https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Strecha – piata fasáda domu

17.1.2017 - V súčasnosti, viac ako kedykoľvek pred tým, sa kladie dôraz na izoláciu budovy. Najmä pri starších budovách sa však niekedy zabúda na to, že súčasťou obvodového plášťa je aj strecha, ktorej sa hovorí piata fasáda domu...

Skladba strešného plášťa závisí od sklonu strechy a v prípade šikmej strechy aj od spôsobu využitia podkrovných priestorov. V prípade, že sa pod šikmou strechou nenachádzajú obytné priestory, zatepliť stačí stropnú konštrukciu nad posledným podlažím. Izolačný materiál – či už rohože z minerálnej vlny alebo izolačné dosky, napríklad z extrudovaného polystyrénu, sa kladie na podlahu povaly. Jednoduché a efektne riešenie umožňuje aj moderná fúkaná izolácia, ktorú je možné naniesť na akýkoľvek povrch, bez nutnosti predošlých úprav. Aby bola tepelná izolácia naozaj účinná, je nutné chrániť ju pred vlhkosťou. Pri zatepľovaní domu zhora je preto vždy nutná aj kontrola strešnej krytiny, ktorej hlavnou úlohou je chrániť interiér pred zatekaním zrážkovej vody.

Strecha nad obytným podkrovím

O niečo náročnejšiu procedúru si vyžaduje zateplenie strechy v prípade, že máte v pláne zmeniť neobývanú povalu na obytné podkrovie. Základom strechy aj naďalej zostáva konštrukcia krovu a strešná krytina. Pri dodatočnom zobytnení podkrovia je niekedy potrebné do týchto konštrukcií zasahovať kvôli osadeniu strešných okien, alebo zvýšeniu podchodnej výšky. Samotné zateplenie je však obvykle možné zrealizovať aj bez zásahov do existujúcej strešnej konštrukcie. Strešný plášť v podkrovných priestoroch sa najčastejšie rieši ako dvojvrstvový, s odvetrávanou vzduchovou medzerou na odvádzanie vzdušnej vlhkosti.

Tesne pod strešnou krytinou sa nachádza izolačná fólia, ktorá plní funkciu poistnej hydroizolácie a zároveň zabezpečuje vetrotesnosť. Medzi krytinou a poistnou hydroizoláciu je malá vzduchová medzera, ktorá zabezpečuje odvetranie vodných pár. Prúdenie vzduchu popod krytinu zabezpečujú vetracie otvory pri odkvape a pri hrebeni strechy.

Uloženie tepelnej izolácie

Kľúčovú úlohu zohráva tepelná izolácia, ktorá môže byť umiestnená na konštrukcii krovu, medzi krokvami alebo pod krokvami. Pri novostavbe je vhodné umiestniť izoláciu zhora na nosnú konštrukciu krovu. Vrstva tepelnej izolácie tak neukrojí z cenného vnútorného priestoru a celý drevený krov zostane viditeľný. Ale čo je ešte dôležitejšie, takto uložená izolácia ochraňuje pred tepelnými výkyvmi aj nosnú konštrukciu a predlžuje tak jej životnosť. Pri rekonštrukciách je bežným riešením umiestňovanie izolácie medzi krokvy. Treba však rátať s tým, že drevené krokvy majú nižšiu tepelnoizolačnú schopnosť, preto aby nevznikali tepelné mosty, je vhodné umiestniť ešte jednu súvislú vrstvu izolácie aj popod krokvy. Vzhľadom na to, že podľa prepočtov by hrúbka tepelnej izolácie mala dosahovať až 22 cm, je takéto riešenie prirodzené a logické. Pokiaľ ide o materiál, žiaduce je použitie vzdušného materiálu s nízkym difúznym odporom, preto sa najčastejšie používajú rohože z minerálnej vlny alebo zo sklenej vaty. Modernou alternatívou sú ekologické materiály – či už z recyklovaného papiera, z ovčej vlny alebo z úžitkových rastlín (ľan, konope, repka olejná a iné). Z vnútornej strany je napokon potrebné uzavrieť tepelnoizolačnú vrstvu parotesnou zábranou. Ide o fóliu, ktorej úlohou je zabrániť prenikaniu vodnej pary z vnútorného priestoru do konštrukcie strechy, kde by mohla skondenzovať a poškodiť tepelnú izoláciu.

Aj plochá strecha môže byť spoľahlivá

Z hľadiska funkčností patrí k najviac náchylným na poruchy plochá strecha. Okrem kvalitne riešenej konštrukcie z hľadiska únosnosti a tepelnej izolácie, je mimoriadne dôležité riešenie spoľahlivého odvodnenia strechy a kvalitnej hydroizolácie. Úlohu krytiny a izolácie proti vode často plní jeden materiál – bitúmenová poťahová krytina. Tento materiál je často poškodzovaný veľkými tepelnými výkyvmi a UV žiarením, ktoré spôsobujú rýchle starnutie a praskanie fólií a následne zatekanie strechy. Horšie než samotné mokré fľaky na stenách je poškodenie tepelnej izolácie, ktorú vlhkosť celkom znehodnocuje. Dôsledkom takejto poruchy sú potom nie len plesne, ale i úniky tepla. Vždy je preto lepšie povlakovú krytinu plochej strechy chrániť. Svoju úlohu tu môžu zohrať aj tzv. extenzívne zelené strechy. Strešná krytina je vtedy skrytá pod vrstvou zeminy a kameňov. Táto vrstva zmierňuje teplotné výkyvy v strešnej konštrukcii, a tým prispieva k stabilnej tepelnej pohode v interiéri.

Autor: Anna Palfiová

Foto: Isover, archív redakcie