https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KÚRENIE DREVOM PREŽÍVA RENESANCIU

20.11.2018 │ Každý potrebuje raz za čas uniknúť z civilizácie do lona prírody a čo môže na tento účel poslúžiť lepšie ako chata v horách? Pobyt mimo civilizácie prináša do života uvoľnenie od stresu a romantiku, no má aj iné svoje špecifiká. Menej vítaným aspektom je chýbajúca infraštruktúra. V chate bez prívodu plynu treba hľadať iný spôsob vykurovania, než na aký sme zvyknutí doma. Voľba s najväčšou pravdepodobnosťou padne na kúrenie drevom, o ktoré obvykle v horách nebýva núdza.

KOZUB – ZDROJ TEPLA A JEDINEČNEJ ATMOSFÉRY

Kozub je neodmysliteľnou súčasťou každej správnej horskej chaty. Pokiaľ však nie je iba imidžovou záležitosťou a má slúžiť aj na vykúrenie celého priestoru, je vhodné vybaviť ho oceľovou kozubovou vložkou. Dodatočné uzavretie ohniska prináša okrem vyššej bezpečnosti a menšej spotreby dreva aj niekoľkonásobne vyššiu účinnosť – z pôvodných maximálne 30 % narastá na cca 60 až 65 %. Ideálne je, ak je kozub súčasťou pôvodného projektu, takže všetky technické prvky sú presne navrhnuté a realizujú sa priebežne, spolu so stavbou. Vtedy môže kozub opatrený liatinovou vložkou dosahovať účinnosť okolo 80 %. Najvhodnejšie je centrálne umiestnenie kozuba, aby teplo sálalo rovnomerne všetkými smermi. Pokiaľ je kozubové teleso uprostred veľkej haly alebo na rozhraní dvoch miestností, vtedy je možné vizuálny efekt ešte znásobiť zväčšením presklených plôch kozubovej vložky, či už na priľahlých alebo protiľahlých stranách. Vznikajú tak rôzne varianty rohových alebo obojstranných kozubov a plápolajúci oheň je viditeľný z omnoho väčšieho zorného poľa.

TEPLOVZDUŠNÉ KÚRENIE 

Prostredníctvom kozubu s vložkou je možné vykúriť nie len jednu miestnosť, ale aj celý dom a to s pomocou ventilácie, ktorou sa šíri zohriaty vzduch. Hovoríme o teplovzdušnom vykurovaní, ktorého princíp spočíva v dvojplášťovom riešení kozubového telesa. Vzduch sa ohrieva v bezprostrednej blízkosti kozubovej vložky, alebo priamo medzi dvoma jej vrstvami a odkiaľ je potom rozvádzaný potrubiami do celého domu. Pri dimenzovaní teplovzdušného kúrenia treba na každých 25 m3 priestoru rátať s výkonom 1 kW. Nevýhodou teplovzdušného kúrenia je však pomerne intenzívne prúdenie vzduchu v miestnosti, ktoré môže spôsobovať vírenie prachu.

KOZUBOVÉ KACHLE S VÝMENNÍKOM

Popri kozubových vložkách sa veľmi obľúbenými stali kozubové kachle. Ide vlastne o liatinové kachle, ktorých dvierka na prikladanie boli nahradené väčším preskleným okienkom umožňujúcim pohľad na oheň. Kachle sú vyrábané ako kompletný spotrebič, ktorý obvykle môže byť umiestnený samostatne ako voľnestojací prvok – v takých prípadoch je jeho súčasťou aj akumulačný obklad, no v ponuke sú aj verzie určené pre obmurovanie. Okrem technologických vylepšení, ktorých cieľom je zdokonaliť spaľovanie a predĺžiť dobu horenia, novšie modely kozubových kachlí už disponujú aj výmenníkom tepla, ktorý umožňuje napojiť tieto zariadenia na teplovodný systém ústredného vykurovania a využiť ich aj na ohrev teplej úžitkovej vody. Takéto kachle môžu dosahovať účinnosť vyše 85 %, takže sú porovnateľné s riadnym vykurovacím kotlom a môžu prebrať jeho funkciu v plnom rozsahu. Časť tepla je pritom aj naďalej odovzdávaná do izby príjemným sálavým spôsobom. Pri kvalitnejších modeloch s väčším ohniskom a riadeným prívodom vzduchu stačí prikladať cca raz za 8 až 10 hodín. K zvýšeniu komfortu pri užívaní kachlí prispieva napríklad aj väčšia popolnica, takže celková obsluha a údržba zaberá omnoho menej času, ako to bolo kedysi.

SPLYŇOVACIE KOTLY

Medzi technologicky najvyspelejšie zariadenia patria splyňovacie kotly, ktoré dosahujú o desiatky percent vyššiu účinnosť než to bolo pri spaľovaní dreva v peciach či kozuboch v minulosti. Pri najnovších modeloch sa uvádzaná účinnosť až okolo 90 % a majú aj iné benefity. Vďaka početným inováciám dnes kúrenie drevom nemusí neznamenať kopec práce a nutnosť byť neustále v strehu, aby nevyhasol oheň. Vzhľadom na vysoko účinné spaľovanie, palivo stačí prikladať len dva až tri krát denne. Niektoré kotly zabezpečujú plne automatickú prevádzku, od dopravy paliva a jeho zapálenie, až po transport popola, pričom násypka umožňuje niekoľkodennú prevádzku bez potreby dopĺňania. Táto technológia je správnou voľbou najmä pri veľkých horských chatách , ktoré sú využívané počas celého vykurovacieho obdobia.

NIEČO O PALIVE

Drevo v súčasnej dobe predstavuje najlacnejší druh paliva. Ide pritom o obnoviteľný ekologický zdroj energie, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Pre dosiahnutie maximálnej efektívnosti sa vyžaduje spaľovanie suchých polien, preto sa odporúča čerstvo narezané drevo uskladniť v krytej skládke po dobu 2 až 3 rokov, kým sa drevo vysuší. Komfortnejšiu alternatívou ku kusovému drevu predstavujú drevené brikery a pelety. Brikety sú vyrobené z čistých pilín pri vysokom tlaku a vysokej teplote, bez akýchkoľvek chemických prímesí. Svojimi vlastnosťami sa podobajú drevu, avšak navyše majú vyššiu hustotu a výhrevnosť. Sú vhodné do takmer všetkých typov kotlov, krbov a piecok na pevné palivo. Drevné pelety sú v porovnaní s briketami menšie – majú tvar valčekov dlhých 2 až 3cm. Sú vysoko komfortným homogénnym palivom, ktoré sa dobre skladuje a výborne sa ním reguluje vykurovanie.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHIV FIRIEM





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie