https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DOPRAJTE DOMU OUTFIT PODĽA NAJNOVŠEJ MÓDY

Staviate alebo renovujete dom a chceli by ste mu prepožičať svieži a moderný vzhľad? Dajte vášmu architektovi voľnú ruku, aby sa trochu pohral s jeho outitom. Na výber dnes máme viac, než len obligátne omietky. Vyskúšajte napríklad „módny hit“  v podobe fasádnych obkladov, výsledok vás zaručene milo prekvapí.

Fasádne obklady na rodinných domoch síce nie sú žiadnym nováčikom, doteraz sa však používali iba ako doplnok na vybraných častiach domu. Reč je o keramických obkladoch soklov, fasádnych obkladoch imitujúcich kameň či neomietnuté tehlové murivo, prípadne drevených obkladoch aplikovaných najčastejšie pod štítom strechy alebo v priestore lodžií.  Do pozornosti menších staviteľov rodinných domov si pomaly nachádzajú cestu aj veľkoformátové fasádne dosky vyrábané na báze vláknocementu, ktoré boli doteraz výsadou veľkých budov. Tieto moderné a inovatívne materiály so sebou prinášajú nie len skvelé úžitkové vlastnosti, ale aj osviežujúcu zmenu pokiaľ ide o architektonické stvárnenie domov. 

VLÁKNOCEMENT – VŠESTRANNÝ MATERIÁL PRE MODERNÉ FASÁDY 

Veľkoformátové vláknocementové fasádne dosky si vďaka svojej všestrannosti  a modernému vzhľadu získavajú čoraz väčšiu popularitu. Vyznačujú sa celým radom skvelých charakteristík, ktoré z nich robia stavebný materiál 21. storočia. Napriek tomu, že ich hrúbka dosahuje aj pri formátoch veľkých rozmerov len 8 mm, vyznačujú sa pevnosťou a tvarovou stálosťou kameňa, ktorú im prepožičiava cement a pružnosťou papiera, ktoré im dáva vláknitá štruktúra porovnateľná s ručne vyrábaným papierom. 

Navyše, dosky je možné veľmi jednoducho rezať a perforovať, takže sa dajú prispôsobiť najrôznejším tvarom a predstavám architektov. Vďaka nízkej plošnej hmotnosti je možné tento materiál kvalitne a spoľahlivo ukotviť aj na rôznych zošikmeniach a previsoch, kde by použitie iného obkladu s väčšou hmotnosťou (keramika, kameň a pod.) prakticky nebolo možné. Tieto dosky si zachovávajú svoju prirodzenú, esteticky hodnotnú štruktúru vlákno cementu a môžu byť aj rôzne povrchovo upravované brúsením, farbením či antigraity úpravou, ktorá umožňuje jednoduché odstránenie farby z ich povrchu.  Veľkoformátové vláknocementové dosky umožňujú pracovať so širokou škálou rozmerov pravouhlých formátov, farieb a textúr, ktoré ponúkajú bohaté možnosti architektonického stvárnenia. Skladanie rôznych formátov umožňuje vytvárať na fasáde rôzne vzory a  štruktúry, ktoré ovplyvňujú výsledný dizajn, proporcionalitu a vnímanie mierky stavby. Vlákno cementové fasádne dosky je možné použiť na všetky časti fasády, ale i na pokrytie strešnej konštrukcie, čím je možné dosiahnuť monolitický vzhľad budovy. Na druhej strane, dajú sa veľmi dobre kombinovať s inými materiálmi, napríklad s omietkou, takže rovnako dobre poslúžia na úpravu iba vybraných častí fasády. 

ETERNITOVÉ OBKLADY
 
Do kategórie materiálov na báze vláknocementu patrí aj  krytina známa z minulosti pod názvom Eternit. Dnes so svojím vylepšeným a zdravotne nezávadným zložením, predstavuje modernú, ekonomickú a zároveň ekologickú voľbu riešenia strechy. Eternit je pevný a zároveň pružný, odoláva kyslým dažďom, UV žiareniu a dobre tlmí zvuk. Nezanedbateľná je jeho vysoká estetická úroveň, porovnateľná s prírodnou bridlicou. Maloformátové šablóny sú primárne určené pre pokrývanie striech, je ich však možné použiť aj na obloženie zvislých plôch pre obklady fasád, čím sa dosiahne moderný monolitický vzhľad budovy. Zaujímavo a osviežujúco pôsobia tieto obklady na častiach fasád v kombinácii s omietnutými stenami. Z eternitu sa vyrábajú aj veľkoplošné vlnité krytiny, ktoré predstavujú kvalitnejšiu, trvanlivejšiu a zároveň cenovo výhodnú alternatívu k vlnitému plechu. Rovnako sa dajú použiť na fasády aj na strechy, čím je možné dosiahnuť veľmi originálny vzhľad budovy.
 
OMIETKY SÚ STÁLE "IN"
 
UšľachtiLé omietky – kLasika, ktorá neomrzí:  Ako finálna – pohľadová vrstva sa na jadrovú omietku nanášajú ušľachtilé minerálne omietky alebo tenkovrstvové pastové omietky. Ušľachtilé minerálne omietky sa vyznačujú vysokou priepustnosťou, čiže umožňujú konštrukcii „dýchať“, sú tiež odolné, trvanlivé a svetlostále. V ponuke sú v jemných, prevažne  prírodných farebných odtieňoch.  
Pastové omietky – pre väčšiu odolnosť: Medzi modernejšie varianty vrchných omietok patria tenkovrstvové omietky dodávané v pastovej konzistencii, ktoré sú vyrábané na báze akrylátovej disperzie, vodného skla (silikátu) alebo silikónovej živice. Omietky na báze akrylátu sa vyznačujú vysokou mierou hydrofóbnosti a vzduchotesnosti a na rozdiel od iných druhov omietok ponúkajú pestrejšiu škálu farieb.
Tenkovrstvové omietkové systémy - V prípade hladkých povrchov, akými sú sadrokartón či zateplovacie systémy, sa môžu tenkovrstvové omietky aplikovať aj priamo, bez podkladovej jadrovej omietky. Aby sa predišlo tvorbe prasklín, využíva sa na spevnenie podkladu výstužná sieťovina. Rôznymi technikami nanášania a upravovania povrchu je možné získať rôznu štruktúru povrchu vrchných omietok.
 
AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE