https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NETRADIČNÁ FASÁDA DOMU PLNÁ FARIEB A TVAROV

Unavuje vás prílišná jednoduchosť až sterilnosť modernej architektúry? Nájdite si svoj štýl v menšinových prúdoch, ktoré nie sú oklieštené konvenciami.

Architektúra, rovnako ako všetko, čo súvisí so životným štýlom, podlieha módnym trendom.  A rovnako aj v tejto oblasti sa objavujú subkultúry, ktoré odmietajú ísť s hlavným prúdom a hľadajú si vlastný smer. Chcú byť iní – výrazní a originálni. Neraz pritom ide o počiny, ktoré predbiehajú svoju dobu o desiatky rokov. Asi najbohatšiu paletu architektonických štýlov a prúdov, ktoré otvorili dvere celkom novej estetike ale aj životnému štýlu, prinieslo 20. storočie. Spomeňme aspoň tie najvýznamnejšie z nich:

Búrlivé 20. storočie

Prvý „kvantový skok“ vo vývoji architektúry priniesla moderna – umelecký a filozofický prúd zo začiatku 20. storočia. V období rozkvetu secesie a neoklacisizmu, kedy sa ešte stále stavali tradičné murované budovy s bohatou štukovou výzdobou a šambránami, skupinka mladých odvážlivcov začala raziť cestu praktickému a tvarovo čistému funkcionalizmu, ktorý  odštartoval celkom novú éru architektúry. Trvalo ešte dlho, kým sa tento štýl presadil etabloval ako hlavný prúd, pričom niektoré z týchto ranných diel sa stali predobrazom súčasného minimalizmu.  Tým s avšak vývoj nezastavil. V čase, kedy mestá začali zaplavovať strohé, čisto funkčné budovy, opäť sa začali formovať nové smery, ktoré chceli tejto uniformite uniknúť.  V druhej polovici 20. storočia sa tak zrodila podstmoderna, ktorá sa vracala k základom historických štýlov, no priniesla aj novú hravosť, bohatstvo tvarov a farieb. Jej protipólom sa stal celkom nový, expresívny a rebelský dekonštruktivizmus, ktorý akoby popieral fyziku a gravitáciu. Odmietal pravé uhly a tradičné materiály, vďaka čomu ukážkovým spôsobom predstavil možnosti nových stavebných konštrukcií a technológií. Vytvorili priestor pre využívanie menej obvyklých materiálov – ľahkých kovov, plastu, či kompozitných materiálov.  Istý  čas  bol veľmi populárnym aj industriálny štýl a hi-tech, ktorý hľadal krásu v technických detailoch a inštaláciách stavby, odkazoval na technický pokrok doby.

 

Nové technológie búrajú limity

Kým funkcionalizmus bol praktický a očistený od  zbytočných príkras, minimalizmus, ktorý dominuje modernej architektúre dnes, doviedol túto ideu do dokonalosti a schoval aj konštrukčné detaily a nevyhnutné technické prvky, ktoré sú pre každú stavbu také prirodzené. Práve vďaka tomu sú minimalistické stavby často také fascinujúce. Hoci tento štýl stále ponúka bohatý priestor pre kreativitu – či už pokiaľ ide o tvarové alebo materiálové riešenie, nie každému vyhovuje jeho vizuálna sterilita a často dosť limitovaná farebnosť. Monotónnosť prevládajúceho štýlu tak opäť raz začala prebúdzať túžbu po niečom novom a inšpiratívnom.

3D fasády

Medzi novými črtami, ktoré sa objavujú v súčasnej architektúre je výrazná plasticita budov s výraznými presahmi horizontálnych konštrukcií – arkiermi a balkónmi, vnútornými átriami a prekrytými terasami (tzv. patio), predsadenými fasádami a podobne. Z praktickej stránky je úlohou tohto členenia efektívnejšia práca so slnkom pokiaľ ide o tepelné zisky alebo naopak ochranu pred prehrievaním. Hra svetla a tieňa zároveň umocňuje 3D efekt fasády, ktorej vzhľad sa mení spolu s dennou hodinou.

Novodobé materiály

Z hľadiska konštrukčného riešenia stavieb, sa do centra pozornosti čoraz viac dostávajú montované stavby z ľahkých a pevných materiálov.  Murované steny nahrádzajú murované steny vyplnené izolantom alebo jednoducho presklené plochy. Pre opláštenie takýchto stavieb sú potom ideálne predsadené konštrukcie, ktoré sú tvorené ľahkými obkladovými materiálmi.  Popri tradičných materiáloch akými je drevo alebo plech, sa v posledných desaťročiach etablovali aj kompozitné materiály, predovšetkým vláknocement. Ide o materiál, ktorý v sebe spája kvalitu dreva a kameňa – je  ľahký, pevný, tvarovo stály a nenáročný na opracovanie. Je ho možné použiť na obklady stien, ale i strechy a vďaka nízkej hmotnosti sa hodí aj na exteriérové podhľady a previsy. Veľmi dobre sa kombinujú aj s inými materiálmi, napríklad s omietkou, ktorá patrí ešte stále k najtradičnejšiemu spôsobu úpravy fasády. Moderné omietky ponúkajú celý rad technologických vylepšení, ktoré pomáhajú dosahovať vyššiu odolnosť a životnosť fasády – či už ide o odolnosť voči poveternostným podmienkam a slnku alebo aj pokiaľ ide o ich mechanické vlastnosti. Za zmienku stoja omietky so samočistiacim efektom, omietky obmedzujúce rast rias, hydrofóbne omietky a podobne.

Farebné prvky fasády

Jednoduchým a účinným spôsobom ako dať budove jedinečný a nezameniteľný vzhľad je použitie farieb. Výrobcovia fasádnych omietok a farieb dnes ponúkajú zákazníkom vzorkovnice so širokým spektrom farieb – od jemnej pastelovej až po intenzívne farebné odtiene. Použitie viacerých odtieňov na jednotlivých plochách fasády pritom umožňuje zvýrazniť kompozíciu domu a dizajnovo dotvoriť jeho vzhľad. Popri jemných pastelových farbách sa do kurzu dostávajú aj výrazné žiarivé farby, ktoré je však lepšie používať len na menších plochách. Veľmi dôležitú úlohu ešte stále zohráva aj biela farba, ktorá necháva vyniknúť farebným plochám. Veľmi populárne sú aj odtiene sivej od svetlej až po antracitovú, ktoré sú pre ostatné farby decentným spoločníkom zjemňujúcim ich výraz.

Okrem omietok je možné vnášať farby do architektúry aj iným spôsobom, napríklad použitím farebných obkladových materiálov, prostredníctvom strešnej krytiny alebo voľbou farebných dverí a okenných rámov. Veľmi príjemne a hravo pôsobia aj farebné zábradlia balkónov. Pri určitých typoch budov, alebo vo vybraných častiach stavby je možné ozvláštniť vzhľad aj farebnými okennými výplňami, ktoré vytvárajú zaujímavý efekt aj vo vnútri budovy. Samostatnou kapitolou je potom farebné posvietenie určitých plôch fasády, ktoré je vďaka modernej LED technológii cenovo nenáročné a použiteľné aj v exteriéri.

Vyvarujte sa nevkusu

Výrazný vzhľad budovy môže byť vítaným osviežením monotónnej zástavby – môže sa stať akcentom či orientačným bodom v danom prostredí. Prílišná extravagancia však môže mať aj celkom opačný efekt – pôsobiť nesúrodo a surovo narušiť genius loci prostredia.  Aby výsledok dopadol dobre, je dôležité vyvarovať sa aj rôznych gýčovitostí, ktorých jediným účelom má byť ozvláštnenie jednoduchého hladkého priečelia. Pamätajte, „v jednoduchosti je krása“ alebo „menej je viac“ – to sú v každom ohľade nadčasové výroky, dodržaním ktorých určite nič nepokazíte.

 





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie