https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VŠETKO, ČO STE KEDY CHCELI VEDIEŤ O KLIMATIZÁCII!

25.07.2017 │ Klimatické zmeny v podobe vysokého nárastu teplôt sa prejavujú už aj v našich zemepisných šírkach, obzvlášť v mestách a južnejších oblastiach. Keď vysoké teploty prerazia do našej domácnosti a horúčavy nám nedajú v noci spať a cez deň pracovať, prvou pomocou v núdzi je určite klimatizácia, i keď o jej vlastnostiach sa vedú neustále polemiky. Predstavuje však neprekonaný spôsob, ako si vytvoriť doma optimálnu klímu a teplotný komfort. Presvedčte sa preto o jej dispozíciách a nechajte teplo za dverami!

Úlohou každej klimatizácie je vyrovnávať vnútorné a vonkajšie vplyvy prostredia na ľudský organizmus. Každá domácnosť má iné špecifické požiadavky na chladenie vnútorného prostredia, preto pri výbere klimatizačnej jednotky je potrebné nájsť optimálne riešenie z hľadiska efektivity, ako aj estetiky. „V prvom rade by návrh mal zohľadňovať celkový objem priestoru, ktorý má byť klimatizovaný, a teda či ide o spálňu, kuchyňu alebo obývačku. Ďalším objektívnym parametrom je chladiaci výkon a energetická účinnosť, hlučnosť a v neposlednom rade dizajn," hovorí Eva Balteszová zo spoločnosti na výrobu zariadení na vykurovanie, vetranie a klimatizáciu. I keď rozhodujúcim faktorom ostáva výkon, dôležitým aspektom pri inštalácii klimatizácie v rodinných domoch je i počet osôb a ich predpokladaný pohyb v miestnostiach. Klimatizácia musí preto korešpondovať jednak s pôdorysnou skladbou stavby a taktiež s činnosťou a správaním jej užívateľov. Zohľadnenie týchto faktorov vám potom uľahčí zvoliť správny výkon klimatizácie zodpovedajúci podmienkam vašej domácnosti.

MOBILNÁ VS. STATICKÁ KLIMATIZAČNÁ JEDNOTKA

Často vyhľadávaným typom klimatizácie najmä v panelákových bytoch sú mobilné klimatizačné jednotky najmä pre ich jednoduchú manipuláciu, rýchle zapojenie bez stavebných prác a možnosť okamžitého využívania. Ich účinnosť však limituje kompaktné vyhotovenie a ich celkovú mobilitu obmedzuje nutnosť odvádzania teplého vzduchu cez statický vývod. Navyše vykazujú vysokú hlučnosť, ktorá dosahuje až cca 50 decibelov (pozn. red. bežný hluk pri rozhovore má hodnotu 50 dB). Moderným riešením sú tzv. splitové klimatizácie, v prípade ktorých býva hlavný zdroj hluku - kondenzačná jednotka umiestnený vonku - na streche, terase, lodžii či obvodovej stene budovy, zatiaľ čo výmenník ostáva vo vnútri a vy ste tak chránený od zvukových prejavov zariadenia. Inštalácia vnútornej jednotky je pomerne jednoduchá. Možno ju umiestniť pod strop, na stenu alebo v blízkosti parapety. Umožňuje tiež súčasne ochladzovať viaceré miestnosti vďaka tzv. multisplitovému systému, kedy vonkajšia časť dokáže obsluhovať až 7 vnútorných jednotiek naraz. „Ak to situácia umožňuje, vždy je lepšie si zaobstarať klasickú splitovú klimatizáciu, ktorá využíva teplotný rozdiel medzi vonkajšou a interiérovou klímou a jej spotreba je z toho dôvodu nižšia. Pri mobilných musíte niekde odvádzať „odpadové teplo", a to väčšinou cez okno, ktoré preto musí byť pootvorené a chladenie nie je tým pádom tak efektívne, ako by malo. Navyše kompresor je u splitovej klimatizácie umiestnený vo vonkajšej jednotke a nespôsobuje pri prevádzke zvukovú nepohodu ako mobilná klimatizácia," odporúča Balteszová.

MÝTUS Č. 1 - VYSOKÁ HLUČNOSŤ A SPOTREBA

 Klimatizačné jednotky majú vo všeobecnosti povesť energeticky náročných a hlučných spotrebičov. To, že ide o mýtus potvrdzuje invertorová technológia, ktorá je súčasťou už takmer každej modernej klimatizačnej jednotky. Inventor si reguluje svoj výkon podľa vnútorných podmienok a požadovanej teploty, čím dokáže ušetriť až 30% energie. „Predpokladaná ročná spotreba priemernej klimatizačnej jednotky umiestnenej v jednej miestnosti je cca 200 - 250 kWh. Pre porovnanie, ak si doma súčasne zapnete mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu a klimatizáciu, príkon klimatizačnej jednotky z týchto troch spotrebičov bude najnižší,” vysvetľuje Balteszová. Inventor znižuje aj hlučnosť jednotky, preto sa nemusíte obávať vysokého hluku počas jej chodu. Rovnako ako pre iné elektrospotrebiče, tak aj pre klimatizačné jednotky platí povinnosť označovania tzv. energetickým štítkom, ktorý vás upozorní na jednotlivé technické parametre zariadenia.

MÝTUS Č. 2 - KLIMATIZÁCIA - RAJ BAKTÉRIÍ A ALERGÉNOV

Hoci je klimatizácia čoraz bežnejšou súčasťou viacerých domácností a nenahraditeľným pomocníkom počas letných horúci dní, ešte stále má množstvo odporcov, jednak pre prevládajúci mýtus, ktorý o nej hovorí ako o lapači mikroorganizmov spôsobujúcich rôzne ochorenia dýchacích ciest. „Asi 80% inštalovaných systémov v domácnostiach má podobu nástenných jednotiek, ktoré majú integrované kvalitné filtre, schopné zachytiť drobné peľové a prachové častice, čím v podstate zvyšujú komfort bývania pre alergikov. Vybrané klimatizačné filtre dokážu dokonca zachytiť až 99,8% všetkých nečistôt. Pokiaľ však nebudete vykonávať pravidelný servis a čistiť filter, klimatizačná jednotka sa určite stane centrom plesní a rôznych baktérií. O tom, či bude škodiť alebo pomáhať závisí preto od používateľa ako od samotnej klimatizácie," vysvetľuje Eva Balteszová. Rizikové pre naše zdravie môže byť používanie klimatizácie dlhšie ako štyri hodiny denne, prípadne veľký teplotný rozdiel medzi klimatizovanou miestnosťou a exteriérom, kedy pri prechode medzi priestormi môže dôjsť k teplotnému šoku organizmu. Tento rozdiel by preto nemal byť vyšší ako 5 - 7 °C.

ŠTVORICA OCHRANCOV

Každá pokročilá klimatizácia by mala byť vybavená skupinou filtrov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu kvality ovzdušia v interiéri. Základom je prachový filter a filter zachytávajúci peľ a rôzne roztoče, ktorý disponuje tiež schopnosťou eliminovať tvorbu plesní v miestnosti. Nepríjemný zápach, cigaretové či kuchynské výpary odstraňuje filter s aktívnym uhlím, ktorý dokáže navyše odfiltrovať aj rôzne chemikálie. Svieži vzduch do miestnosti vám vnesie vysoko účinný ionizátor. Keďže na pohodu a komfort v domácnosti výrazne vplýva množstvo negatívne nabitých iónov v ovzduší, ionizačný filter dokáže zabezpečiť jeho optimálnu koncentráciu v miestnostiach. Aby sa zabezpečilo adekvátne fungovanie klimatizácie, je potrebné sa o filtre pravidelne starať. Kým uhlíkový filter sa po vystavení slnečnému žiareniu dokáže sám zregenerovať, prachový si vyžaduje očistenie mydlovou vodou niekoľkokrát za rok. V prípade antibakteriálneho filtra je nutná jeho výmena vždy po sezóne, pretože by mohlo dôjsť k množeniu a usádzaniu alergénov vo výduchoch ventilácie.

AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ KLIMATIZÁCIU?

• Klimatizačnú jednotku umiestnite tak, aby výfuk chladného vzduchu čo najmenej zasahoval do pobytovej zóny. Pomocou pohyblivých klapiek ho nasmerujte popod strop a nechajte ho sálavo klesať;
• Plný výkon klimatizácie používajte len vtedy, keď nie sú v miestnosti osoby;
• V klimatizovaných miestnostiach neotvárajte okná, pretože vetranie znižuje účinok klimatizácie a zvyšuje spotrebu energie;
• Zvážte kúpu klimatizácie s inventorom, ktorý riadi správanie jednotky podľa vnútorných podmienok;
• Pravidelný servis je hlavným predpokladom dlhodobého a bezproblémového chodu klimatizačného zariadenia. Údržbu sa odporúča robiť aspoň raz ročne, ideálne pred začiatkom sezóny;
• Vhodné je používať klimatizáciu v krátkych intervaloch napr. 10-15 min. za hodinu;
• Prúdenie vzduchu by nemalo byť pociťované ako prievan. Každý 1 m/s je vnímaný ako chladenie o 2-3 °C.

AUTOR: PG
FOTO: DAIKIN, ARCHÍV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie