Hotel International
Hotel International

FASÁDA: PRE PRVÝ DOJEM NEEXISTUJE DRUHÁ ŠANCA

1.12.2018 │ Fasáda je prvou vizitkou domu a zanechá v nás prvý dojem spolu s komplexným architektonickým odkazom objektu. Drevostavby sa dnes môžu popýšiť fasádou z prírodných materiálov, akými sú drevo a prírodný kameň. Tieto dva stavebné prvky môžeme voliť buď samostatne, ale takisto kombinovať tón v tóne, kedy kamenný obklad farebne ladí s farbou dreva a naopak kamenný obklad môže byť v kontraste s farbou dreva. Všetky variácie použitia prírodných materiálov prinášajú exkluzívny a jedinečný dizajn pre každú fasádu drevostavby.

PREČO SA ROZHODNÚŤ PRE DREVENÚ FASÁDU

Drevo ako stavebný materiál patrí ku klasike s jedinečnou prírodnou štruktúrou a dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Exteriérovým podmienkam najlepšie odolajú exotické dreviny, ale aj tie vyžadujú pravidelné ošetrovanie. Moderná alternatíva je drevený fasádny panel Parklex z prírodného tropického dreva, ktoré vďaka špeciálnej fólii odolá slnečnému žiareniu, mrazu, dažďu, vetru i snehu. Pomocou kovovej konštrukcie sa ľahko zavesí na fasádu. Tento typ dreveného obkladu nevyžaduje vďaka fólii žiadnu špeciálnu údržbu. Novinka na trhu je zaujímavo nepravidelná kombinácia kamenného obkladu v tvare štiepaného a lomového kameňa s tehlovým pásikom. Naturálnym štýlom nápadne pripomína domy v horskom štýle, no na rozdiel od lomového kameňa má tento prírodný obklad rovnú pracovnú plochu, čo uľahčuje jeho osadenie. 

Drevené fasády sa môžu použiť v rôznych variantoch. V zásade sa odlišuje vonkajšie obloženie z dosiek alebo profilového dreva alebo krytiny a fasádnych prvkov z doskových drevených materiálov. Drevo je živý materiál. Keď zostáva neošetrené, zmení sa vplyvom poveternostných podmienok jeho farba a povrchová štruktúra. Prirodzený farebný tón čerstvého dreva nevydrží pri použití v exteriéri u žiadneho druhu dreva príliš dlho. Tieto povrchové zmeny v žiadnom prípade neovplyvňujú pevnosť dreva, ale sú skôr dôstojným znakom pracovania živého materiálu.

VAŠA FASÁDA JE JEDINEČNÁ

Výroba drevených výrobkov na fasády sa vykonáva pri nepatrnej spotrebe energie. Tiež sú všetky druhy dreva, ktoré sa používajú na fasádny obklad mimoriadne trvanlivé a na konci svojej doby užívania ľahko recyklovateľné. Drevenú fasádu možno individuálne vytvárať podľa vkusu, jej prirodzené vetranie prispieva k jej trvanlivosti. Okrem toho boduje s dlhšou dobou používania než fasády z pohľadového betónu alebo omietky. Vďaka prefabrikovaným dielom je možná jej inštalácia za veľmi krátky čas. Ako materiál pre fasádu sa hodí drevo pre veľké budovy aj pre rodinné domy. Výberom dreviny, obložením, druhom montáže a druhom povrchového ošetrenia si možno vytvoriť fasádu podľa svojich predstáv, napríklad tiež farebne. Každá drevená fasáda je úplne iná. Prax ukazuje, že drevené fasády pri primeranom použití dosahujú často väčšiu životnosť než fasády z pohľadového betónu alebo omietkové fasády.  Uplatnenie pre prírodný kameň nájdeme všade - ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Dom môžeme do kameňa "obliecť" doslova od strechy po základy. Zoberme napríklad strešnú krytinu zo štiepanej bridlice a kamennú fasádu, napríklad z pieskovca. Rodinný dom tak získa jedinečný vzhľad a navyše je vďaka fasádnemu obkladu z prírodného kameňa opäť sekundárne izolovaný. So vzhľadom fasády je potrebné zladiť aj typ sokla. Dom má potom ako kvalitnú mechanickú ochranu, tak aj pocitovo stojí na pevných základoch.

TRENDY BÝVANIE ODPORÚČA:

Drevená fasáda je krásna, nadčasová, nepodlieha štýlu a trendom, hodí sa prakticky všade. Kto sa rozhodne pre drevo, musí sa ale vopred rozhodnúť:

1 - či ho bude pravidelne ošetrovať za účelom udržania kvality a vzhľadu, čo je dosť nákladné,
2 - alebo sa zmieri so zmenou pôvodnej farby na sivú, ktorú získa pôsobením slnečného žiarenia už v priebehu prvých rokov v závislosti od svetovej strany.

Znamená to, že ak je objekt obložený z viacerých strán, nebudú všetky strany meniť svoj odtieň rovnomerne, čo tiež negatívne ovplyvňuje estetiku. Pre tých, ktorí hľadajú bezúdržbové alternatívy, odporúčame zvážiť napríklad Timbermax, čo je prakticky samočistiaci kompozit s nulovou údržbou a vzhľadom veľmi podobným drevu. Uplatnenie pre prírodný kameň nájdeme všade - ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Dom môžeme do kameňa "obliecť" doslova od strechy po základy. Zoberme napríklad strešnú krytinu zo štiepanej bridlice a kamennú fasádu, napríklad z pieskovca. Rodinný dom tak získa jedinečný vzhľad a navyše je vďaka fasádnemu obkladu z prírodného kameňa opäť sekundárne izolovaný. So vzhľadom fasády je potrebné zladiť aj typ sokla. Dom má potom ako kvalitnú mechanickú ochranu, tak aj pocitovo stojí na pevných základoch.

AUTOR: AF
FOTO: ARCHIV REDAKCIE