https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SUCHÁ STAVBA - RIEŠENIE PRE NOVOSTAVBU AJ REKONŠTRUKCIU

19.11.2018 │Nestrácajte čas murovaním a omietaním. Ak chcete novú priečku alebo krajší strop, dajte si ho namontovať! Suché stavebné postupy predstavujú plnohodnotnú alternatívu k tradičným technológiám a prinášajú aj celý rad výhod...

Rýchlosť, presnosť, komplexnosť – to sú kvality, ktoré kladie dnešná doba nie len na stavbárov, ale aj na stavebné technológie. Práve z tohto dôvodu sa do pozornosti čoraz častejšie dostáva suchá stavba, pri ktorej prevládajú montážne postupy. Rôzne typy konštrukcií, či už ide o sendvičové obvodové steny, priečky, podlahy alebo stropy, je tak možné zrealizovať v omnoho kratšom čase. Je to tak vďaka tomu, že sa na stavbu využívajú ľahké, veľkorozmerné dielce, s ktorými sa ľahko manipuluje a jednak preto, že odpadávajú technologické prestávky, ktoré sú nutné pri sušení a zrení materiálu akým je betón, malta alebo jadrová omietka.

MONTÁŽ – UNIVERZÁLNA ALTERNATÍVA

Procesom suchej stavby je možné postaviť celý dom, čoho dôkazom sú už klasické zrubové stavby, ale aj moderné ľahké drevostavby, či iné typy montovaných stavieb. Oveľa častejšie sa však suché procesy využívajú pri finalizácii interiérov alebo pri prestavbách a rekonštrukciách. Sú ideálnym riešením najmä tam, kde je jednou z podmienok minimálne zaťaženie pôvodných konštrukcií. Vítaným benefitom je aj úspora priestoru, nakoľko montované priečky môžu mať až o polovicu menšiu hrúbku než tie murované.

MATERIÁLY PRE SUCHÚ STAVBU

Na vytvorenie nosnej kostry sa využívajú najčastejšie ľahké hliníkové profily, prípadne drevené prvky. Na ne sa ďalej pripevňujú výplňové a obkladové materiály, ktoré zároveň plnia aj niekoľko ďalších úloh – tepelnoizolačnú, zvukoizolačnú a protipožiarnú. Medzi materiály bežne využívané pri suchých procesoch výstavby patria rôzne typy aglomerovaných materiálov, tepelnoizolačné dosky alebo rohože, izolačné fólie a, samozrejme, sadrokartónové dosky. Na prekrytie konštrukčných spojov postačí len malé množstvo tmelu, stierky alebo tenkovrstvová omietka. Ako finálnu povrchovú úpravu je však rovnako vhodné použiť keramické obklady, drevené obklady alebo tapety, takže výsledný vzhľad steny nijako neprezrádza aký typ konštrukcie sa pod ním skrýva.

SADROKARTÓN – PRE RÝCHLE ZOBYTNENIE PRIESTORU

Zatiaľ čo pri stavbe novej priečky je typ konštrukcie vecou voľby, pri obytnom podkroví je prakticky jediným možným riešením. Podobný postup – prekrytie konštrukcie sadrokartónom je možné využiť aj z čisto dekoratívnych dôvodov – napríklad pri renovácii starších objektov s neforemnými krivými stenami či stropmi. Steny a stropy je tak možné aj dodatočne zatepliť a odizolovať od neželanej vlhkosti. Popod obklad pritom môže aj naďalej prúdiť vzduch a odvetrávať staré konštrukcie so stabilne zvýšenou úrovňou vlhkosti, ktorú nie je možné inak sanovať.

ĽAHKO DOSTUPNÉ INŠTALÁCIE

Montované priečky a podhľady sú ideálnym priestorom pre umiestnenie rôznych druhou inštalácií. Ponúkajú praktické riešenie napríklad v kúpeľniach. Vodovodné trubky schované v tzv. montážnych priečkach sú v prípade poruchy omnoho ľahšie dostupné, ako tie, ktoré sú zasekané do múru a prekryté hrubou vrstvou omietky. Z toho dôvodu sa tieto montážne priečky (pozostávajúce len z ľahkej kovovej konštrukcie prekrytej sadokartónom) pri zariaďovaní kúpeľní bežne využívajú aj v murovaných alebo panelových domoch. Vo vnútri montovanej priečky sa veľmi dobre umiestňujú aj elektrické rozvody, prípadne stenové vykurovacie systémy. Montovaná priečka ponúka riešenie aj pri osadzovaní zasúvacích dverí.

STROPY AKO Z ČASOPISU

Samostatnou kapitolou sú ľahké stropné podhľady, ktoré sú dnes takmer neodmysliteľnou súčasťou všetkých stavieb so zabudovaným ventilačným systémom, ale i všade tam, kde sú kladené vysoké nároky na zabudované stropné osvetlenie. Veľmi štýlové a efektné sú najmä LED podsvietenia, ktoré tlmene osvetľujú jednu z viacerých rovín stropu. S pomocou zaveseného sadrokartónu je možné vytvoriť na podhľade rôzne geometrické alebo aj organické tvary. Takýto dizajnovo stvárnený strop dodáva celej miestnosti celkom nový rozmer a jedinečnú atmosféru.

PODLAHOVÉ KRYTINY

Aby bol interiér kompletný, nesmieme zabudnúť na podlahu. Aj v tomto prípade existuje možnosť ako sa vyhnúť zdĺhavému procesu schnutia cementového poteru. Na vyrovnanie prípadných nerovností je možné použiť suchý násyp, ktorý zároveň poslúži ako účinná izolácia proti kročajovému hluku. Na jeho prekrytie sa obvykle používajú pevnejšie aglomerované dosky, ktoré rovnomerne roznesú zaťaženie. Pravdaže, do podlahy je možné suchým postupom zabudovať aj podlahové kúrenie. K najobľúbenejším materiálom pre pochôdznu vrstvu dnes patria laminátové krytiny spájané na pero a drážku. Samozrejme, v ponuke sú aj drevné parkety, vinylové podlahy alebo nasucho kladené dlažby, ktoré majú podobný mechanizmus spájania.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHIV FIRIEM A REDAKCIE