom, no naďalej sa predávajú aj dvojsklené. Do drevostavieb sa však neodporúča zvoliť takúto výplň najmä kvôli nedostatočným tepelnoizolačným vlastnostiam. Podľa technickej náročnosti dnes možno vyrobiť tvrdené sklá alebo sklá s pasívnymi solárnymi ziskami, ktoré sa označujú písmenom „g“. Práve tvrdené trojsklo nájde uplatnenie najmä v domácnostiach s vykurovaním pomocou krbu alebo iného tepelného telesa v blízkosti okien, veľkých presklených plôch či posuvných dverí.

NEBOJTE SA VEĽKOFORMÁTOVÝCH OKIEN

Aktuálnym trendom v domácnostiach sú veľké zasklené plochy, ktoré vytvárajú elegantný prechod medzi interiérom a exteriérom a zároveň zabezpečujú dostatok svetla a čerstvého vzduchu. Keďže sklo nedokáže plnohodnotne nahradiť dokonale zaizolovanú stenu drevostavby, pri realizácii treba dbať na technologicky správne napojenie jednotlivých konštrukcií, aby nedochádzalo k vzniku tepelných mostov. Precízna montáž a samotná kvalita okenných profilov však dokáže dostatočne predísť zbytočným únikom tepla. Bola by škoda nevybaviť dom veľkoformátovými oknami, pretože významne ovplyvňujú zdravie a pohodu obyvateľov domu. V zimných mesiacoch napomáhajú presklené plochy dokonca maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny efekt na účty za vykurovanie domácnosti. 

ŽALÚZIE RADŠEJ NIE 

Do drevostavieb sa žalúzie montujú len výnimočne. Pre zachovanie jej charakteru sa používajú najmä drevené okenice. Aj pri drevostavbách však platí, že na tienenie treba myslieť už pri projektovaní stavby, aby nedochádzalo k prehrievaniu interiéru. V prípade takejto stavby je vždy lepšie, keď sa tieniace prvky nachádzajú z vonkajšej strany okien, aby zabránili prieniku slnečných lúčov do interiéru.

SMART OTVÁRANIE

Už aj otváranie okien môžete ovládať prostredníctvom svojho smartphonu. Okrem manuálnej manipulácie je ich otváranie zabezpečené elektromotorom plne zabudovaným v okennom profile, vďaka čomu nie je viditeľný a nenarúša pohľad z okna. Regulovať ho možno diaľkovým ovládačom či pomocou špeciálnej aplikácie. Takéto výhody sa vyplatia najmä u ťažšie prístupných a vyššie položených okien, ktorými drevostavby často disponujú. Pri klasických oknách sú na výber tiež rôzne doplnkové vlastnosti ako mikrovetranie alebo vedľajší bezpečnostný prvok na kľučke.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie