https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYTRHNITE FASÁDU Z OMIETKOVEJ RUTINY

│ Moderná architektúra a trendy v stavebníctve provokujú a čoraz viac navádzajú ku kreatívnemu stvárneniu fasád. Dosiahnuť originálny vzhľad pritom nemusíte zásadne prostredníctvom ultramoderných technológií. Ak patríte medzi omietkových puritánov, pokojne ostaňte verní tomuto systému. Stačí, ak exponovanejšie miesta, štítové steny alebo vystupujúce prvky fasády obložíte sekundujúcim materiálom. Fasáde zabezpečíte dlhšiu životnosť, zvýraznite charakter domu, opticky vylepšíte jeho proporcie a zakryjete nedokonalosti.

RADÍ ODBORNÍK ING. ARCH. MILOSLAV ŠIMÁNEK
„Fasáda nielenže chráni stavbu pred poveternostnými vplyvmi, ale správnou kombináciou farieb a materiálov dokáže architekt na dome zvýrazniť dôležité prvky a naopak, skryť nedostatky či zložité miesta. Zle navrhnutý projekt však nedokážu zachrániť. Fasáda má celkový dojem len zdokonaliť. Ak plánujete pri realizácii fasády kombinovať viaceré materiály, je potrebné dôkladne zvážiť výber materiálov a precízne previesť aplikáciu. Konečný výsledok môže byť naozaj pôsobivý, vyhnite sa však nevkusu a vzájomnému nesúladu. Fasáda musí byť predovšetkým v rovnováhe s estetikou a funkčnosťou. Pozornosť preto venujte premyslenej kompozícii a optimálnej rôznorodosti. Kombinovať môžete takmer všetko, dbajte však na dokonalú súhru farieb a vhodné rozmiestnenie jednotlivých fasádnych systémov. Rozhodujúce je tiež, na aké nosné časti budete fasádu kotviť. Či plánujete objekt zatepľovať kontaktným systémom alebo premýšľate nad aplikáciou predsadených prevetrávaných fasád. Pri multimateriálovej realizácii fasády je obzvlášť dôležité správne prevedenie detailov a spojovacích a zakončovacích prvkov vzhľadom na riziko zatekania a z toho vyplývajúcej pravdepodobnosti vzniku rôznych poškodení. Ideálnym riešením takejto fasády je kombinácia materiálov so vzájomnou tvarovou a farebnou stálosťou a dlhoročnou trvácnosťou. Nenáročná údržba by taktiež mala patriť medzi hlavné atribúty takejto fasády.”

POTENCIÁL UKRYTÝ V DREVE

Vďaka jedinečnej prírodnej štruktúre a výborným tepelnotechnickým vlastnostiam architekti radi kombinujú omietku s drevom. Spoločne tvoria pôsobivú súhru, pomocou ktorej možno na fasáde pracovať so zaujímavými efektmi. Vodorovnou inštaláciou dreva dosiahnete optické rozšírenie fasády a naopak, zvislou montážou vyzdvihnete vertikálne línie stavby. Odvážnou voľbou je jeho diagonálna aplikácia. Vtedy si to žiada premyslený a dôsledný návrh. Ak sa rozhodnete pre drevený obklad, je tiež potrebné brať na vedomie, že pod vplyvom počasia drevo podlieha viditeľným zmenám. Vyžaduje si preto pravidelnú údržbu pomocou rôznych náterov. Exteriérovým podmienkam najlepšie odolávajú exotické dreviny, no spomedzi domácich drevín sa osvedčil smrekovec alebo tepelne upravované drevo. Z každej svetovej strany je drevený fasádny obklad rôzne ovplyvňovaný počasím. Slnečnému žiareniu je najviac vystavovaná južná a západná strana, preto pokiaľ neplánujete aplikovať obklad po celom obvode stavby, drevo osádzajte na sever a juh. Vyhnete sa tak náročnej povrchovej starostlivosti. Keďže ide o odvetrávaný systém fasády, kotví sa na vopred pripravenú konštrukciu.

S TEHLOU A MODERNE 

Hoci navodzuje rustikálny vzhľad a hodí sa skôr na vidiecky klasický dom, obklad z tehlových pásikov dokáže aj v prípade strohých tvarov a línií navodiť skutočne moderný dojem. Architekti oceňujú nielen jej vzhľad, ale najmä dlhú životnosť, bezúdržbovosť a vynikajúcu samočistiacu funkciu. Môže byť súčasťou obvodovej steny s prevetranou vzduchovou medzerou ako samostatná murovaná konštrukcia, no jednoduchšie a lacnejšie je lepenie obkladu pomocou špeciálnych lepidiel. Takéto riešenie však nedosahuje takú trvanlivosť ako predsadená stena. Kombinovať materiály na fasáde nemusíte výhradne ich aplikovaním na stenu. Drevo, kameň alebo tehlu aplikujte okolo okna, strechy alebo sokla. Fasádny systém možno dokonca použiť aj na iné stavebné časti. Rovnaký materiál tak môže plynulo prechádzať až k oploteniu alebo prekryť časť balkóna či okna, a tým vytvoriť zaujímavé tienenie. Nebojte sa úplne prekryť plochu garážovej brány alebo átria domu. Tým docielite vzájomnú vizuálnu súhru nehnuteľnosti so všetkými jej časťami.

KEĎ SA S OMIETKOU STRETNE KAMEŇ 

Keď sa s omietkou stretne kameň, výsledok bude rovnako očarujúci. Umocní prírodný ráz domu a stavbe zabezpečí ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Nové technológie dnes umožňujú aplikáciu aj na väčších plochách ako sú len sokle. V takom prípade si obloženie vyžaduje murárske zručnosti a rešpektovanie statiky domu. Keďže hmotnosť prírodného kameňa môže byť pri hrúbke cca 6 cm až 60 kg na m2, aby sa predišlo popraskaniu fasády alebo odtrhnutiu kotiev, vyžaduje si to inštaláciu doplnkového kotvenia dimenzovaného na unesenie veľkého zaťaženia. Ak uvažujete nad kamenivom väčšej hrúbky, ako je typická predsadená prevetrávaná fasáda, nutným riešením je rozšírenie základov, na ktoré sa kamenivo priamo uloží, vďaka čomu sa odľahčia steny domu. Z kameňa sa najčastejšie používa andezit, pieskovec, travertín a žula, objavuje sa aj bridlica, čadič a vápenec. Atraktívny výsledok možno dosiahnuť, keď sú kamenné plochy členité a uložené v tvare štiepaného lomového kameňa.

INŠPIRÁCIA Z PRIEMYSLU

Kým dodnes boli niektoré fasády záležitosťou priemyselných budov, čoraz viac mnohé nachádzajú uplatnenie aj v prípade súkromných novostavieb. Vďaka pokročilej výrobnej technológii je to dnes obzvlášť jednoduché. V kombinácii s omietkou pristanú rodinným domom veľkoformátové obklady z vláknocementu, upravených HPL dosiek či fotovoltických panelov. Najmä z hľadiska solárnych ziskov sa veľkej obľube teší ťahokov, plast či sieťovina perforovaná do rôznych zaujímavých tvarov a vzorov. Architektúra komerčných a priemyselných budov priniesla do rezidenčného bývania aj predsadené presklené fasády a uplatnenie skla v podobe bezrámových systémov okien. V rámci ultranízkoenergetického stavebníctva to znamená veľký pokrok pri získavaní a šetrení energie.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE